natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Rusko zahájilo rozsáhlé cvičení armád Jižního okruhu

    24. července 2019  17:12

    Ruské námořnictvo. Ilustrační snímek | foto: mil.ru

    Rusko zahájilo rozsáhlé cvičení armád Jižního okruhu

    Dvě z armád ruského Jižního vojenského okruhu zahájily rozsáhlé cvičení, které proběhne těsně před chystaným cvičením Severoatlantické aliance v Gruzii. Podle velitele okruhu, generála Aleksandra Dvornikova, jsou manévry 49. a 58. armády součástí letního plánu, který zahrnuje cvičení téměř všech ruských vojenských jednotek v oblasti, včetně kaspické a černomořské flotily.

    Jižní okruh je dnes považován za jednu z nejdůležitějších oblastí ruské obranné strategie. Zdejší jednotky mají za úkol zajistit bezpečnost v Černém moři, bojovat proti teroristickým skupinám na severním Kavkaze a podporovat kampaň ruských vzdušných sil v Sýrii. Důležitosti těchto jednotek odpovídá také jejich výzbroj, která patří v ruské armádě k nejmodernějším.

    Po ruském cviční proběhne na druhé straně Kavkazu, v Gruzii, cvičení NATO Agile Spirit, kterého se zúčastní 3 000 vojáků z 14 aliančních zemí.

    Kam dál?
    Ruská bojová loď vplula do uzavřené zóny, kde vrcholí ostré střelby (10.7. 2019)

    Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

    ---

    Austrálie chce vybudovat novou tichomořskou jednotku, aby získala větší vliv v regionu

    Austrálie vytvoří novou vojenskou jednotku, jejímž hlavním účelem bude spolupráce se spřízněnými armádami v Tichomoří. Podle australské ministryně obrany Lindy Reynolds, která její vytvoření oznámila, se zaměří především na pomoc s výcvikem.

    Jedním z hlavních důvodů pro vytvoření tohoto nového útvaru je rostoucí čínský vliv v regionu a snaha o jeho omezení. Až do nedávna byl vliv Austrálie nad Tichomořím obrovský, takřka bezkonkurenční. Nyní zde však získává stále silnější slovo Čína, což vyvolává obavy především mezi západními zeměmi. Oblast je sice řídce obydlena, nachází se zde však velké přírodní bohatství. Podle zpráv od informovaného zdroje by měla nová jednotka vzniknout ještě letos.

    Kam dál?
    Mezi Čínou a Austrálií narůstá rivalita kvůli tichomořským ostrovům (16.11. 2018)

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    Kambodžský premiér popírá dohodu o umístění čínské základny

    Kambodžský předseda vlády Hun Sen odmítl zprávy, že jeho vláda uzavřela tajnou dohodu s Čínou, která by jí umožnila umístit v zemi stálou vojenskou základnu. Podle informací Wall Street Journal měla Kambodža poskytnout Číně na třicet let základnu v Reamu, poblíž města Sihanoukville, s možností obnovy dohody každých deset let. Hun Sen však tyto informace označil za „fake news“.

    „Co by Kambodža čínskou vojenskou přítomností získala?“ ptal se posléze předseda vlády v rozhovoru pro provládní server Fresh News. „Žádná jednání s Čínou neproběhla a už vůbec nedošlo k žádné dohodě,“ dodal.

    Kam dál?
    Íránští důstojníci dorazili do Venezuely, nebezpečím je však Čína, varují USA (10.4. 2019)

    Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

    ---

    Trump se sešel se senátory. Tématem byly ruské zbraně v Turecku

    Americký prezident Donald Trump se sešel s republikánskými senátory, aby společně probrali turecký nákup ruského protiletadlového systému S-400. Setkání s pětačtyřiceti senátory, mezi nimiž nechyběla jména jako Lindsey Graham, Ted Cruz, Mitch McConnell, Rand Paul, Marco Rubio nebo Todd Young, trvalo přibližně hodinu a půl.

    Oficiální prohlášení Bílý dům zatím nevydal. Údajně se však schůzka měla točit především okolo zákona o sankcích vůči americkým protivníkům a s tím souvisejících sankcích vůči Turecku. Jak se nakonec Trumpova administrativa k situaci postaví, ovšem není známo. V poslední době totiž přicházely z Bílého domu protichůdné reakce.

    Kam dál?
    Nemocný muž na Bosporu. Turecká ruleta s S-400 a F-35 (28.6. 2019)

    Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

    ---

    Americké ozbrojené síly zakročily proti dalšímu íránskému dronu

    Loď amerického námořnictva v Hormuzském průlivu provedla obranná opatření vůči již druhému íránskému dronu, který se k ní během tohoto týdne přiblížil. Není však jisté, zda byl dron skutečně zničen. Íránci jeho ztrátu nepotvrdili. „Jednalo se o obrannou reakci lodě USS Boxer na agresivní chování íránských bezpilotních letadel v mezinárodních vodách,“ okomentoval situaci mluvčí amerických sil na Blízkém východě plukovník Earl Brown.

    Napětí v oblasti Perského zálivu je stále velmi vysoké a i nadále přetrvávají obavy z možného vypuknutí války mezi USA a Íránem. Spojené státy Írán obviňují z útoků na lodní dopravu v Hormuzském průlivu, které se odehrály v polovině května. Teherán však obvinění odmítá.

    Kam dál?
    Írán sestřelil dron amerického námořnictva (20.6. 2019)

    Zdroj: Yahoo News (USA)

    luk;

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media