natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO odsoudilo smlouvu OSN o zákazu jaderných zbraní

    21. září 2017  23:54

    Rada bezpečnosti OSN (ilustrační foto) | foto: OSN

    NATO odsoudilo smlouvu OSN o zákazu jaderných zbraní

    Severoatlantická aliance odsoudila smlouvu Organizace spojených národů přijatou v červenci, která zakazuje nukleární zbraně, a označila ji za nerealistickou a podkopávající mezinárodní odpověď na Severokorejský jaderný program. Smlouvu nepomáhal tvořit ani o ní nehlasoval žádný z devíti států, který jaderné zbraně má. Velká Británie, Francie a USA dokonce ihned prohlásily, že se ke smlouvě nepřipojí.

    Podle Aliance se smlouva neohlíží na realitu stále obtížnějšího prostředí v mezinárodní bezpečnosti i s ohledem na poslední, šestý a zatím nejsilnější, jaderný test KLDR. „V časech, kdy svět musí držet pohromadě, aby čelil rostoucím hrozbám, především hrozbě severokorejského jaderného programu, smlouva nezohledňuje tyto urgentní bezpečnostní výzvy,“ prohlásili představitelé NATO.

    Kam dál?
    Vojenské možnosti USA proti KLDR „nejsou pěkné“ (5.9. 2017)

    Zdroj: News24 (Jihoafrická republika)

    ---

    Nebývalé bezpečnostní hrozby staví pružnost reakce NATO na první místo

    „Od teroristických útoků po kyberútoky na veřejnou infrastrukturu čelí svět nebývalým bezpečnostním hrozbám,“ prohlásil jeden z velitelů NATO Chris Bennett. „Současné bezpečnostní prostředí vnímáme jako nejnebezpečnější od konce studené války,“ dodal. Podle něj musí Aliance spolupracovat a společně čelit hrozbám včetně ruského chování ve východní Evropě. „Současné prostředí se dá charakterizovat jako komplexní, nejisté a mnohoznačné,“ prohlásil.

    Účastí na mezinárodních cvičeních, posilováním vazeb mezi tajnými službami a utužováním spojeneckých závazků se může vybudovat dostatečná pružnost, která pomůže Alianci čelit moderním hrozbám.

    Kam dál?
    NATO potřebuje „vojenský Schengen“ pro vyvážení ruské mobility (13.9. 2017)

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    NATO v Pobaltí posílí vzdušné a námořní síly

    Severoatlantická aliance plánuje posílení bojových skupin v Pobaltí o vzdušné a námořní síly. Vyplývá to z projevu zástupce nejvyššího spojeneckého velitele v Evropě (DSACEUR) generála Sira Jamese Everarda, který pronesl v Talinnu „Alianční armády se zde velice rychle integrovaly, ale je třeba posílit vzdušné a námořní síly. To je naším úkolem v Pobaltí a v Polsku,“ dodal. Podle Everarda je kooperace velice důležitá především mezi armádou a vzdušnými silami a pomůže zvýšit zastrašující a obranné možnosti bojovým skupinám nasazeným v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku.

    Kam dál?
    USA a Belgie budou střežit vzdušný prostor NATO v Pobaltí (6.9. 2017)

    Zdroj: Novinite (Bulharsko)

    ---

    NATO a Turecko se shodují v otázce nákupu systému S-400

    Severoatlantická aliance si pevně stojí za názorem, že každá členská země má právo na nezávislá rozhodnutí při nákupu zbraňových systémů. Potvrdil to turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbegem. Turecko však do Bruselu pošle vyslance, který dodá detailnější informace o nákupu ruského protiraketového systému S-400.

    Podle Stoltenberga může Turecko i přes existenci společného systému vzdušné obrany nakoupit nezávislé, neintegrované systémy. „Postaráme se o sebe sami. Systémy S-400 jsou důležitou součástí našeho obranného systému. V současné době je používá i Řecko,“ dodal Erdoğan.

    Kam dál?
    NATO reaguje na rusko-turecký obchod přehnaně, tvrdí Erdoğan (14.9. 2017)

    Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

    ---

    Britská armáda možná začne oceňovat piloty dronů

    Piloti bezpilotních letadel, dronů, by podle britského ministra obrany Sira Michaela Fallona mohli získávat medaile. Provede se revize systému, podle kterého se odměňují muži a ženy podílející se na misích mimo válečnou zónu. V současné době se medaile udělují za odvahu a risk a za fyzické ohrožení v boji. „Měnící se charakter války nás staví před výzvy. Nejen v tom, jak bojujeme, ale také jak oceňujeme lidi, kteří slouží vlasti,“ prohlásil Fallon. „Musíme prozkoumat, jak správně ocenit ty, kteří se podíleli na misích mimo válečnou zónu, například jako pilot dronu, který musí ve vteřině rozhodnout nad životem a smrtí, “ dodal.

    Kam dál?
    Blog: Zázračná zbraň pro drony Bundeswehru je z Izraele (6.9. 2017)

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    oko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media