natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • NATO se bude muset začít dívat na východ do Asie

    18. února 2014  12:50
    Rok 2014 znamená pro NATO ukončení mise ISAF v Afghánistánu. Tato mise byla pro Alianci dějinným milníkem. Spojenctví, které začalo v polovině minulého století jako důležitý instituční pilíř obrany zájmů, hodnot a území před možnou komunistickou agresí se alianční misí v Afghánistánu stalo výrazem odhodlání spojenců bránit a prosazovat hodnoty a zájmy mimo území a nejbližší okolí členských států.  

    Kim Čung-un (uprostřed) se nechává fotografovat letounem MiG-29 | foto: KCNA

    Zářijový summit ve Walesu bude mít na stole několik zásadních položek programu: co dělat s občanskou válkou v Sýrii (odehrává se za humny Turecka, našeho spojence), jak donutit členské státy, aby v těžkých časech rozpočtových škrtů dávaly víc na obranu a alespoň se pokusily snížit technologický, systémový a logistický náskok ozbrojených sil USA oproti zbytku Aliance, jak se vymezit k Rusku, které je strategickým partnerem leda tak na papíře, jak dál v rozšiřování (Gruzie, Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Bosna a Hercegovina a Černá Hora), jaké vztahy mít s bolavým evropským místem - Ukrajinou - jíž Aliance slíbila členství, jak postupovat v protiraketové obraně, co s kybersabotážemi a řadu dalších, snad méně významných, ale leckdy viditelných bodů.

    Série analýz a komentářů k 15. výročí vstupu ČR do NATO:

    Už teď je zřejmé, že v některých zásadních otázkách (Sýrie, zbrojení) se řešení nalezne těžko, zato některých jiných (Rusko) mohou spojenci nalézt překvapivou shodu.

    Je zde však jedno strategicko-politické téma, k jehož posunutí do konkrétnější roviny bude potřeba hodně politické vůle, ve výsledku však ovlivní příští směřování Aliance stejně jako její rozšíření do exkomunistického světa a ISAF. Jedná se o postupné přizpůsobení doktríny nové strategii Spojených států, které se od počátku roku 2012 začaly orientovat více na východní a jihovýchodní Asii. Tato politika vešla ve známost jako “asijský pivot” a posléze, poté, co se někteří evropští spojenci vyděsili, byla přejmenována jako hledání nové strategické rovnováhy (rebalancing).

    Od roku 2012 uplynulo již dost času na to, abychom si na novou realitu zvykli a přestali se jí bát. Není totiž čeho se obávat. Spojené státy z Evropy neodcházejí a jistě jí nebudou věnovat méně pozornosti než v několika málo posledních letech (dalo by se ironicky poznamenat, že to už snad ani nejde, buďme však raději konstruktivní).

    Válka s KLDR?

    Teoreticky je vše jasné: kvůli Spojeným státům a Turecku je už dnes NATO také asijskou organizací. Jak moc je však třeba taková česká politická reprezentace připravena na teoretický scénář války Aliance se Severní Koreou? Přitom útok Pchjongjangu na Aljašku není z hájemství sci-fi.

    Martin Indyk z Brookings Institution, bývalý velvyslanec Spojených států v Izraeli, před časem poznamenal, že pivot není namířen k oslabení vztahu s Evropou, může se ovšem vyvinout k výrazně menšímu angažmá - politickému i bezpečnostnímu - Spojených států na Blízkém a Středním Východě. Má to několik příčin.

    První, překvapivou, je skutečnost, že USA budou v relativně krátké historické periodě energeticky podstatně soběstačnější a tudíž se jejich závislost na ropě a plynu z arabských polí postupně sníží na nulu v důsledku revoluce těžby břidličného plynu. Války v Iráku a Afghánistánu, jejichž výsledek by za úspěch označil málokdo střízlivý, vyčerpaly ochotu amerických voličů a elit věnovat tomuto regionu příliš mnoho pozornosti. V neposlední řadě má v sobě nástup Číny, Indie a obecná dynamika asijského regionu mnoho kreativního, ale i destrukčního potenciálu a Spojené státy vždy byly také asijskou velmocí.

    NATO se tedy rýsuje strategická otázka: jak se má přizpůsobit tomuto pivotu svého nejdůležitějšího člena? To není věc, kterou by bylo možné řešit v logisticko-operačních útrobách organizace bez toho, aby státníci na summitech a mimo ně nejdřív dali Alianci impulz a směr. Waleský summit tuto otázku těžko vyřeší, diskuse by však měly začít naostro. Vzpomeňme, jak bylo psychologicky náročné změnit perspektivu pro operaci v Afghánistánu.

    Teoreticky je vše jasné: kvůli Spojeným státům a Turecku je už dnes NATO také asijskou organizací. Jak moc je však třeba taková česká politická reprezentace připravena na teoretický scénář války Aliance se Severní Koreou? Přitom útok Pchjongjangu na Aljašku není z hájemství sci-fi.

    Jak spoutat Gullivera

    Kdesi vzadu v mysli bychom však měli mít na paměti, že nejúčinnější způsob, jak vyjít s Gulliverem, je spoutat ho nitkami stovek institučních vztahů s cílem vytvořit předpoklad pro strategické spojenectví v daleké budoucnosti.

    Ministrem obrany je dnes politik reprezentující sdružení ANO. Jak moc například Andrej Babiš přemýšlí o těchto otázkách? Člověk nechce být apriorním pesimistou, důvody k takovému postoji však jsou. Jak moc se české spojenecké závazky probíraly v poslední předvolební kampani?

    Nemíním české politiky zesměšňovat: podobně nepřipravení na novou strategickou realitu jsou mnozí další politici ve spojeneckých státech. Právě proto by Aliance a její intelektuální zázemí měla začít diskutovat o způsobu angažmá NATO se státy východní a jihovýchodní Asie, stejně jako s regionálními organizacemi jako například ASEAN.

    Je zjevné, že takové angažmá v sobě skrývá řadu nebezpečí. Výhodou je, že není kam spěchat. Kdesi vzadu v mysli bychom však měli mít na paměti, že nejúčinnější způsob, jak vyjít s Gulliverem, je spoutat ho nitkami stovek institučních vztahů s cílem vytvořit předpoklad pro strategické spojenectví v daleké budoucnosti. NATO bude v této politice demokratického Západu jen jednou položkou, může to však být položka velmi významná.

    Tomáš Klvaňa,
    autor přednáší na New York University a je viceprezidentem Aspen Institute Prague

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media