natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Věříme vojákům jako nikdy. Ale jak dlouho nám to vydrží?

    7. října 2013  18:05
    Důvěra Čechů v armádu je nejvyšší za posledních dvacet let, ukázal průzkum veřejného mínění. Vojákům věří 67 procent lidí a dalších 11 procent se nedovede rozhodnout. Otázkou je, jak dlouho historicky nejvyšší podpora Čechům vydrží? Blíží se totiž volby.  

    Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Důvěra v armádu je u lidí na historicky nejvyšší úrovni od roku 1993, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) s takovými průzkumy začalo. Čeští vojáci jsou vidět. Bojové ostruhy i uznání spojenců získávají v zahraničních misích, česká veřejnost jejich profesionalitu a vybavení oceňuje hlavně při jejich mimořádném nasazení doma, třeba při povodních.

    České armádě jako celku podle posledního průzkumu CVVM důvěřuje 67 procent lidí. Těch nerozhodných, kteří neví, jestli důvěřovat či nikoliv, je pak dalších 11 procent. Vývoj důvěry v armádu se přitom z dlouhodobého hlediska zásadně mění. Aktuální postoj veřejnosti je výrazně příznivější, než byl ve druhé polovině devadesátých let minulého století.

    Tehdy důvěra vojákům spadla pod 40 procent. Od té doby, také s blížícím se vstupem do NATO a po vstupu až na mírný propad v roce 2011 neustále rostla.

    Poučky už neplatí?

    Chtělo by se říci, že jaksi přestává platit poučka známého britského vojenského teoretika a historika Henryho Liddela Harta, že "v době míru nemá veřejnost v armádu žádnou důvěru,  ale až přehnaně jí věří v době války".

    Právě s důvěrou v Severoatlantickou alianci a členstvím České republiky v ní určitá paralela existuje, když důvěra Čechů v NATO také pomalu během let rostla na nynějších zhruba 58 procent lidí.

    Důvěra v ozbrojené síly tak šplhá k hranici, kterou jinak za celkem samozřejmou považují v těch zemích, kde se armáda tradičně těší velmi vysoké prestiži a důvěryhodnosti. Jako třeba v USA, kde armádě podle průzkumů Gallupova institutu dlouhodobě věří přes 75 procent lidí. A to je stejně jako u nás i ve Spojených státech nepoměrně více než u důvěry v ostatní národní instituce, včetně tradičně silné církve (48 procent) nebo prezidentského úřadu (36 procent).

    Chtělo by se říci, že jaksi přestává platit poučka známého britského vojenského teoretika a historika Henryho Liddela Harta, že "v době míru nemá veřejnost v armádu žádnou důvěru,  ale až přehnaně jí věří v době války". I když jakoukoliv krizovou situaci, včetně povodní nebo boje proti povstalcům daleko v Afghánistánu, za takovou "válku" považovat bezpochyby lze.

    Je to přinejmenším velmi potěšitelné i s ohledem na aféry, které ministerstvo obrany a potažmo armádu v minulosti provázely. Nutno však poznamenat, že ty největší "průšvihy" by veřejnost neměla připisovat samotným vojákům v uniformách, ale politikům a úředníkům, kteří resort obrany vedli. Veřejnost už začala odlišovat armádu od ministerstva obrany.

    Související text na natoaktual.cz:

    A v tomto světle je tedy otázkou, jak dlouho nám důvěra v armádu vydrží? Blíží se totiž předčasné volby do Poslanecké sněmovny a ty napoví, jakým směrem se bude resort obrany a tedy i armáda v nejbližších letech ubírat.

    Ačkoliv otázky obrany a bezpečnosti figurují prakticky u všech stran, které mají nějakou naději se do sněmovny ve volbách dostat, co do důležitosti až většinou v samém závěru jejich volebních programů, na fungování armády a tedy i na současný dobrý odraz u společnosti mohou mít významný dopad.

    Více peněz, méně plýtvání

    Ukáže pochopitelně čas, kdo a co prosadí a změní. Všichni slibují na obranu přidat. Může to být nakonec jen slib, vždyť vojáci, stejně jako policisté, hasiči, záchranáři, představují významný a početný okruh voličů. Navíc, jak se ukázalo například během přímé prezidentské volby, schopných dát hlas takřka jednomyslně.

    Více peněz, více možných zakázek a tendrů, více možná podezřelých obchodů, jak už víme z minulosti. Další takové skandály by s důvěrou v armádu mohly znovu otřást. Možná drasticky, když se politickým stranám a hnutím ohánějící slovy, že právě s tímhle chtějí zatočit, další kauzy vyrobí nebo se do nich "namočí".

    A co politici nabízejí? Například ODS slibuje udržení nadzvukového letectva a postupný růst výdajů na obranu až na 2 procenta HDP, jak se Česká republika zavázala při vstupu do NATO. "Tyto prostředky je ovšem nutné směřovat - s využitím cílově orientovaného plánování a efektivního ekonomického řízení - výlučně do rozvoje bojových schopností armády a její nasaditelnosti v souladu s našimi spojeneckými závazky, nikoli do nadměrné administrativy a málo výkonných nebo zbytných složek," uvádí se v programu.

    Dodrží sliby?

    Další takové skandály by s důvěrou v armádu mohly znovu otřást. Možná drasticky, když se politickým stranám a hnutím ohánějící slovy, že právě s tímhle chtějí zatočit, další kauzy vyrobí nebo se do nich "namočí".

    Prioritou má být modernizace systémů, které mají přímou vazbu na integrovaný systém protivzdušné obrany NATO, včetně udržení schopností taktického nadzvukového letectva, pokračování v projektu Voják 21. století a rozvoj oblastí, kde se ČR v rámci spojeneckých vztahů specializuje (vrtulníkové letectvo, ochrana před zbraněmi hromadného ničení, logistika).

    Sociální demokraté chtějí stejně jako ODS zachovat nadzvukové letectvo a zřejmě by kývli na další, tentokrát dvanáctiletý pronájem, stíhaček Gripen. Priority vidí ČSSD v zasazení se o bezpečnost českých občanů v zahraničí, rozvoji a udržení schopností armády, zajištění moderní techniky a personální a rozpočtové stabilizaci resortu. "... aby nedocházelo k dalšímu odchodu odborníků a specialistů. Armáda se musí stát znovu konkurenceschopná na trhu práce," uvádí ČSSD ve svém programu.

    Armáda proti terorismu i katastrofám

    Komunisté (KSČM) chtějí především prosazovat důsledné prošetření všech problému spojených se zakázkami a hospodařením na ministerstvu obrany. Zamezit budování jakýkoliv cizích vojenských základen na českém území, stáhnout české vojáky ze zahraničních misí a vysílat je příště do ciziny jen s mandátem OSN.

    Strana TOP 09 chce usilovat o stabilizaci rozpočtů na obranu, sjednocení systému velení pro autonomní části ozbrojených sil, zlepšit péči o veterány a pomoc s uplatněním pro bývalé vojáky, rozšiřovat aktivní zálohy a zajistit účinnější pomoc armády při katastrofách. "Ozbrojené síly musí být připraveny nabídnout vysoce odbornou pomoc při nejrůznějších možných katastrofách. Tuto povinnost je potřeba v platných zákonech flexibilněji upravit a rozšířit," nabízí TOP 09.

    Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ) chce podle svého volebního programu prosadit účinnější boj proti terorismu i proti živelním pohromám. V této sovislosti zamýšlí například obnovit brigádu civilní obrany. Úspory má přinést sloučení resortu obrany a generálního štábu nebo slabší role letectva a větší důraz na pasivní sledovací systémy.

    "Velké nebezpečí pro naše národní zájmy představuje možnost rozpadu států v okolí Evropy, šíření zbraní hromadného ničení, energetické bezpečnosti, ale i urychlování klimatických změn. Většině těchto problémů nelze čelit prostřednictvím armády, proto je nutné znovu vyhodnotit například efektivnost integrovaného záchranného systému či práce zpravodajských služeb," uvádí se v programu. Strana se zmiňuje také o spolupráci s Ruskem při výstavbě evropského systému protiraketové obrany.

    Lidovci (KDU-ČSL) chtějí zachovat nadzvukové letectvo, pokračovat v boji proti terorismu, posílit obranný rozpočet alespoň na 1,5 procenta HDP, pro nákupy pro armádu co nejvíce využívat alianční nebo unijní agentury a stejně jako další stany posílit roli armády při živelných pohromách.

    Politické hnutí ANO pak chce "zastavit degradaci Armády České republiky, podporovat dokončení modernizace armády a těch jejích sil, které zvýší schopnosti České republiky podílet se na spojeneckých zahraničních operacích". Modernizací by měly projít také síly, které může Česká republika nasadit k ochraně vlastních obyvatel při odvrácení reálných bezpečnostních hrozeb a důsledků přírodních a průmyslových katastrof.

    Lubomír Světnička
    natoaktual.cz

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media