natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Ohrozí finanční krize americkou protiraketovou obranu?

    13. října 2008  9:43
    Nedávno schválený záchranný balíček pomoci americké ekonomice v podobě sedmisetmiliardové injekce bude představovat velkou zátěž pro rozpočet Spojených států amerických. Promítne se nějak tento fakt do amerických a spojeneckých obranných projektů? Jak budou vypadat americké vojenské výdaje v příštích letech? Bude ovlivněn projekt národní protiraketové obrany? A jak moc toto vše závisí na tom, kdo bude v listopadu zvolen prezidentem?  

    Současný vývoj americké ekonomiky dává vzniknout přesvědčení, že bude stále složitější najít prostředky pro nákladné vojenské prostředky. Příští prezident USA bude muset čelit stále rostoucímu státnímu dluhu, navýšenému právě důsledkem probíhající finanční krize. Oba prezidentští kandidáti si tuto situaci uvědomují, shodují se na nutnosti provést škrty vládních výdajů a americký obranný rozpočet, přesahující již půl bilionu dolarů, se nabízí jako oblast kde začít s úspornými opatřeními. Nabízí se paralela s počátky devadesátých let minulého století, kdy i pod tlakem rozpočtových deficitů došlo k poklesu výdajů na obranu.

    Tento závěr ovšem naráží na několik protiargumentů. Zaprvé, Spojené státy rozhodně nezažívají pocit sníženého nebezpečí (srovnatelný s obdobím po skončení studené války) a nadále zůstávají zemí ve válce. Snížení výdajů na obranu je za dané konstelace politicky odvážným a riskantním krokem, neboť žádný politik nechce být zodpovědný za případné ohrožení amerických vojenských schopností, zejména demokraté se budou snažit vyhnout se nařčení ze slabosti v otázkách národní bezpečnosti. Koneckonců senátor Obama během kampaně prohlásil, že neočekává žádné škrty výdajů na obranu a senátor McCain při návrhu zmrazení vládních výdajů při první prezidentské debatě upřesnil, že národní obrana by byla z návrhu vyňata.

    Zadruhé, Spojené by měly být schopné ušetřit na výdajích na obranu, aniž by jejich vojenské možnosti utrpěly větší újmu. Americké vojenské výdaje jsou v současné době velmi neefektivní, původní rozpočtové odhady jsou rutinně překračovány a některé projekty jsou dokonce předmětem vyšetřování Government Accountability Office (obdoba českého NKÚ). Přehodnocení smluvní politiky s vládními dodavateli by mělo pomoci dostat vládní výdaje zpět, což opět plánují oba prezidentští kandidáti. Další úspory by mělo přinést stažení vojsk z Iráku, které ovšem z části odsaje případný přesun posil do Afghánistánu.

    Ve světle těchto faktů tak lze očekávat, že spíše než k poklesu celkových výdajů na obranu dojde ke zpomalení jejich růstu.

    Snaha dosáhnout větší efektivity a šetrnosti ve výdajích na obranu ovšem může mít své důsledky pro program národní protiraketové obrany. John McCain je rozhodný zastánce celého projektu, jediné komplikace by mohl způsobit jeho plán navýšit početní stavy amerických ozbrojených sil, čímž by nemusely zbýt prostředky na nákladné technologie.

    Barack Obama má rezervovanější postoj, zdůrazňuje, že celý program by měl konečně přinášet výsledky odpovídající jeho nákladům (zde je třeba připomenout, že celý program si již vyžádal přes 100 miliard dolarů, pouze provoz a testování stávajících systémů si vyžádá 4-5 miliard ročně a výsledky celého projektu rozhodně zatím nejsou přesvědčivé) a neměl by odsávat peníze z jiných projektů. Nicméně i demokratický kandidát sdílí názor, že USA systém protiraketové obrany potřebují, a v první prezidentské debatě, stejně jako jeho protivník, nedokázal říci, že by finanční krize nějak změnila priority příští americké administrativy.

    V krátkém období se tedy ohrožení celého projektu nezdá pravděpodobné, jeho rozpočet na příští rok již byl schválen a návrh na rok následující musí být předložen začátkem února. Tou dobou ještě rozhodně nebude jasné, jak velkou zátěží je stávající krize a plány na její vyřešení. To ovšem nic nemění na faktu, že USA budou muset přijmout určitá úsporná opatření a v případě vítězství senátora Obamy bude v Bílém domě sedět prezident méně nakloněný výdajům na protiraketovou obranu, než je ten stávající.

    Jiří Skoupý
    Asociace pro mezinárodní otázky

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media