Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Luftwaffe zbývají „pouze čtyři“ bojeschopné Eurofightery

3. května 2018  14:41
Eurofighter Typhoon německých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Luftwaffe zbývají „pouze čtyři“ bojeschopné Eurofightery

Pouze čtyři ze 128 německých stíhacích letounů Eurofighter jsou připravené k boji v případě krize, uvedl deník Spiegel. Zbytek letounů byl uzemněn pro technické problémy nebo nedostatek bojových raket, tvrdí zpráva magazínu. Uvedené problémy by zapříčinily neschopnost Německa naplnit své závazky v Severoatlantické alianci a oslabily by schopnosti organizace ve vzduchu. Tlak na dodržování obranných závazků se tak dále zvyšuje.

Kam dál?
Německé vládní strany se neshodují na financování armády (30.4. 2018)

Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

---

Boje s IS ustávají, USA deaktivují pozemní velitelství v Iráku

Zásadní milník v boji proti organizaci Islámský stát (IS) zaznamenaly Spojené státy uzavřením velitelství pozemních operací koalice v Iráku. „Díky našemu partnerskému úspěchu jsme pod vedením CJTF-OIR (Kombinované společné úkolové síly – operace Inherent Resolve) schopni i nadále podporovat vládu Iráku,“ uvedl velitel velitelství kombinovaných pozemních sil (CJFLCC) a 10. horské divize generálmajor Walter Piatt.

Od roku 2014, kdy byli bojovníci IS před branami Bagdádu, zásobovalo CJFLCC koaliční pozemní síly, které byly partnery v boji iráckým bezpečnostním silám a kurdským Pešmergům při obnovování kontroly nad velkými městy a potlačování hnutí IS.

Kam dál?
NATO pomáhá iráckým silám zlepšit dovednosti v obsluze vozidel (24.4. 2018)

Zdroj: Military (USA)

---

Na ruskou hrozbu musí reagovat NATO jako celek, slyšeli britští poslanci

Rusko je „primární strategickou hrozbou pro Velkou Británii,“ žádá si, aby Severoatlantická aliance investovala více do obrany, uvedl vládní poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill před parlamentním bezpečnostním výborem.

„Máme zde ovšem také lidi, kteří jsou den za dnem ohroženi terorismem a také vážným a organizovaným zločinem,“ dodal Sedwill. „Národní bezpečnostní strategie musí být schopna pojmout a vypořádat se s oběma riziky promyšleným způsobem,“ zdůrazňuje poradce.

Kam dál?
USA kvůli Rusku tlačí spojence do zvyšování výdajů na obranu (26.4. 2018)
Alianční zákonodárci odsoudili útok nervovým plynem v Británii (26.3. 2018)

Zdroj: IHS Jane’s (Velká Británie)

---

V Estonsku začalo patnáctitisícové cvičení Siil 2018

Vojenské manévry zahrnující více než 15 000 vojáků spojeneckých a partnerských zemí z 19 různých států a také síly z předsunutých jednotek Severoatlantické aliance byly zahájeny v Estonsku. Mimo vojenské síly se do cvičení zapojují také estonská polovojenská dobrovolnická Liga obrany, Organizace žen za obranu domova, policie a záchranáři. Akce se zaměří na manévry územní obrany pro případ konvenčního i nekonvenčního boje. „Každý hraje důležitou roli, je klíčové, aby stát i občané spolupracovali na obraně země,“ vysvětlil velitel estonských obranných sil generál Rico Terras.

Cvičení monitoruje více než 30 pozorovatelů, včetně zástupců Ruska a Běloruska, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a dalších mezinárodních organizací.

Kam dál?
V Tallinu probíhá cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields (26.4. 2018)

Zdroj: NATO

---

Lodě NATO vpluly do Černého moře

Plavidla Stálého námořního uskupení Severoatlantické aliance 2 (SNMG2) vpluly do Černého moře, kde budou probíhat cvičení navigace pro zvýšení interoperability, uvedlo alianční námořní velitelství na Twitteru.

„Vlajkovou lodí je britský torpédoborec vzdušné obrany HMS Duncan. Skupinu dále tvoří fregata španělského námořnictva SPS Victoria, turecká fregata TCG Gemlik, německá fregata FGS Bayern a další drobnější plavidla,“ píše ukrajinský deník Dumskaya.

Uskupení přivítalo dva nové členy – rumunskou fregatu ROS Regele Ferdinand a bulharskou fregatu BGS Drazki, dodává zpráva velitelství na síti Twitter.

Kam dál?
Letouny RAF budou opět hlídkovat nad Černým mořem (25.4. 2018)

Zdroj: MENAFN (Jordánsko)
 
 

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.