Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Libye přijala tureckou nabídku vojenské pomoci

20. prosince 2019  21:07
Libyjci oslavují pád Kaddáfího režimu | foto: NATO

Libye přijala tureckou nabídku vojenské pomoci

Mezinárodně uznávaná vláda Libye přijala nabídku vojenské pomoci od Turecka, uvedla Al-Džazíra. Ankara Libyi nabídla vojenskou a logistickou podporu proti ofenzívě vedené velitelem milicí generálem Chalífou Haftarem. Libyjská vláda se proto rozhodla aktivovat smlouvu o vojenské spolupráci, kterou podepsala s Tureckem na konci listopadu.

Kam dál?
Americký dron byl nad Libyí sestřelen ruskou protivzdušnou obranou, tvrdí USA (9.12. 2019)

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

---

Turecko neopouští NATO, ale vede spory s USA

Nedávné hrozby tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o uzavření amerických základen vedly k tomu, že americký ministr obrany Mark Esper zpochybnil závazek Turecka k Severoatlantické alianci. Alianční představitelé v Bruselu však prý uzavření základen ani vyloučení Turecka z NATO nepovažují za reálnou možnost. Shodují se na tom, že je třeba Turecko v Alianci udržet, přičemž ono samotné z NATO odcházet nechce.

Erdoganovy výhrůžky jsou směřované pouze na základny Incirlik a Kurecik využívané americkou armádou, nikoliv na velitelství NATO na tureckém území. Odmítnutí amerického přístupu na tyto základny by však mělo praktický dopad i na NATO, jelikož například v Kureciku je umístěn radar proti balistickým střelám z Íránu.

Kam dál?
Po tureckých výhrůžkách pochybuji o závazcích Turecka vůči NATO, uvedl Esper (17.12. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Ukrajinská armáda splní standardy NATO v roce 2020, tvrdí ministr obrany

Ukrajinský ministr obrany Andrij Zahorodňuk oznámil, že ukrajinské ozbrojené síly dokončí implementaci standardů Severoatlantické aliance ke konci roku 2020. „Měníme systém velení a kontroly ozbrojených sil v tomto roce a během roku 2020,“ uvedl Zahorodňuk.

Proces transformace má několik fází, podle ministra byly však již všechny potřebné dokumenty podepsány. Ukrajina má za cíl získat Akční plán partnerství NATO do roku 2023.

Kam dál?
Zvyšme podporu Ukrajiny, vyzývá NATO Stoltenberg (25.11. 2019)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Americká armáda se již při rekrutaci nebude zaměřovat na odhalení „bílého nacionalismu“, rozhodl senát

Americký senát vyškrtl frázi o „bílém nacionalismu“ z dokumentu, který označuje možné hrozby pro armádu při rekrutaci. Nová verze požaduje pouze monitoring „extremistických aktivit a činností spojených s gangy“.

„Víme, že se bílí nacionalisté aktivně snaží zapsat do armády, aby získali výcvik v boji a se zbraněmi,“ uvedl reprezentant za Demokratickou stranu Pete Aguilar, který hájí původní návrh.

Americký ministr obrany Mark Esper prohlásil, že nevěří, že by bílý nacionalismus byl v armádě problémem. Několik kadetů z americké vojenské akademie je přitom vyšetřováno kvůli používání gesta, které může být projevem bílého nacionalismu.

Kam dál?
Vojáci elitní německé jednotky se měli hlásit k nacizmu (2.12. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Saúdští vojenští studenti nepředstavují po prověření hrozbu, říká Pentagon

Prvotní prověření 850 saúdských vojenských studentů, kteří jsou na výcviku v USA, neukázalo, že by představovali bezprostřední hrozbu, oznámil Pentagon. Kontrola se skládala z přezkumu dostupných informací, včetně vládních dat a účtů na sociálních sítích. Došlo k ní po incidentu na základně Pensacola, kde saúdský důstojník zastřelil tři lidi.

Od incidentu byl výcvik Saúdů pozastaven a čekalo se na výsledky prověření. Důkladnější kontrola bude nyní provedena i na všech zahraničních vojenských studentech v USA, kterých je nyní okolo pěti tisíc.

Kam dál?
Američané pozastavili výcvik saúdskoarabských kadetů (12.12. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.