Letecké manévry prověří návodčí

9. září 2003  7:39
Náměšť nad Oslavou - Na letecké základně v Náměšti nad Oslavou začalo desetidenní společné cvičení českých a britských bojových pilotů pod názvem Flying Rhino, které má prověřit výcvik leteckých návodčích. Ti mají za úkol v případě vojenského konfliktu navádět letouny na cíle určené ke zničení.  

Manévrů na letecké základně v Náměšti nad Oslavou se zúčastní na čtyři stovky vojáků z obou zemí.

Britové, kteří společné cvičení finanční hradí, přicestují do Česka s pěti letouny Harrier, dvěma stroji Hawk a dvěma vrtulníky Lynx. České vzdušné síly do manévrů nasadí letku bitevníků L-159 a staršími stroji L-39.

Cvičení bude od 8. do 19. září probíhat z letecké základny V Náměšti nad Oslavou. Jak uvedla mluvčí vzdušných sil Sabina Introvičová, letecké manévry probíhají ve dvou prostorech. První je ohraničen městy, které jsou mimo území cvičných letů, a to Třebíč, Znojmo, Dačice, Pelhřimov, Jihlava. Druhé území leží severně od Brna mezi Novým Městem, Moravskou Třebovou a Vyškovem.

Cílem cvičení je výcvik leteckých návodčí (Forward Air Control - FAC). Úkolem skupiny FAC je navádění pilotů na určené cíle, které mají být zničeny. Právě návodčí se v případě konfliktu pohybují na území nepřítele a navigují piloty letounů k cílům.
"Cvičení prověří britské a české letecké i pozemní síly. To bude důležité pro další spolupráci v budoucnu," řekl velitel britské 20. letky RAF Ian Cameron.

Je to první příležitost, kdy se piloti na českých letounech L-159 budou spolu s

PŘÍLOHY

návodčími obou armád účastnit mezinárodního cvičení. Čeští specialisté budou spolu s instruktory z Británie vyhledávat pozemní cíle a ze vzduchu simulovat útoky, při kterých však nebudou piloti používat ostrou munici. Za cíle například budou sloužit i nafukovací tanky.

Jak už dříve informoval velitel základny v Náměšti Martin Hejra, cvičení je jednou z podmínek pro přidělení certifikátů českým armádním leteckým návodčím, kteří se rok a půl připravovali právě za asistence britských specialistů ze základny v německém Witteringu. Šesticí návodčích přitom disponuje jen základna v Náměšti a při loňských povodních zajišťovala spojení mezi krizovými štáby a záchranářskými vrtulníky.

Během cvičení by se do vzduchu mělo dostat až čtyřicet pilotů. Denně jsou přitom v plánu asi dvě desítky letů.

V rámci cvičení Flying Rhino pak v sobotu 13. září velitel základny Martin Hejra pořádá pro veřejnost Den otevřených dveří na letišti v Náměšti nad Oslavou, kde si zájemci o leteckou techniku budou moci prohlédnout české i britské letouny, které se cvičení účastní.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.