Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Koalice v Afghánistánu mění taktiku

26. září 2018  18:12
Letecká základna NATO v Kandaháru (ilustrační foto)
Letecká základna NATO v Kandaháru (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

Koalice v Afghánistánu mění taktiku

Mezinárodní koalice v Afghánistánu je nucena změnit svou dosavadní taktiku. Příčinou jsou vysoké ztráty v řadách afghánských bezpečnostních sil. Jak oznámil americký ministr obrany Jim Mattis, koalice nyní rozšiřuje spektrum své podpory. Mise se doposud soustředila na výcvik a pomoc afghánským jednotkám. Jak konkrétně se zapojení koaličních sil do konfliktu změní, ovšem Mattis neuvedl.

Prohlášení přišlo krátce poté, co afghánský ministr obrany Tárik Šáh Bahrámí oznámil, že poslední měsíc bojů byl zatím tím nejtragičtějším v sedmnáct let trvajícím konfliktu, když o život přišlo 513 vojáků. Afghánské ztráty rostou od roku 2014, kdy zde koalice ukončila bojové operace.

Kam dál?
Renesance NATO na Blízkém a Středním východě (26.3. 2018) 

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

NATO a Rusko chtějí prohloubit vzájemný dialog

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg chce, aby byl vztah NATO a Ruska konstruktivnější, a to i přes povinnost Aliance reagovat na stále ráznější ruské chování. Po setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v New Yorku Stoltenberg dodal: „NATO a Rusko mají na řadu otázek rozdílný názor, což však dělá vzájemný dialog ještě důležitějším.“

Během setkání řešili oba představitelé ruská i alianční vojenská cvičení, ruské akce na Ukrajině i útok nervovým jedem v britském Salisbury. Na závěr se oba muži shodli na pokračování společných jednání.

Kam dál?
Na ruský tank, raketu či dron nebudeme reagovat zrcadlově, řekl šéf NATO (15. 3. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (Česká republika) 

---

Trump podporuje vytvoření „arabského NATO“

Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro vytvoření nové Středovýchodní strategické aliance (MESA), jejímiž členy by se měly stát členské státy Rady Perského zálivu, Egypt a Jordánsko. Arabská obdoba Severoatlantické aliance by mohla rozšířit možnosti působení Spojených států na Středním východě a stát se protiváhou Íránu v tomto regionu.

Předchozí organizace pro spolupráci na Středním východě, Rada Perského zálivu, přestala být aktivní po neúspěšné snaze donutit Katar, aby zanechal podpory extrémistických skupin. Nová platforma by dle USA mohla Katar donutit přehodnotit své jednání a vztahy s Íránem a přinést větší stabilitu do regionu.

Kam dál?
V Zálivu nic nového pod sluncem. Sousedům Kataru „jen“ došla trpělivost s jeho aktivismem
(25. 7. 2017)

Zdroj: The National (Spojené arabské emiráty) 

---

USA pokračují s plány na vybudování základny v Polsku

Spojené státy v Polsku hledají místo pro novou stálou vojenskou základnu. To nabídlo na až dvě miliardy dolarů na vybudování infrastruktury pro americkou posádku. Americká armáda původně v Polsku upřednostňovala flexibilnější systém rotace jednotek, především z důvodů finanční náročnosti budování stálé základny. Polská nabídka však změnila situaci.

Američané tak přehodnotili svůj záměr umístit své nové stálé posádky na základnách v Německu či Francii a nyní hledají nejvhodnější variantu z Polskem nabídnutých možností.

Kam dál?
Polsko kupuje nejvýkonnější zbraňový systém v okolí, střely Patriot (28.3. 2018)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Makedonie se stává obětí vlastních „továren na falešné zprávy“

V roce 2016 byla Makedonie obviněna z toho, že zaplavila americké voliče nepravdivými zprávami, které pomohly vyhrát Donaldu Trumpovi prezidentské volby. Nyní se tyto „továrny na falešné zprávy“, neboli lidé, kteří za úplatu šíří dezinformace, obrátily proti zdejší vládě, která chystá referendum o změně názvu země. To by mělo vyřešit dlouholetý spor s Řeckem, které protestuje proti tomu, aby Makedonie používala jako svůj název jméno řeckého regionu a blokuje proto vstup země do NATO a EU.

Sociální sítě nyní zaplavují nepravdivé zprávy z falešných účtů, které mají přesvědčit makedonské voliče k bojkotu referenda. Americký ministr obrany Jim Mattis hovoří i o zapojení Ruska, makedonský premiér Zoran Zaev však upozorňuje, že pro toto tvrzení neexistují důkazy.

Kam dál?
Třicátý člen NATO? Makedonie je velmi blízko, tedy ta Severní (29.6. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (Česká republika)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.