Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Karzáí opět kritizoval mezinárodní společenství

5. ledna 2011  16:45
Karzáí opět kritizoval mezinárodní společenství
Afghánský prezident Hamid Karzáí opět kritizoval mezinárodní společenství za zasahování do vnitřních záležitostí jeho země. Stalo se tak během jeho proslovu k sedmému výročí přijetí afghánské ústavy. Karzáí nezmínil žádnou konkrétní zemi, nicméně prohlásil, že cizinci musí nechat Afghánistán, aby plně implementoval svoji ústavu, což se mu povede teprve, až bude plně nezávislý.

Karzáí kritizoval působení koaličních zemí v Afghánistánu již loni, kdy nařídil stažení soukromých bezpečnostních agentur ze země, protože podle jeho slov podkopávají činnost afghánské armády a policie.

Čtěte také:
Karzáí: Zakažme soukromé bezpečnostní agentury
Karzáí kritizuje oznámení data odchodu sil ISAF

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Hílmandský kmen nebude útočit na síly ISAF
Kmenoví staršinové distriktu Sangin a guvernér afghánské provincie Hílmand Gulabuddin Mangal uzavřeli za asistence koaličních sil dohodu o neútočení. Kmenoví vůdci se zavázali zastavit povstalecké útoky na koaliční jednotky a vyhnat zahraniční povstalce z Hílmandu, který je místem nejtvrdších bojů mezi Talibanci a koaličními jednotkami.

I přes uzavření této dohody se však nedá očekávat, že by v této oblasti Afghánistánu tvrdé boje ustaly ihned. V útocích budou pokračovat bojovníci Talibanu řízení z Pákistánu svým vůdcem Mullou Omarem.

Čtěte také:
NATO využívá služeb kmenových vůdců

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Afghánci a síly ISAF spustili civilně-vojenskou operaci
Afghánské a alianční síly spustily společnou civilně-vojenskou operaci nazvanou "Omid", což znamená "naděje", která má nejen vyhnat povstalce a zajistit bezpečnost v zemi, ale také nastartovat rozvoj a obnovu Afghánistánu.

Operace Omid bude probíhat na území celé země po dobu 18 měsíců a povede ji Afghánská národní armáda. Měla by se podobat operaci, která loni v létě probíhala v provincii Kandahár. Během této operace byly mnohé kandahárské distrikty zbaveny povstalců a byla v nich znovu ustavena moc centrální afghánské vlády.

Zdroj: China Radio International (Čína)

---

Afghánské a koaliční síly zintenzivňují boje proti povstalcům
Během posledních dvou dnů v Afghánistánu zemřelo více než deset lidí, většina z nich povstalců. Úmrtí jsou následkem stupňujících se operací afghánských a aliančních jednotek.

Jednotka složená z afghánských a aliančních vojáků podnikla průzkumnou operaci v provincii Ghazni, při níž byli zabiti čtyři povstalci. Při výbuchu v Kábulu byl zabit afghánský policista a zraněni tři další lidé. Během noční razie v severoafghánské provincii Kunduz bylo zabito osm povstalců včetně jejich místního vůdce Mully Janata a zajato několik dalších lidí.

Čtěte také:
Alianční, afghánští a pákistánští vojáci podniknou více společných operací

Zdroj: People´s Daily (Čína)

---

Íránský zákaz zvýšil ceny paliva v Afghánistánu
Afghánští představitelé upozorňují, že íránský zákaz dovozu paliva do Afghánistánu vyhnal ceny paliva v této středoasijské zemi až o 70 % nahoru. Hrozí, že miliony Afghánců zůstanou přes zimu bez dodávek tepla.

Podle ředitele sekce pro paliva afghánského ministerstva obchodu Farida Shirzaiho zapříčinil tento íránský zákaz dovozu paliva do Afghánistánu zastavení zhruba 2 500 cisteren s palivem na afghánských hranicích. Shirzai dodal, že íránský krok je neislámský a porušuje mezinárodní přepravní právo.

Írán neřekl otevřeně, proti komu je tento zákaz namířen, avšak afghánští představitelé se domnívají, že Teherán se obává, že jeho palivo používají alianční jednotky v Afghánistánu. Afghánci však označili tyto obavy za nepodložené.

Zdroj: Bloomberg (USA)

epl natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.