Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Irák povolil pokračování výcvikové mise NATO

14. února 2020  18:01
Výcvik iráckých bezpečnostních složek | foto: DVIDS

Irák povolil pokračování výcvikové mise NATO

Irácká vláda schválila, že jednotky Severoatlantické aliance mohou v zemi pokračovat ve výcviku iráckých vojáků. Stalo se to několik týdnů poté, co země požadovala odchod všech zahraničních sil, kvůli zabití íránského generála na svém území. NATO přitom v rámci posílení své role na Blízkém východě plánovalo misi rozšířit.

„Irácká vláda potvrdila svůj zájem na pokračování aktivit NATO týkajících se výcviku a budování schopností iráckých ozbrojených sil,“ oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „V Iráku zůstaneme jen tak dlouho, dokud budeme vítáni,“ dodal.

Kam dál?
Irák se chce v boji s IS osamostatnit, nespoléhat na spolupráci s USA (7.2. 2020)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Řecko žádá NATO, aby pomohlo zastavit migrační vlnu z Turecka

Řecký ministr obrany Nikos Panagiotopoulos žádá posílení přítomnosti Severoatlantické aliance v Egejském moři, aby tak došlo k zastavení migrační vlny z Turecka. Řecký ministr to prohlásil na setkání ministrů obrany NATO v Bruselu.

Ministři diskutovali o vývoji bezpečnostní situace v Afghánistánu, na Blízkém východě a v Severní Africe, stejně jako o vztazích NATO s Evropskou unií. Panagiotopoulos se také setkal se svým tureckým protějškem Hulusím Akarem a jednali spolu o snížení napětí mezi svými zeměmi.

Kam dál?
Turecko narušilo vzdušný prostor Řecka čtyřicetkrát za jeden den (19.12. 2019)

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

---

Mírová dohoda s Tálibánem je „velmi blízko“, tvrdí Trump po ohlášení 7denního příměří

Vyjednávání o mírové dohodě mezi Spojenými státy a povstaleckým hnutím Tálibán se blíží k závěru, prohlásil americký prezident Donald Trump.

„Celou dobu říkáme, že politická dohoda je tím nejlepším, pokud ne jediným, řešením v Afghánistánu. V této oblasti byl učiněn pokrok a doufám, že brzy o tom budeme moct říct víc,“ uvedl k vyjednávání americký ministr obrany Mark Esper.

Americká armáda nyní vyjednala sedmidenní příměří v Afghánistánu. Podle Espera je však částečné příměří možné jen, pokud bude Tálibán dodržovat dohodnuté podmínky.

Kam dál?
Dohoda s Tálibánem by měla Afghánistánu přinést mír, říká alianční vyslanec v Afghánistánu (14.1. 2020)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Americký senát omezil Trumpovy pravomoci ohledně Íránu

Americký senát schválil rezoluci, která omezuje vojenské pravomoci prezidenta Donalda Trumpa. Prezident podle nové rezoluce potřebuje souhlas Kongresu, aby mohl nařídit útok na Írán. Rezoluci podpořili jak demokratičtí senátoři, tak i několik republikánů. „S Íránem nám to jde dobře a teď není čas ukázat slabost,“ reagoval Trump na Twitteru.

Americká armáda mezitím zajala v Arabském moři loď s íránskými zbraněmi na palubě. Jednalo se o protitankové a protiletadlové střely. Ty pravděpodobně mířily hútijským povstalcům v Jemenu, které Írán dlouhodobě podporuje.

Kam dál?
Írán chce za zabití svého generála hnát Trumpa k soudu (15.1. 2020)

Zdroj: Politico (USA), Deutsche Welle (Německo)

---

Americké bombardéry hlídkují u Tchaj-wanu

Americká armáda vyslala protiponorkový bombardér P-3C, aby hlídkoval nad jižním Tchaj-wanem. Stalo se tak poté, co v tomto týdnu kroužilo okolo ostrova několik čínských stíhaček. V předchozích dnech došlo k další nezvyklé události, kdy přes Tchaj-wan přelétaly dva americké bombardéry B-52.

„Americké letectvo odpovídá na čínské vojenské výhrůžky proti Tchaj-wanu, jelikož je vcelku neobvyklé, aby vyslalo mise na východ i západ Tchaj-wanu najednou,“ míní expert na obranu Su Tzu-yun.

Kam dál?
Americké námořnictvo potřebuje zásadní změnu, má-li čelit Číně, tvrdí studie (9.1. 2020)

Zdroj: Taipei Times (Tchaj-wan)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.