Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Fond NATO zlepšuje služby pro ukrajinské vojáky po amputacích končetin

10. dubna 2018  16:26
Ukrajinská armáda | foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

Fond NATO zlepšuje služby pro ukrajinské vojáky po amputacích končetin

Zdravotnické služby pro osoby, které při službě v ukrajinských ozbrojených silách utrpěly ztrátu končetiny, se snaží Severoatlantická aliance zlepšit skrze nový dvouletý program na Institutu protetické a ortopedické léčby v Charkově.

Bakalářské studium pomůže zvýšit úroveň péče na mezinárodní standard. Program je financován prostřednictvím svěřeneckého fondu zdravotnické rehabilitace NATO pro Ukrajinu. Počty zmrzačených na Ukrajině v posledních letech dramaticky vzrostly kvůli konfliktu s Ruskem na východě země.

Kam dál?
Porošenko: Ukrajina usiluje o Akční plán členství v NATO (12.3. 2018)

Zdroj: NATO

---

Makedonský premiér: Vstup do NATO nebude možný bez vyřešení sporu o jméno státu

Pozvánku ke vstupu do Severoatlantické aliance Makedonie nedostane, dokud s Řeckem nevyřeší spor o název státu, uvedl předseda makedonské vlády Zoran Zaev. Možnost vstupu země do Aliance nezávisle na dohodě s Aténami byla během návštěvy Skopje vyloučena generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Pokud by se spor nepodařilo vyřešit v následujících měsících, Makedonie by mohla dostat nabídku volnější formy partnerství s NATO, jako například Švédsko. Zaevovým cílem je však plnohodnotné členství v Alianci.

Kam dál?
Makedonie navrhuje varianty svého názvu, aby si otevřela cestu do NATO (28.2. 2018)

Zdroj: Greek Reporter (Řecko)

---

Čína nainstalovala na Spratlyho ostrovy vojenskou rušičku, tvrdí USA

Na dvě ze svých opevněných pozorovatelen na Spratlyho ostrovech nainstalovala Čína vojenskou techniku schopnou rušit komunikační a radarové systémy. Jedná se o výrazný krok v postupné militarizaci Jihočínského moře, uvádí představitelé Spojených států.

Čína posílila své schopnosti prosazovat rozsáhlé územní nároky a bránit vojenským operacím USA ve sporné oblasti, která zahrnuje mimo jiné některé z nejvytíženějších lodních tras na světě. V současnosti čínská armáda provádí největší vojenské cvičení v historii ve vodách Jihočínského moře, do kterého je kromě letectva a pozemních jednotek zapojena i první letadlová loď Číny, dodávají představitelé USA.

Kam dál?
Čína vyostřuje spory o přilehlé vody (27.3. 2018)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Saúdská Arábie plánuje vojenskou základnu a jaderné úložiště u Kataru

Plánovaný projekt Saúdské Arábie na výstavbu vojenské základny a úložiště jaderného materiálu by proměnil katarský poloostrov v ostrov, uvedl deník Al Rijád. Saúdská vláda plánuje vykopat 60 kilometrů dlouhý kanál o šířce 200 metrů a hloubce 20 metrů, táhnoucí se po celé délce hranice s Katarem, uvedl server Sabq.

Saúdská Arábie by část kanálu vyčlenila pro vojenskou základnu a zařízení pro jaderný odpad z plánovaných reaktorů, tvrdí lidé obeznámení s projektem. Vládní centrum pro mezinárodní komunikaci na žádost o komentář nereagovalo.

Kam dál?
NATO s Katarem podepsalo dohodu o spolupráci (8.3. 2018)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Vanuatu a Čína popřely rozhovory o vojenské základně

Vanuatu a Čína popřely zprávy australských médií o tom, že se Peking snaží vytvořit stálou vojenskou základnu na území tohoto ostrovního státu v Tichém oceánu. Varianta čínské předsunuté základny v blízkosti Austrálie byla vážně diskutována na nejvyšších úrovních v Canberře a Washingtonu, tvrdí australská média.

„Nikdo z vlády Vanuatu nikdy nehovořil o jakékoliv formě čínské vojenské základny na území Vanuatu,“ odmítl ministr zahraničí ostrovní země Ralph Regenvanu.

Kam dál?
Japonsko se v obranném plánování soustředí více na Čínu než na KLDR (20.3. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.