Co psala světová média o Severoatlantické alianci

EU a NATO jednají o rozmrazení Kaddáfího peněz

24. srpna 2011  22:33
EU a NATO jednají o rozmrazení Kaddáfího peněz
Evropská unie a Severoatlantická aliance podnikly první kroky vedoucí k uvolnění zmrazených kont Muammara Kaddáfího. Plukovníkovy peníze by mohly pomoci přechodné vládě v Libyi.

Představitelé NATO a EU začali jednat o uzavření mezinárodní smlouvy, jež by umožnila rozmrazit zhruba sto miliard dolarů, které si Kaddáfí uložil v zámořských bankách. Libyjská Přechodná národní rada bude potřebovat peníze na zaplacení státních zaměstnanců, jako jsou policisté a zdravotní sestry, na zajištění dodávek zboží do obchodních domů a rozjetí ekonomiky.

"Libye je bohatá země. Jde o to, jak znovu rychle rozpohybovat její ekonomiku," uvedla šéfka zahraniční politiky EU Catherine Ashton. Evropská banka pro obnovu a rozvoj oznámila, že zemím severní Afriky a Blízkého východu začne půjčovat peníze.

Čtěte také:
Nizozemí uvolnilo Kaddáfího peníze pro WHO

Zdroj: EurActiv (Belgie)

---

Panetta: Koalice NATO v Libyi poslouží jako model do budoucna
Americký ministr obrany Leon Panetta nazval americkou pomoc alianční operaci v Libyi příkladem mezinárodní spolupráce, která bude v budoucnosti klíčová.

"Jde o příklad partnerství a aliance, které budeme potřebovat v budoucnosti, pokud budeme čelit hrozbám, s nimiž se setkáváme dnes," uvedl Panetta před studenty vojenských škol s tím, že je obzvlášť hrdý na roli, kterou USA sehrály při zajišťování bezletové zóny nad Libyí.

Čtěte také:
Libye je úspěchem Aliance, nikoli Obamy

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

Kaddáfího chemické zbraně nejsou pod kontrolou
Zaměstnanci amerických zpravodajských služeb a vojenští představitelé upozorňují, že si nikdo nemůže být jist tím, kdo kontroluje zásoby zbraní libyjské vlády. Režim Muammara Kaddáfího disponuje surovými jadernými materiály, tunami yperitu, i 30 000 přenosnými protiletadlovými raketami.

Sklady těchto zbraní jsou zřejmě stále pod kontrolou Kaddáfího vlády, navzdory tomu, že rebelové získali pod kontrolu většinu Tripolisu. Jednotky loajální Muammaru Kaddáfímu by měly dodržet mezinárodní dohody a uvedené zbraně nepoužít. Hrozí však nebezpečí, že Kaddáfí se k jejich užití uchýlí jako k poslednímu vzepětí své síly nebo že se jich zmocní al-Káida.

Zabezpečení chemických a jaderných skladů na územích kontrolovaných rebely zajišťují dva týmy expertů z amerického ministerstva zahraničí.

Zdroj: Mercury News (USA), FOX News (USA)  

---

Afghánistán bojuje proti růstu populace
Afghánská vláda se snaží omezit stále narůstající počet obyvatel Afghánistánu prosazením kontroly porodnosti. Tento krok se však setkal s odporem u islámských učenců. Afghánské ministerstvo zdravotnictví varovalo, že nynější afghánská 30milionová populace by se v příštích letech mohla až zdvojnásobit, což by pro chudý Afghánistán představovalo velký ekonomický problém.

"Plánování rodičovství by v zemích jako je Afghánistán, kde jsou ženy negramotné a utlačované, mohlo být těžké," uvedla Wagma Battoor z kábulské pobočky organizace CARE. V současnosti má podle OSN každá afghánská žena v průměru 6,3 dítěte. Afghánská vláda proto spustila program, jehož cílem je propagovat používání antikoncepčních prostředků. Jejich prosazení bude v konzervativní afghánské společnosti, kde žena musí kvůli všemu žádat o svolení mužské příbuzné, extrémně obtížné. "Do diskuse o plánovaném rodičovství a používání antikoncepce je velmi důležité zahrnout právě muže," zdůrazňuje Battoor.

"Svatý korán nám říká, abychom nezabíjeli naše děti. Pokud mě někdo požádá o radu v souvislosti s tímto novým plánem, budu striktně proti," uvedl Chalilullah Mohammad, který vyučuje islámské právo na Kábulské univerzitě.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rusko: Severokorejci ochotni zastavit jaderné testy
Severní Korea je připravena přerušit testy jaderných zbraní, pokud dojde k pokračování dlouho pozastavených multilaterálních rozhovorů o korejském jaderném programu. Tato informace vyplývá ze schůzky korejského vůdce Kim Čong-ila a ruského prezidenta Dmitrije Medveděva poblíž sibiřského města Ulan-Ude. Severní Korea je údajně ochotna začít znovu vyjednávat bez podmínek.

Šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu byly přerušeny, protože Spojené státy americké a Jižní Korea požadovaly, aby Severokorejci nejprve ukázali svoji upřímnost dodržením svých předchozích závazků.

Čtěte také:
Severní Korea dále vyvíjí balistické rakety

Zdroj: France 24 (Francie)

epl natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.