Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Dokud budou v Afghánistánu povstalci, neodejdeme, říká americký generál

10. května 2019  15:30
Okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Dokud budou v Afghánistánu povstalci, neodejdeme, říká americký generál

Předseda sboru náčelníků amerických ozbrojených sil generál Joseph Dunford prohlásil na jednání v Kongresu, že dokud budou v Afghánistánu aktivní povstalci, měly by zde americké protiteroristické jednotky setrvat.

Současně však probíhají mírová jednání mezi Tálibánem a USA v katarském Dauhá, jejichž hlavním tématem je – především pro Tálibán – ukončení americké přítomnosti v zemi.

Kam dál?
Provládní a alianční síly zabily letos v Afghánistánu více civilistů než Tálibán (25. 4. 2019)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Černá Hora uvěznila třináct lidí za přípravu puče proti vstupu do NATO

Třináct lidí bylo černohorským soudem odsouzeno za spiknutí s cílem provést převrat během voleb v roce 2016. Mezi odsouzenými byla i dvojice opozičních politiků Andrija Mandic a Milan Knezevic, kteří byli odsouzeni na pět let nepodmíněně. Rusové Eduard Sismakov a Vladimir Popov si od soudu odnesli rozsudky 15 a 12 let vězení. Zbylí obžalovaní byli dohromady odsouzeni na 69 let. Soudkyně, která verdikty vynesla, rovněž oznámila, že převrat byl plánován s cílem zabránit Černé Hoře ve vstupu do NATO.

Černá Hora v roce 2007 opustila společný stát se Srbskem a o deset let později se, navzdory kritice ze strany Ruska, stala členem NATO. Rusko je také za pokus o převrat, jehož součástí měly být teroristické útoky, útok na parlament a únos premiéra, obviňováno.

Kam dál?
Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země (21. 2. 2019)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

USA budou mít konečně nového ministra obrany

Po více než čtyřech měsících bude zastupující ministr obrany Patrick Shanahan oficiálně uveden do funkce. Šlo o zatím nejdelší období v amerických dějinách, kdy v Pentagonu seděl místo řádně nominovaného ministra obrany pouze jeho zástupce. „Zastupující ministr Shanahan dokázal během posledních měsíců, že je více než způsobilý vést ministerstvo obrany a bude proto pokračovat ve své příkladné práci,“ okomentoval situaci Bílý dům.

Shanahana musí ještě schválit Senát. Zdá se však, že by jeho jmenování mělo horní komorou snadno projít. Nahradí tak Jamese Mattise, který v prosinci odstoupil kvůli Trumpovu rozhodnutí – které od té doby ovšem změnil – stáhnout americké vojáky ze Sýrie.

Kam dál?
Pro USA je největší hrozbou Čína, říká americký ministr obrany (11. 4. 2019)

Zdroj: Foreign Policy (USA)

---

Alianční letouny AWACS zajišťují bezpečnost summitu EU v Rumunsku

Letouny systému včasné výstrahy AWACS (Airborne Warning and Control System) provozované Severoatlantickou aliancí pomáhají střežit vzdušný prostor nad rumunským městem Sibiu, kde se koná summit Evropské unie. Na zajišťování bezpečnosti při podobných velkých událostech, jako jsou setkání světových vůdců nebo i mezinárodní fotbalové turnaje, se tyto letouny podílí běžně.

NATO provozuje čtrnáct strojů E-3A Sentry. Jde o Boeingy 707 upravené pro potřeby včasného varování a velení. Typické jsou především velkým radarem namontovaným na horní části trupu. Operují většinou z výšky okolo 10 km, odkud mohou sledovat vzdušný prostor v okruhu více než 400 km a prostřednictvím digitálních datových spojů si vyměňovat informace s veliteli pozemních, námořních i vzdušných sil.

Kam dál?
K ruským „bílým labutím“ startovaly o víkendu americké a kanadské stíhačky (28. 1. 2019)

Zdroj: NATO

---

Andrzej Duda: Podporujeme snahy Gruzie o vstup do NATO a EU

Polský prezident Andrzej Duda se nechal slyšet, že jeho země podporuje cíl Gruzie vstoupit do EU a NATO. Prohlásil to na varšavském jednání s gruzínskou prezidentkou Salome Zourabichvili, která do Polska přicestovala na státní návštěvu. „Ti, kteří podporují probíhající demokratické procesy v Gruzii, mají v této věci společný postoj,“ dodal Duda posléze.

Krom jednání s polskými čelnými představiteli čeká gruzínskou prezidentku také účast na debatě nazvané „Deset let Východního partnerství. Poučení pro Gruzii a Polsko“. Východní partnerství je iniciativou Polska a Švédska, která byla zahájena v roce 2009 s cílem vytvořit užší politické a hospodářské vazby mezi Evropskou unií a jejími východními sousedy Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou.

Kam dál?
Gruzie neúnavně usiluje o členství v NATO (24. 7. 2018)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.