Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Britové se přiblížili objednávce nových stíhaček

3. února 2014  17:51
Letoun F-35 Lightning II | foto: JSF Program

Britové se přiblížili objednávce nových stíhaček

Velká Británie se přiblížila objednávce neviditelných stíhacích letounů F-35. Na mnichovské bezpečnostní konferenci to uvedl britský ministr obrany Philip Hammond. "Brzy budeme muset přijít s objednávkou, aby mohly první letouny začít startovat z Královny Alžběty v roce 2018," uvedl Hammond. Královna Alžběta je jednou ze dvou letadlových lodí, které se v současnosti staví pro britské královské námořnictvo.

V roce 2012 Velká Británie uvedla, že plánuje nakoupit 48 letounů nové generace. Na jejich vývoji se kromě Británie a Spojených států podílí dalších sedm států. Očekává se, že Britové zvolí variantu F-35B, která bude schopna kolmého startu a přistání.

Kam dál?
Norský parlament schválil další nákup stíhaček F-35 (16.12. 2013)
Japonsko se chce podílet na výrobě stíhaček F-35 (19.3. 2013)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Karzáí pravděpodobně dohodu s USA nepodepíše

Afghánský prezident Hamíd Karzáí pravděpodobně přenechá podpis bezpečnostní smlouvy se Spojenými státy svému nástupci. Během bezpečnostní konference v Mnichově to řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.

Šéf NATO dále uvedl, že Aliance je připravena zůstat v Afghánistánu i po roce 2014. Pokud by však nový prezident smlouvy s Washingtonem a NATO nepodepsal, Aliance se ze země do konce letošního roku stáhne.

Smlouva s Washingtonem je potřebným krokem pro podepsání obdobné dohody se Severoatlantickou aliancí. Karzáí však v minulosti odmítl smlouvu s USA podepsat, pokud nebudou splněny určité podmínky.

Kam dál?
Bez podpisu paktu vyschne zdroj západních peněz, varuje Afghánce šéf NATO (28.1. 2014)
V Afghánistánu zůstane buď 10 tisíc amerických vojáků nebo žádný (23.1. 2014)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

NATO je připraveno zničit syrský chemický arzenál

Mezinárodní společenství, část Severoatlantické aliance a Spojené státy jsou připraveny zničit syrské chemické zbraně. Uvedl to nejvyšší velitel aliančních sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Nejtoxičtější chemikálie o hmotnosti 700 tun měly opustit Sýrii do konce minulého roku, kvůli bezpečnostní situaci v zemi a několika dalším překážkám se však celý proces o několik týdnů zpozdil.

Mezitím americký ministr zahraničí John Kerry vzkázal svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi, aby Moskva více přitlačila na Damašek. "Víme, že Asadův režim nepostupuje tak rychle, jak slíbil," uvedl Kerry.

Kam dál?
Ruské vojenské dodávky do Sýrie narůstají (23.1. 2014)
Německo pomůže se zničením syrských chemikálií (10.1. 2014)

Zdroj: Al-Arabíja (Saúdská Arábie)

---

Rusko hrozí odstoupením od smlouvy START

Pokud budou Spojené státy pokračovat v budování protiraketových prostředků v Evropě, Rusko by mohlo odstoupit od vzájemných dohod o snížení počtu strategických zbraní START (Strategic Arms Reduction Treaty). Uvedl to vrcholný ruský představitel pro odzbrojení Michail Uljanov. V současnosti jsou obě strany zavázány k naplnění smlouvy START III do konce roku 2018. Podle ní musí obě strany mimo jiné snížit počet hlavic na 1550 kusů. Lavrov nicméně upozornil, že ve výjimečných případech mají Moskva i Washington právo od smlouvy odstoupit.

Americký ministr obrany Chuck Hagel mezitím na bezpečnostní konferenci v Mnichově uvedl, že do Španělska dorazil americký bitevník USS Donald Cook, který má posílit protiraketový štít v Evropě proti možné hrozbě z Íránu. Tento krok však Moskva chápe jako potenciální hrozbu pro Rusko.

Kam dál?
Rusko couvá od spolupráce s NATO v otázce raketového systému (1.11. 2013)
Evropský protiraketový systém bude funkční v roce 2018 (23.10. 2013)

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

V Afghánistánu odstartovaly kampaně pro prezidentské volby

Kandidáti na post prezidenta Afghánistánu oficiálně odstartovali své kampaně. Hamíd Karzáí již podle ústavy nemůže kandidovat, po dubnových volbách tak do čela Afghánistánu usedne nová tvář. V současnosti o nejvyšší úřad v zemi usiluje jedenáctka kandidátů. Mezi ně patří například akademik Ashraf Ghani nebo Abdulláh Abdulláh, který uvedl, že svět by se neměl bát Afghánistánu a Afghánci by se neměli bát světa.

Volby jsou nejen možností pro Afghánce rozhodnout o budoucnosti své země, ale také testem, zda volby mohou proběhnout bez násilí. Nenásilné volby by znamenaly důležitý precedens do budoucnosti, která bude ve znamení slábnoucí přítomnost zahraničních sil.

Tálibán mezitím zabil dva pracovníky kampaně Abdulláha Abdulláha a pohrozil, že kampaň překazí. Afghánci mají v období voleb obavy z bezpečnosti, podle nich by strach mohl část populace odradit od účasti ve volbách.

Kam dál?
Z Afghánistánu se může stát narko-stát, varují v USA (16.1. 2014)
Britští experti vyjadřují obavy o osud Afghánistánu (7.1. 2014)

Zdroj: Time (USA)

zuk, natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.