"Brnka" slaví čtvrtstoletí. V misích přinesla nejvyšší oběti

4. července 2019  8:58
Žatecká 4. brigáda rychlého nasazení slaví 25 let od svého založení. Za čtvrtstoletí své existence si se svým heslem "Tam, kde jiní nestačí" doslova vybojovala respekt a uznání doma i u spojenců. A v zahraničních misích přinesla nejvíc obětí.  
Vojáci 4. brigády rychlého nasazení | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Jedna ze dvou klíčových bojových brigád české armády měla od svého počátku vždy určité výsadní postavení, vyplývající už ze samotného názvu. Rychlého nasazení. Expediční síla s výsadkáři schopná nasazení kdekoliv na světě.

„Jako příslušníci 4. brigády rychlého nasazení jste dostáli svému názvu. Jste pilířem sil rychlé reakce ČR, ale také NATO. A někteří jste připraveni být nasazeni i v rámci aliančních sil velmi rychlé reakce,“ prohlásil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

4. brigáda rychlého nasazení "Obrany národa"

 • Velitelství 4. brigády (Žatec)
 • 41. mechanizovaný prapor (Žatec)
  Je určen především k plnění bojových a speciálních úkolů nejen při bezprostředním ohrožení státu, ale i mimo území České republiky. Vyzbrojen obrněnci Pandur
 • 42. mechanizovaný prapor (Tábor)
  „Svatováclavský“ je nejstarším útvarem české armády. Jeho předchůdcem byl kyrysnický pluk, který vznikl v roce 1682. Vyzbrojen obrněnci Pandur
 • 43. výsadkový prapor (Chrudim)
  Je elitní složkou brigády předurčenou k plnění speciálních bojových úkolů. Zřízený byl na podzim 1987 v posádce Chrudim, jako 71. úderný výsadkový prapor. Od roku 1991 používá čestný název „Československých parašutistů“
 • 44. lehký motorizovaný prapor (Jindřichův Hradec)
  Začal fungovat v říjnu 2008. Hlavními úkoly jsou zejména doprovody konvojů, boj v zastavěných oblastech a boj v horách

Na žateckém náměstí Svobody vojáky takzvané „brnky“ (podle počátečních písmen z názvu jednotky) vyznamenal Záslužným křížem 1. stupně. Slíbil, že jako člen vlády osobně udělá vše pro to, aby technika, výstroj i výzbroj jednotky odpovídala současným požadavkům armády 21. století.

Podle ministra se jednotka stala spolehlivou součástí nejen české armády, ale i spojenců včetně v zahraničních operací na Balkáně, Iráku, Afghánistánu, Mali či v Pobaltí.

Připomněl, že úspěchy, respekt a uznání nezískala jednotka zadarmo. „Někteří z vás v boji s islámskými teroristy padli při plnění úkolů, přišli o to nejcennější – o svůj život,“ prohlásil Metnar.

Naposledy před necelým rokem padli tři příslušníci 4. brigády při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Tam jednotka dosud přišla o devět svých mužů. Žádný jiný útvar české armády nepřinesl tolik obětí.

Jednotka byla založena 1. ledna 1994 a v současné době má čtyři prapory a téměř 2 600 vojáků. Brigádě během pětadvaceti let velelo celkem deset velitelů. Zajímavostí je, že všichni předchozí velitelé dosáhli do dnešní doby generálských hodností a dva z nich - Jiří Šedivý a Aleš Opata se stali také náčelníky Generálního štábu.

„Jako voják vám do dalších let přeji především sílu, vysokou odolnost a entuziasmus – jako Aleš Opata vám všem přeji zdraví a ať se daří,“ řekl Opata. Upozornil, že byla i období, kdy se jednotka potýkala s nedostatečnou výstrojí a výzbrojí, ale i v této nepříznivé době „plnila úkoly vždy s vysokým nasazením a profesionalitou“.

Podle současného velitele Josefa Trojánka není heslo brigády „Tam kde jiní nestačí“ výrazem pýchy, arogance, ani neúcty ke kolegům z armády. „Motivuje je nás a posiluje při plnění náročných úkolů. Je to heslo, které nám dává sílu a energii být jednotkou, na kterou se obyvatelé této země mohou spolehnout v jakékoliv situaci,“ uvedl.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.