Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Bezletová zóna nad Sýrií není podle USA na pořadu dne

15. srpna 2012  21:21
Ministr obrany USA Leon Panetta | foto: NATO Photos

Bezletová zóna nad Sýrií není podle USA na pořadu dne

Zavedení bezletové zóny nad částmi Sýrie není na pořadu dne, prohlásil americký ministr obrany Leon Panetta. Dodal, že si je jist, že by Spojené státy byly schopné dodržování bezletové zóny nad Sýrií úspěšně vynucovat, nicméně takový krok by vyžadoval „zásadní politické rozhodnutí“, ke kterému ještě nedošlo.

O zavedení bezletové zóny nad částmi Sýrie žádají syrští rebelové bojující proti vládním jednotkám prezidenta Bašára Asada. Ty na rebely útočí ze vzduchu.

Spojené státy a Turecko jednají o možnostech řešení situace v Sýrii a američtí představitelé uváděli, že na stole jsou všechny možnosti včetně bezletové zóny.

Kam dál?
USA a Turecko zvažují zavedení bezletových zón nad částmi Sýrie (13.8. 2012)

Zdroj: Boston.com / AP (USA) 

---

Čína viní Západ ze sporů o řešení syrského konfliktu

Čína obvinila některé západní země z toho, že se snaží o změnu režimu v Sýrii, a jejich zvyšující se podporu syrských rebelů viní z poškozování solidarity uvnitř Rady bezpečnosti OSN. Tato obvinění se objevila v čínském deníku poté, co zemi navštívil vyslanec syrského prezidenta Bašára Asada.

Čína je toho názoru, že jediné řešení syrského konfliktu musí být politické. Podle Pekingu je otevřená diskuze některých západních zemí o možnosti zavedení bezletové zóny nad částmi Sýrie podkopáváním multilaterálního přístupu k syrskému konfliktu, který prosazoval bývalý velvyslanec OSN pro Sýrii Kofi Annan.

„Zvěsti o tom, že se některé západní země snaží hledat řešení syrského konfliktu vně systému OSN, nejsou nepodložené,“ napsal čínský komunistický list People’s Daily.

Kam dál?
Kofi Annan rezignoval, svět je zklamán selháním diplomacie v Sýrii (3.8. 2012)

Zdroj: France 24 (Francie) 

---

Holanďané osvobodili Somálce zajaté piráty

Holandští námořníci zapojení do alianční protipirátské operace Ocean Shield pomohli v Adenském zálivu zachránit posádku somálské plachetnice unesené piráty. Ti se z ní právě snažili zaútočit na obchodní loď. Několik pirátů bylo zadrženo.

Na operaci na záchranu unesené lodi se podílela i jednotka zapojená do protipirátské operace Evropské unie Atalanta.

Kam dál?
Ukrajina se zapojí do protipirátské operace Ocean Shield (18.7. 2012)

Zdroj: The Nation (Pákistán) 

---

Útoky afghánských vojáků na jejich kolegy z ISAF: V zemi přibude západních zpravodajců

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že po sérii útoků afghánských policistů a vojáků na mezinárodní jednotky v Afghánistánu posiluje přítomnost zpravodajských pracovníků v této zemi. Příslušníci afghánských ozbrojených sil již letos zabili 37 koaličních vojáků.

Americký ministr obrany Leon Panetta je úmrtími zahraničních vojáků v Afghánistánu hluboce znepokojen kvůli „ztrátě jejich životů a kvůli potenciálnímu ohrožení partnerství mezi Afghánistánem a mezinárodní koalicí“.

Američané budou útoky afghánských policistů a vojáků nebo Afghánců za ně převlečených na zahraniční vojáky důkladněji vyšetřovat a větší jednotky působící v Afghánistánu budou posíleny o zpravodajské důstojníky.

Kam dál?
NATO zkoumá, jak zastavit útoky afghánských vojáků na jejich kolegy z ISAF (14.8. 2012)
V Afghánistánu opět umírali zahraniční vojáci, i rukou zrádců (23.7. 2012)

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Severní Korea by příští rok mohla dostavět reaktor v Jongbjonu, tvrdí zpráva

Severní Korea by koncem příštího roku mohla dokončit stavbu reaktoru v Jongbjonu, který by mohl být využit na podporu jejího programu na výronu jaderných zbraní. Se zprávou přišel americký think tank The Institute for Science and International Security.

Think tank publikoval snímky z května a června zachycující jongbjonský jaderný komplex s jeřáby a kovovými nosníky, které by mohly být použity pro přenesení těžkých součástek do reaktoru.

Severní Korea v roce 2010 přiznala americkým vědcům, že pracuje na novém lehkovodním reaktoru pro civilní použití. Chudá země zoufale potřebuje energii, nicméně reaktor by mohl být použit i pro výrobu plutonia nutného pro výrobu jaderných zbraní.

Kam dál?
Severní Korea vyvíjí bezpilotní letadla podle amerického vzoru (6.2. 2012)

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)

epl; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.