Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Belgie, Česká republika a Dánsko přebírají misi NATO air policing v Pobaltí

4. září 2019  15:52
Letoun Gripen českých vzdušných sil. Ilustrační foto. | foto: Milan Nykodym

Belgie, Česká republika a Dánsko přebírají misi NATO air policing v Pobaltí

Začátkem září převzaly bojové letouny Belgie, Česka a Dánska zodpovědnost za hlídkování nad třemi zeměmi Pobaltí. Děje se tak v rámci air policing mise Severoatlantické aliance, kdy Belgičané a Dánové startují ze základny Siauliai v Litvě a jsou podporováni českými Gripeny ze základny Amari v Estonsku.

Celkové velení mise zajišťují belgické vzdušné síly. Tři skupiny nahrazují maďarské, britské a španělské letectvo, které v regionu hlídkovalo od května.

Kam dál?
Čeští piloti s gripeny převzali od Britů ochranu nebe nad Pobaltím (2.9. 2019)

Zdroj: NATO

---

NATO podporuje snahy USA o mír v Afghánistánu, říká Stoltenberg

Úsilí Spojených států o nalezení míru v Afghánistánu Severoatlantická aliance plně podporuje, uvedl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg po rozhovorech s ministrem zahraničních věcí USA Mikem Pompeem.

Pompeo do Bruselu zavítal v době, kdy se Washington po 18 letech války snaží vyjednat s hnutím Tálibán konečnou podobu dohody, dle které by bylo staženo několik tisíc vojáků USA výměnou za bezpečnostní záruky ze strany povstalců. „Odsuzuji strašlivé útoky z nedávné doby, NATO je nadále odhodláno podporovat afghánské síly,“ dodal Stoltenberg na síti Twitter.

Kam dál?
Pompeo vyrazil do Bruselu. Chce s NATO jednat o Afghánistánu (3.9. 2019)

Zdroj: Business Recorder (Pákistán)

---

Trump pokračuje v plánu uhradit pohraniční zeď z prostředků armády

Pentagon plánuje převést 3,6 miliardy dolarů z rozpočtu pro vojenské stavební projekty a použít je na vybudování zdi podél jižní hranice Spojených států s Mexikem, aby pomohl splnit volební slib prezidenta Donalda Trumpa.

Převedení prostředků ze 127 jiných projektů, týkajících se zejména pozemních staveb, údržby a oprav uvnitř i mimo území USA, již podepsal ministr obrany Mark Esper. Obnos uhradí vybudování 175 mil pohraniční zdi, uvedli představitelé Pentagonu. S tímto rozhodnutím nyní ministerstvo obrany plánuje odklonit nejméně 6,1 miliardy dolarů na vybudování 295 mil zdi.

Kam dál?
Trump slibuje, že obrana dostane přidáno (26.7. 2019)

Zdroj: Time (USA)

---

V armádě USA narůstá problém s obezitou, nejtlustší je námořnictvo

Nejvíce obézních vojáků v armádě slouží u námořnictva, nejméně obézní jsou pak s přehledem útvary námořní pěchoty, problém s obezitou nicméně soustavně narůstá, konstatuje studie ministerstva obrany Spojených států.

Mariňáky postihují naopak především zranění zad a kolen, dodává zpráva, která se u všech složek zaměřila také na počet zranění, poruchy spánku a chování vojáků.

Více než 17 % vojáků napříč celou armádou je obézních, před čtyřmi lety byla hodnota nižší než 16 %, uzavírá srpnové vydání vojenského měsíčníku Medical Surveillance Monthly Report.

Kam dál?
Americká armáda studuje extrémně fyzicky zdatné ženy (31.7. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Německému letectvu chybí piloti

Německé vzdušné síly se dlouhodobě potýkaly s nedostatkem funkčního vybavení. Ovšem na základně Laage, nedaleko města Rostock, jsou to naopak piloti, kteří armádě nyní scházejí, uvádí Deutsche Welle. Základna je ukázkovým místem luftwaffe, sídlí zde letka Steinhoff, která cvičí své piloty pro stroje Eurofighter.

„Nemám dost pilotů,“ stýská si zástupce velitele letky Jan Gloystein. Ač hrdý na „svou“ základnu, Gloystein nyní disponuje pouze 23 piloty, což je o 20 méně, než by potřeboval. Další letecké základny mají podobné problémy, pozice bojových pilotů jsou obsazeny jen ze dvou třetin, píše nejnovější zpráva komisaře Bundestagu pro ozbrojené síly Hanse-Petera Bartelse.

Kam dál?
Němečtí vojáci čekají osm let na nové boty (28.8. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)


voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.