natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Skóre „osmičkových výročí“ 1918-2018 pro demokratické Česko: 1:3

    17. ledna 2018  9:26
    Zbyněk Pavlačík, Jagello 2000
    Letošním rokem Česká republika vstupuje do druhého století své moderní historie. Obecně se traduje, že „osmičkové roky“ jsou pro Čechy klíčové důležité. V roce 1918 vzniklo Československo, které však namísto oslav dvacetiletí své svobodné existence naopak na podzim 1938 zaniklo. Za dalších deset let, a pouhé tři roky po osvobození, se obnovené Československo stalo součástí totalitního východního komunistického bloku, v němž pokus o dílčí demokratizaci státu zevnitř vyústil v srpnu 1968 v další okupaci.  

    Letouny JAS-39 Gripen českých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Je na první pohled zřejmé, že z geopolitické perspektivy skóre „osmičkových“ výročí vychází pro Československo negativně 1:3 - 1918 : 1938, 1948, 1968.

    Během uplynulého století české moderní historie tedy připadlo na demokratický režim 51 let a 48 let na režim totalitní, takže v demokracii celkově Češi strávili o trošku více času než v nedemokratických režimech. Jejich vliv byl však umocněn dvěma okupacemi, které dohromady trvaly necelých 30 let.

    Zjednodušeně tak můžeme konstatovat, že každý druhý den žili Češi v demokratickém režimu. Zajímavé je, že je to téměř shodné se časem stráveném v režimu nedemokratickém, ve kterém Češi rovněž strávili přibližně každý druhý den. Pro úplnost, v okupaci Češi strávili každý třetí den z prvního století moderní historie.

    Sami to nezvládneme

    V moderních dějinách byl vývoj v Československu přímo závislý na vývoji v Evropě a Češi nebyli s to si svoji bezpečnost zajistit sami.

    Z mého pohledu bylo samozřejmě vedle vzniku Československa nejvýznamnější období tří dekád 1938-68 a tři klíčové události, jež se v nich odehrály: přijmutí podmínek Mnichovské dohody, komunistické převzetí moci a okupace zeměmi Varšavské smlouvy.

    Pokud bychom se podívali na délku trvání českých zahraničních vztahů, tak pochopitelně nejvíce času Češi strávili společně se Slováky - 68 let, tedy více než dvě třetiny.

    Češi během století získali zkušenosti se členstvím ve třech paktech, které měly garantovat jejich bezpečnost. Nejkratší čas trvalo spojenectví s Rumunskem a Jugoslávií - přibližně 18 let, o rok déle již letos Česko bude členem Severoatlantické aliance. Ta si příští rok připomene 70 let od svého vzniku a Česko pak dvacetileté výročí členství. Historicky nejdelší období tak zatím Češi strávili ve Varšavské smlouvě - a to 36 let. Délka členství v NATO se tak době členství ve Varšavské smlouvě vyrovná v roce 2035.

    Nijak objevný závěr přirozeně je, že v moderních dějinách byl vývoj v Československu přímo závislý na vývoji v Evropě a že Češi nebyli s to si svoji bezpečnost zajistit sami. Na základě této historické zkušenosti by tak mělo být v českém životním zájmu podporovat funkčnost mezinárodních demokratických multilaterálních organizacích, jejichž je Česko členem.

    Vystoupení z nich či podporování jejich disfunkčnosti, jak ukazuje nedávná česká historie, nevede k větší ekonomické prosperitě a svobodě jednotlivce, nýbrž přesně opačným směrem.

    Zbyněk Pavlačík
    autor je předsedou Jagello 2000

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media