natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Severní Korea je jasným nebezpečím, ale větší hrozbou je Čína

    28. srpna 2017  14:43
    Michito Tsuruoka, Keio University
    Význam Číny při řešení severokorejské jaderné otázky nelze podcenit, ale nesmíme zapomenout ani na hrozby vycházející ze samotné Číny. V dlouhodobém výhledu je totiž Čína tou větší bezpečnostní hrozbou, a to jak v regionu, tak ve světě, píše pro natoaktual.cz Michito Tsuruoka z tokijské Keio University.  

    Čínská armáda | foto: CJCS

    Hrozba, jíž svět čelí ze strany Severní Koreje, dosáhla nové úrovně. Severokorejský program jaderných a balistických raket za posledních deset let značně posílil, a to mnohem rychleji, než jsme čekali. KLDR až donedávna neměla schopnost zaútočit na americký kontinent, nyní však stále více roste přesvědčení, že to již dokáže. V tomto okamžiku je nejspíš příliš pozdě mluvit o „denuklearizaci“ poloostrova. Americký prezident Donald Trump naznačil, že vývoj mezikontinentálních balistických raket, které mohou dosáhnout americké pevniny, je pro USA nepřekročitelnou „červenou linií“.

    Jak zničit Pchjongjang

    Pokud by Čína zastavila veškerý legální i nelegální obchod se Severní Koreou, režim v Pchjongjangu by to zničilo – což představuje čínskou „červenou linii“, k níž Peking dojít nechce.

    Donald Trump neměl moc na výběr. Kdyby začal smířlivějším tónem, vyvolalo by to ještě více obav. Trumpovu ostrou rétoriku lze na jednu stranu vykládat jako známku amerického odhodlání, včetně závazku americkým spojencům, můžeme ji vnímat jako uklidňující. Na druhou stranu agresivní rétorika, která se neopírá o politické odhodlání jít do vojenského řešení, fungovat nebude. To bylo tím, co kritizoval americký senátor John McCain i jiní a Pchjongjang si je velmi dobře vědom toho, jak je pro Spojené státy složité preemptivně zaútočit na Severní Koreu.

    A to je přesně to, čeho bude Severní Korea využívat. Snahy Pchjongjangu vyvinout a udržet jaderné zbraně jsou nyní nadmíru jasné. Důvod je jednoduchý: Severní Korea je přesvědčena, že jaderné zbraně jsou tou nejdůležitější a životně důležitou pojistkou pro přežití režimu. Poučila se zdá se z osudu Iráku a Libye – z jejího úhlu pohledu byli Husajn a Kaddáfí Spojenými státy zklikvidováni, protože neměli jaderné zbraně.

    Čínské rozčarování

    Role Číny v usměrňování Severní Koreji a jejího jaderného programu se rovněž mění. Peking se rozhodně chová seriózněji, včetně podpory sankcí OSN proti KLDR.

    Dilema Číny týkající se sankcí je dvojí. Za prvé, z ekonomického hlediska je cena skutečně vysoká. Zejména kvůli tomu, že hospodářská situace v oblasti sousedící se Severní Koreou je již nyní špatná a Peking nechce, aby byl region ještě více poškozen posílením sankcí. Zadruhé, zatímco Peking neustále popírá, že má značný vliv na Severní Koreu, mnoho lidí stále věří, že pokud by Čína zastavila veškerý legální i nelegální obchod se Severní Koreou, režim v Pchjongjangu by to zničilo – což představuje čínskou „červenou linii“, k níž Peking dojít nechce.

    Je stále jasnější, že vztah mezi Čínou a Severní Koreou není dobrý a Peking je z chování Pchjongjangu značně rozčarovaný. Na druhou stranu je také jisté, že udržet si onu strategickou nárazníkovou zónu (v podobě Severní Koreje) od amerického spojence (tj. Jižní Koreje) je pro Čínu extrémně důležité. Vznik jednotné Koreje, která by byla spojencem Spojených států, je pro Peking noční můrou.

    Nejde jen o Severní Koreu

    Severní Korea se může zdát být exotickou zemí daleko od Evropy, ale jde o budoucnost mezinárodního režimu nešíření jaderných zbraní.

    Tedy udržení statu quo na Korejském poloostrově zůstává pro Čínu nejdůležitějším vodítkem v přístupu k celé krizi, a zhroucení severokorejského režimu tak zůstává pro Peking stále nepřijatelným. To je důvod, proč Čína nesouhlasí s uvalováním takových sankcí, které by ohrozily samotné přežití režimu. V tomto smyslu se tedy přístup Číny nezměnil, i když Peking si nyní musí dávat více pozor na to, jak je jeho role vnímána Spojenými státy ve světle sílícího tlaku ze strany prezidenta Trumpa.

    Čína působí více starostí než Severní Korea

    Why didn't sanctions stop North Korea’s missile program?

    Je dobré vidět, že se Evropa začíná více zajímat o dění kolem Severní Koreje. S největší pravděpodobností je tomu tak právě díky tvrdé rétorice prezidenta Trumpa. Severní Korea v současné době bezesporu představuje jasné nebezpečí, jak z pohledu úmyslu, tak z pohledu schopnosti zaútočit.

    Nicméně z dlouhodobého hlediska je třeba si uvědomit, že větší bezpečnostní hrozbou je Čína, a to jak v regionálním, tak světovém měřítku. Zatímco současná pozornost je upřena na Severní Koreu, nesmíme pominout širší perspektivu. Zároveň je třeba se více zaměřit na roli Ruska v severokorejském jaderném a raketovém vývoji – a čekal bych, že právě v tomto směru se Evropané zapojí. Severokorejci mají údajně přístup k ruským technologiím, včetně raketových motorů.

    Preventivní úder? Radši ne

    Přestože je Japonsko skalním spojencem Spojených států, může si těžko dovolit možnost preemptivního útoku USA proti Severní Koreji.

    Severní Korea se může zdát být exotickou zemí daleko od Evropy, ale jde o budoucnost mezinárodního režimu nešíření jaderných zbraní. A v neposlední řáde nám postoj Trumpovy administrativy k aktuální severokorejské krizi napovídá, jak se bude americký prezident stavět k mezinárodním krizím a také ke spojencům.

    Intervenci nikdo nechce

    Severní Korea zůstává formálním smluvním spojencem Číny, ačkoli úroveň vojenské angažovanosti Číny vypadá nejistě. Nedávný komentář v anglicko-jazyčném čínském deníku Global Times (spojeným s komunistickou stranou) tvrdil, že Čína v případě útoku KLDR na Guam (a následné odvety USA) nezasáhne, ale bude muset zasáhnout v případě amerického (nebo americko-jihokorejského) preventivního útoku proti Severní Koreji. Domnívám se, že je to pochopitelné postavení, které ukazuje velmi podmíněnou povahu závazku Číny vůči Severní Koreji.

    Základním faktem je, že je příliš pozdě na to, abychom severokorejský jaderný program zastavili. Navíc nikdo nechce vidět přímou vojenskou konfrontaci v regionu. Zatímco status quo vypadá čím jako dál tím méně udržitelný, neexistuje žádná životaschopná alternativa, která by byla pro aktéry v regionu přijatelná. Přestože je Japonsko skalním spojencem Spojených států, může si těžko dovolit možnost preemptivního útoku USA proti Severní Koreji vzhledem k očividným následkům zahrnujícím vojenskou odvetu ze strany Severní Koreje a k otázce evakuace občanů z Jižní Koreje atd.

    Michito Tsuruoka je docentem na japonské Keio University v Tokiu, kde se věnuje mezinárodní a jaderné bezpečnosti. Působil také na japonském ministerstvu obrany jako zástupce ředitele sekce pro mezinárodní vztahy, kde se zabýval multilaterální bezpečnostní a obrannou spoluprací v asijsko-tichomořském regionu.

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media