Noví členové jsou sice relativně chudí, ale problém přezbrojení se netýká pouze jich. Stojí dnes před celou Evropou. Největší část evropských arsenálů pochází ze 70. a 80. let minulého století a tyto zbraně se dostávají na hranici své životnosti.
Typickým příkladem tohoto fenoménu je stav nadzvukového letectva, kterou zdaleka neřeší pouze Česká republika. Stejný problém má nyní Rakousko, Německo, Polsko, Maďarsko a celá řada dalších zemí. A právě v ostré konkurenci na zbrojním trhu je třeba hledat i mnohé příčiny rozporů mezi USA na jedné straně a německo-francouzským blokem na straně druhé.
Vztahy NATO s Evropskou unií a vztahy NATO s Ruskem budou na pražském summitu projednávány nejspíše velmi okrajově. V případě Ruska je důvod v zásadě prestižní. Rusko nesouhlasí s rozšiřováním NATO a z toho důvodu se pražského summitu nezúčastní jeho prezident, ale pouze ministr zahraničních věcí.
V případě Evropské unie je situace rovněž komplikovaná. Navázání elementární pravidelné komunikace brání především delikátní řecko-turecké vztahy. Ve vztazích NATO-Rusko a NATO-EU tedy nelze v Praze očekávat žádný velký pokrok.
Rozšíření zvětší zbrojní trh
21. listopadu 2002 12:11
Alianční strategie bude mít pochopitelně značné důsledky i pro obchod s vojenským materiálem. Posilování vojenských schopností nových, ale i starých členů se totiž neobejde bez rozsáhlých investic do vojenské infrastruktury a nových zbraní. Svým způsobem je tedy rozšíření Aliance mimo jiné i rozšířením zbrojního trhu.
Barista i záchranář u kanónu
Dny NATO v Ostravě
Září 2019
Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.
Továrna na instruktory
Červenec 2019
Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.