natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Outsider nebo klíčový partner? Jordánsko, NATO a bezpečnost na Blízkém východě

    10. července 2017  17:03
    Marek Baroň, SciencesPo
    Spolupráce Jordánska a NATO nabírá v poslední době na obrátkách a Království letos dokonce hostí alianční cvičení REGEX 2017 jako vůbec první ze zemí Středozemního dialogu. Co stojí za tím, že se země s historií jako ta jordánská stala předním partnerem Severoatlantické aliance na Blízkém východě?  

    Jordánsko pravidelně hostí cvičení západních armád. Na snímku vozidla americké námořní pěchoty na cvičení Eager Lion. | foto: U.S. Marine Corps

    Mluví-li se o Jordánsku, mnozí si představí obrovské množství uprchlíků, koloniální minulost a ve druhé polovině dvacátého století prakticky konstantní politickou nestabilitu. Stejně tak by se mohlo zdát do jisté míry nepravděpodobné, že země, která je tak úzce ekonomicky i politicky spojena s dalšími arabskými zeměmi, jak dokazuje i přístup Království k momentální katarské krizi, by mohla být zásadním spojencem i Severoatlantické aliance.

    Jordánské království se však nesporně stává centrem bezpečnosti na Středním východě a světoví velikáni jsou si toho dobře vědomi, což dokazuje nejen přizvání Jordánska k americko-ruským jednáním o příměří v Sýrii oznámeném minulý pátek.

    Také Izrael považuje svého východního souseda za zásadního spojence pro regionální stabilitu již více než dvacet let, navzdory jejich nevraživé minulosti. Jordánské vztahy v bezpečnostní oblasti s Ruskem jsou rovněž nadstandardní, a to už skoro dvacet let. V roce 2015 Ruská federace dokonce otevřela v Ammánu společné protiteroristické zpravodajské centrum.

    Ani západní země a Severoatlantická aliance nezůstávají v tomto směru pozadu, spíše naopak. V nedávné době získaly NATO-jordánské vztahy mediální pozornost díky akreditaci Jordánska k otevření trvalého zastoupení v Bruselu, a na světlo tak vyšla unikátnost jejich spolupráce. Ta se projevuje například tím, že letos se Království stává první zemí Středomořského dialogu, která hostí alianční cvičení REGEX 2017, či že se Německo, po nedávné politické roztržce s Tureckem, chystá přesunout své jednotky ze základny Incirlik právě do Jordánska, fakticky tak preferujíce nečlena Aliance před jejím členem.

    Bezpečnost nepodceňují

    Jordánští vojáci jsou totiž obecně považováni za jedny z nejefektivnějších a nejprofesionálnějších v regionu, a to už od dob britské kolonizace. Ročně Ammán utratí okolo osmi procent HDP na obranný rozpočet, což je pro srovnání přibližně čtyřikrát větší podíl, než k jakému se zavázali členové NATO.

    Neopomenutelná byla v posledních letech také role České republiky. Praha v Jordánsku financovala svěřenecký fond pro angažování žen v armádě, školila tamní zdravotníky a pyrotechniky a jako ilustrace kvality vztahů těchto dvou zemí slouží i fakt, že mezi lety 2013 a 2016 to bylo právě české velvyslanectví v Ammánu, které zastávalo roli Kontaktní ambasády NATO.

    Jordánská armáda jako známka kvality

    Důležitá část odpovědi na otázku po prominentní roli Ammánu, který se stává nenahraditelným spojencem, musí nutně zahrnovat změnu náhledu na kvalitu tamní armády. Přestože jsou výše uvedené informace o jordánské historii pravdivé a jejich ozbrojené složky jsou často házeny do jednoho pytle se zbytkem regionálních vojsk, takový přístup je zjednodušený a zkresluje realitu Království dvacátého prvního století.

    Jordánští vojáci jsou totiž obecně považováni za jedny z nejefektivnějších a nejprofesionálnějších v regionu, a to už od dob britské kolonizace. Ročně Ammán utratí okolo osmi procent HDP na obranný rozpočet, což je pro srovnání přibližně čtyřikrát větší podíl, než k jakému se zavázali členové NATO.

    Hášimovské královské jednotky navíc také získaly značnou mezinárodní prestiž díky významným kontribucím do mezivládních projektů na Balkáně či v západní Africe a určitě není nezajímavé, že Jordánsko, jako jedna z mála zemí blízkého východu, angažuje ve svých řadách také podstatné množství žen, což mj. prezentovalo v minulých letech na Dnech NATO v Ostravě, právě v rámci aktivit Kontaktní ambasády NATO.

    Vojenský průmysl, KADDB a potenciál pro zářnou budoucnost jordánské armády

    Možná ještě zajímavější je však pohled na iniciativu krále Abdulláha II. ve sféře vojenského průmyslu. V roce 1999 založil zmíněný panovník agenturu na výzkum a rozvoj armádních technologií pod zkratkou KADDB a láká zahraniční investory na svůj hlavní trumf, což je blízkost konfliktům na Středním východě a detailní znalost tamních potřeb. Tato strategie zjevně funguje.

    Podle oficiálních dokumentů vykazuje KADDB společné podniky s nejméně dvacítkou soukromých firem specializovaných v údržbě a výrobě méně sofistikovaných zbraní, policejní ochranné výstroje a opravě lehkých vozidel. Mezi ně patří například skupiny jako Jankel, Seabird Aviation nebo i kopřivnická TATRA.

    Intenzivní spolupráce NATO a Jordánska tedy není až tak překvapivá, vnímáme-li Království ne jako nestabilního partnera, ale spíše jako potenciálně strategicky klíčového hráče na Blízkém východě – a de facto jedinou arabskou zemi – s takto komplexními a pragmatickými vztahy k Alianci.

    Potěšujícím se zdá být i vývoj tohoto stavu, jak naznačují průzkumy veřejného mínění. Ty totiž potvrzují, že navzdory dlouhodobě nízké důvěře v amerického prezidenta (která nyní dosahuje pouhých devíti procent) a nesouhlasu občanů Království s některými kroky Spojených států za poslední více než dekádu (2004-2014), hodnotí jordánsko-americké vztahy kladně dlouhodobě kolem 90 % jordánské populace.

    Zdá se tedy, že USA a NATO mají podporu jak jordánské politické reprezentace, tak široké veřejnosti. To může být dobrým východiskem pro další prohlubování společného úsilí o bezpečnost na Blízkém východě mezi Aliancí a Jordánským královstvím.

    Marek Baroň
    autor studuje mezinárodní bezpečnost na SciencesPo v Paříži

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media