Paralelně probíhají akce americké armády v rámci operace Enduring Freedom v okolních horách a ostatních oblastech země, které se soustředí na likvidaci stoupenců Talibanu a Al-Káidá.
Mise ISAF je však od těchto operací oddělena a jejím cílem je především pomoc přechodným afghánským vládním autoritám zajistit bezpečné prostředí a pomáhat s přípravou nových bezpečnostních struktur.
Otázkou však zůstává, nakolik bude případně rozšířená ISAF úspěšná ve svých úkolech a zda se jí skutečně podaří splnit svůj cíl. Mise by přitom měla skončit před konáním svobodných voleb v červnu příštího roku.
Bezpečnostní situace v Kábulu je sice konsolidovaná, ale bylo by mylné se domnívat, že je tomu tak pouze díky ISAF, misi Spojených národů UNAMA, americké armádě či nevládním mezinárodním organizacím.
Moderní a do určité míry liberální obyvatelstvo Kábulu se totiž zásadním způsobem odlišuje od konzervativních venkovanů, kteří operace cizích vojsk mohou chápat negativně.
Taková situace tedy panuje hlavně v odlehlých regionech, kde je autorita přechodné afghánské vlády mizivá. Klíčovým problémem zůstává že, tamní oblasti jsou pod kontrolou organizovaných band ozbrojených bojovníků a místních vůdců.
Neopomenutelnou roli hrají boje mezi jednotlivými znepřátelenými frakcemi a také obchod s narkotiky.
Pokud bude NATO operovat v celém Afghánistánu je třeba, aby se snažila získat "srdce a mysl" lidí. Takové operace se vyplácí z dlouhodobého hlediska nejvíce, což se dokázalo během války ve Vietnamu. ISAF se v minulosti například podílela na obnově mezinárodního letiště.
Působení vojáků členských států NATO má tak i civilní charakter, který pomáhá získávat podporu místních obyvatel. Nelze se ani obejít bez spolupráce se zmiňovanými vůdci bojujících frakcí a rodových seskupení. V případě nutnosti je třeba proti nim tvrdě a přísně selektivně zasáhnout. V minulosti se Afghánistán neúspěšně pokoušel ovládnout SSSR, dříve vojáci Velké Británie.
Prosté užití síly, technologická a celkově vojenská převaha moderních armád NATO a jejích spojenců nebude zřejmě klíčem k úspěchu.
NATO v Afghánistánu
15. září 2003 8:47
Aliance převzala oficiálně mezinárodní mírovou misi ISAF (International Security Assistance Force) v Afghánistánu právě před měsícem, tedy 11. srpna letošního roku. Mandát ISAF je vymezen rezolucí RB OSN č. 1386, která jí dnes přisuzuje jako oblast působení pouze hlavní město Kábul a jeho nejbližší okolí.
Barista i záchranář u kanónu
Dny NATO v Ostravě
Září 2019
Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.
Továrna na instruktory
Červenec 2019
Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.