natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • POZNÁMKA: Komunisté jednou rukou ukazují Kimovu sílu, druhou škrtí obranu

  22. ledna 2021  12:04
  Tak trochu schizofrenní zdá se být postoj KSČM v otázkách obrany. Jednou rukou komunisté ukazují na rostoucí sílu severokorejského režimu, když na titulce stranických Haló novin vystavují údajné Kimovy ponorkové balistické střely. Druhou rukou přitom drží pod krkem českou armádu, které nechali z rozpočtu škrtnout miliardy na modernizaci.  

  Titulní stránka Haló novin | foto: natoaktual.cz

  Ta víkendová titulka stranických Haló novin budiž pomyslným dokladem bizarní rozpolcenosti KSČM. Přetiskuje agenturní článek, že severokorejský režim na vojenské přehlídce v Pchjongjangu po skončení sjezdu vládnoucí Korejské strany práce předvedl pravděpodobně nové balistické střely pro odpalování z ponorek (SLBM).

  A severokorejská státní agentura KCNA nové střely rovnou označila za „nejmocnější zbraně světa“.

  Na sjezdu mimochodem severokorejský vůdce Kim Čong-un „slíbil posílit jaderný a další zbrojní arzenál země“ a USA označil za „největšího nepřítele“ bez ohledu na to, kdo je ve Washingtonu prezidentem.

  Kimův režim takové střely poprvé testoval už v roce 2016 a podle analytiků se snaží vyrobit nebo získat ponorku, kterou by bylo možné střelami vyzbrojit. V takovém případě by pak získala Severní Korea schopnost takřka nepozorovaně ohrozit území nejen svého „úhlavního nepřítele“, ale z relativního bezpečí volného oceánu vyhrožovat raketovým úderem prakticky komukoliv.

  Jestli chtějí komunisté poukázat na Kimovu sílu či před ní varovat, je poněkud liché. Obzvláště poté, co při hlasování o státním rozpočtu na letošní rok prosadili škrty ve výdajích na českou armádu ve výši 10 miliard korun výměnou za svou podporu rozpočtu jako celku. Sumu přitom ministerstvo obrany plánovalo použít hlavně na potřebné modernizační projekty.

  Shodou okolností třeba na nákup 4 baterií protivzdušného raketového systému SHORAD za zhruba 10 miliard, který je klíčový k zajištění nepřetržité obrany vzdušného prostoru České republiky, zejména ochraně vojsk a městských aglomerací, jaderných elektráren, průmyslových center, letišť a dalších důležitých objektů.

  Velení armády by ale chtělo získat také nové schopnosti. Plánuje pořídit takzvané C-RAM zařízení, tedy systém schopný ochránit jednotky před raketovou či dělostřeleckou palbou ničením letící munice a ve spolupráci s NATO řešit také možnost vybudování schopností protiraketové obrany.

  Šéf KSČM Vojtěch Filip se sice usilovně hájí, že přesunem 10 miliard do rozpočtové rezervy chtěli komunisté jen rozvázat vládě ruce pro řešení krize s pandemií koronaviru a že se peníze obraně a respektive armádě zase mohou vrátit.

  Jedním dechem však paradoxně dodává, že byl nebyl rád, kdyby šly do nákupu vojenské techniky. „Nehodlám mlčet k tomu, že tady obviňujete Komunistickou stranu Čech a Moravy, že by snad zneschopnila armádu. To přece není pravda. Je-li dnes Armáda České republiky bojeschopná, co udělá nebojeschopnou armádou prvního ledna? To, že neobjednáme nebo nezaplatíme zálohu na dodávku, která bude realizována v roce 2024? Nedělejte si ze mě legraci. Ale hlavně si nedělejte legraci z těch občanů České republiky,“ hřímal při prosincovém hlasování ve sněmovně.

  Jen pro úplnost, Kim zatím takovou ponorku taky nemá. Zatím.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media