Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Američané možná omezí noční útoky v Afghánistánu

21. března 2012  15:11
Noční operace jednotek ISAF v Afghánistánu. | foto: NATO Photos

Američané možná omezí noční útoky v Afghánistánu

Afghánský prezident Hamíd Karzáí možná dosáhl zásadního ústupku od USA, neboť jeho americký protějšek Barack Obama zvažuje omezení kontroverzních nočních útoků aliančních sil. NATO tyto noční útoky označuje za nejefektivnější taktiku na potírání povstání, avšak Afghánci je nesnášejí. Karzáí již dříve prohlásil, že noční nájezdy musí okamžitě přestat.

Podle zpráv USA uvažují o jejich pozměnění tak, že by nad nimi měli Afghánci větší dohled. Američané diskutují nad možností, že by bylo potřeba povolení ke vstupu do afghánských obydlí nebo že by o věci s předstihem rozhodovali afghánští soudci. Tento vstřícný krok by mohl americké vládě pomoci uzavřít strategickou dohodu s Karzáím.

Ta má spočívat v dlouhodobé přítomnosti Spojených států v Afghánistánu i po roce 2014, kdy mají ze země odejít alianční bojové jednotky. O tom, jak by americká přítomnost v zemi vypadala, se stále jedná. Právě noční nájezdy zůstávají po předání amerických věznic do afghánských rukou posledním sporným bodem mezi oběma zeměmi.

Kam dál?
USA podepíší dohodu o předání vazebních věznic do rukou Afghánců

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

V Afghánistánu roste nedůvěra mezi aliančními a afghánskými silami

Od začátku letošního roku zemřelo v Afghánistánu 60 vojáků NATO, 13 z nich bylo zabito z rukou jejich afghánských kolegů, oznámil velitel aliančních a amerických vojáků v Afghánistánu generál John Allen. Krize důvěry mezi aliančními a afghánskými silami kvůli tomu pořád prohlubuje.

I přes rostoucí problémy Allen uvedl, že "kampaň stále pokračuje". Náladu v zemi rozbouřilo v poslední době zavraždění 16 afghánských civilistů americkým vojákem nebo spálení koránů na americké základně. Právě tento incident dává Allen do souvislosti s některými případy, kdy afghánští vojáci zaútočili na své kolegy z NATO.

V USA se díky tomu zvedají hlasy po předčasném stažení amerických sil, které by v zemi měly být do konce roku 2014. Podle amerického generála však není pravděpodobné, že by došlo k rozhodnutí o předčasném stažení amerických a spojeneckých sil před listopadovými prezidentskými volbami v USA.

Kam dál?
NATO chce lépe bránit infiltraci afghánské armády
Střelba amerického vojáka nezmění plány NATO v Afghánistánu
Americký voják postřílel 16 Afghánců, mezi nimi ženy i děti

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Rusko chce, aby NATO před odchodem z Afghánistánu splnilo svoji misi

Mezinárodní koalice by se z Afghánistánu neměla stahovat, neboť její práce není ani zdaleka hotová, prohlásil ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Podle ruského výkladu mandát aliančních sil v Afghánistánu přišel od OSN a měla by to být Rada bezpečnosti OSN, která misi ukončí poté, co bude splněna.

Podle Čurkina je chybné určovat nahodilé termíny pro stažení vojáků, zatímco se násilí v zemi stupňuje a celá situace zůstává nestabilní. Aby mohly mezinárodní síly odejít, je nejprve potřeba zajistit bezpečnost, dodal ruský diplomat. Tomu však oponuje regionální koordinátor pacifistické organizace ANSWER Richard Becker, podle něhož USA musejí z Afghánistánu odejít, neboť prohrávají svůj boj s Talibanem.

Becker poukazuje na to, že "takzvaná připravenost afghánských bezpečnostních sil převzít kontrolu nad bezpečností v zemi od aliančních sil je velmi, velmi vzdálená realitě". "Jednou musí dojít k ukončení okupace země aliančními silami, a vypadá to, že nejsilnější stranou v Afghánistánu je nyní Taliban," uzavřel Becker.

Kam dál?
Rusko trvá na tom, aby ISAF splnily mandát Rady bezpečnosti OSN

Zdroj: RT (Rusko)

---

V Afghánistánu přestávají operovat zahraniční bezpečnostní agentury

Soukromým bezpečnostním agenturám dnes vyprší termín na předání kontroly nad bezpečností afghánským vládním silám. Tento krok přichází po narůstající frustraci nad údajným zneužíváním pravomoci některých zahraničních bezpečnostních pracovníků. Změna by měla dát volnou ruku afghánským bezpečnostním firmám a poskytnout tisíce pracovních příležitostí.

Všichni cizinci, s výjimkou diplomatických misí, tak musí ode dneška využívat služeb nových vládních Sil na ochranu veřejnosti. Ty nyní dosahují počtu 6000 mužů, což je o mnoho méně v porovnání se 40000 soukromými bezpečnostními pracovníky, kteří v zemi pracují nyní. Tento krok tak vzbudil obavy, zahraniční humanitární pracovníci budou v budoucnu hůře chráněni.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí již po léta proti soukromým bezpečnostním firmám brojí, neboť prý obcházejí právo. NATO však poukazuje na to, že nová změna pomůže v Afghánistánu udržet miliardy dolarů, které by jinak připadly soukromým bezpečnostním firmám.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

V Jižní Koreji spadla americká stíhačka F-16

Americká stíhačka F-16 Fighting Falcon havarovala v Jižní Koreji. Nehoda se stala 150 mil jižně od hlavního města Soulu, poblíž letecké základny Kunsan. Pilot se stačil ze stíhačky katapultovat, podle zpráv nedošlo k žádným zraněním.

V Jižní Koreji nyní pobíhá největší pravidelné cvičení mezi americkou a jihokorejskou armádou Foal Eagle. Není jasné, zda se dotyčná stíhačka F-16 cvičení účastnila.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

mdo; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.