Sebevražedný útok u Bagrámu má pátou oběť. Voják zemřel v nemocnici

14. července 2014  13:08,  aktualizováno  15:32
Počet obětí sebevražedného útoku na patrolu českých vojáků poblíž afghánského Bagrámu vzrostl na pět. Ve vojenské nemocnici ve Střešovicích v pondělí dopoledne podlehl následkům těžkého zranění další z českých vojáků.  
Český voják ve věži obrněného vozidla MRAP během patroly poblíž afghánského Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Při sebevražedném atentátu 8. července v Afghánistánu zahynuli čtyři čeští vojáci, kteří měli na starost ochranu spojenecké základny Bagrám. Pátý voják byl při výbuchu těžce zraněn, přímo v Afghánistánu prodělal několik operací a v neděli byl leteckým speciálem přepraven do Prahy.

Jeho stav byl stabilizovaný ale velmi vážný.

V Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích však rotmistr J.L. (1975) v pondělí dopoledně následkům zranění podlehl, potvrdil Generální štáb s tím, že rodina vojáka byla informována.

¨"Všichni jsme chtěli uvěřit, že zázraky se dějí," řekl Pavel. Všichni podle jeho slov doufali a chytali se doslova každé zprávy, že by se vojákovi mohlo podařit těžká zranění překonat. "Pro nás je to další těžká ztráta," podotkl.

Jaroslav Lieskovan zvaný "Lisák" byl podle něj duší jednotky. Otec tří dětí a velezkušený veterán řady zahraničních misí. "Pro své kolegy byl tím starším a zkušenějším, který jim dodával sílu a sebevědomí," dodal Pavel. Velení armády po řadě analýz nyní připravuje některá opatření, aby minimalizovalo opakování podobných tragických událostí, jako před týdnem.

Jak informoval šéf armádních lékařů Božetěch Jurenka, americká polní nemocnice už nedokázala českému vojákovi poskytnout potřebnou péči, a proto byl do ČR převezen i za zvýšeného rizika. "V Ústřední vojenské nemocnici bychom pacientovi mohli poskytnout širší péči v náhradě selhávání orgánů," řekl s tím, že mrtvý voják trpěl těžkým polytraumatem, velikou ztrátou krve a potřeboval rekonstrukci cév.

Ze soboty na neděli byl navíc zraněn další český voják, když povstalci napadli českou patrolu v obrněných vozidlech (více o incidentu zde)

Armáda předpokládá, že by mohl být přepraven do Česka ještě tento týden. Podle Jurenky utrpěl klasická válečná zranění v podobě mnohačetných poškození kostí a měkkých tkání.

Smrt pátého českého vojáka je smutnou zprávou pro nás pro všechny. Vyjadřuji v této těžké chvíli jménem vlády hlubokou soustrast rodině a pozůstalým. Rád bych poděkoval lékařům jak ze Spojených států amerických, tak z České republiky, kteří zraněnému věnovali maximální možnou péči a do poslední chvíle se snažili zachránit jeho život," uvedl v prohlášení premiér Bohuslav Sobotka. Zároveň poděkoval všem českým vojákům na zahraničních misích včetně Afghánistánu za jejich nasazení a profesionalitu, se kterými plní české spojenecké závazky.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.