Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Zpráva: USA pošlou do Afghánistánu více dronů a vojáků

12. ledna 2018  18:17
Provincie Núristán v Afghánistánu | foto: Americké ministerstvo obrany

Zpráva: USA pošlou do Afghánistánu více dronů a vojáků

Spojené státy plánují vyslat do Afghánistánu více dronů a okolo tisíce nových vojenských poradců, informoval deník The Wall Street Journal. K jejich nasazení by mělo dojít v únoru 2018, aby byla posílena vojenská přítomnost na jaře, kdy tradičně začíná období bojů. Počet vojáků USA v Afghánistánu by tím překročil čtrnáct tisíc. Je však možné, že Pentagon zároveň některou jednotku stáhne.

Mimo vojáků budou také vyslány nové ozbrojené i neozbrojené drony, které mohou být použity i ke sbírání informací a průzkumu. USA také plánují poslat více helikoptér, pozemních vozidel, těžkých zbraní a dalšího vybavení.

Kam dál?
USA má v Iráku, Afghánistánu a Sýrii celkem 26 tisíc vojáků (28.11. 2017)

Zdroj: The Hill (USA)

---

NATO a Spojené arabské emiráty diskutují o posílení spolupráce

Zástupci Severoatlantické aliance a Spojených arabských emirátů se sešli k diskuzi o možném posílení stávající spolupráce. Jednání se zabývalo způsoby, které by umožnily zlepšit vojenskou bilaterální spolupráci „v různých oblastech posilování regionální bezpečnosti a stability“, uvedla mediální agentura WAM. Strany dále diskutovaly o koordinaci a strategické spolupráci v souvislosti s regionálními a mezinárodními otázkami.

Jednání v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Dhabí se konalo při návštěvě delegace Parlamentního shromáždění NATO. Za Spojené arabské emiráty se účastnil generál Falah Al-Katání z ministerstva obrany.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Britští záložníci posílí misi v Kosovu

Velká Británie v rámci svého zapojení v alianční misi v Kosovu (KFOR) povolá záložníky specializované ve zpravodajské činnosti a sledování. „Naši vojáci budou pracovat s klíčovými spojenci NATO při poskytování expertízy nezbytné k udržení stability v Kosovu a v Evropě jako takové,“ uvedl britský ministr obrany Gavin Williamson.

Minulý listopad Británie ohlásila opatření, která povedou k obrannému výcviku a budování kapacit místních Kosovských bezpečnostních sil. V současné době působí v Kosovu okolo třiceti britských vojáků v rámci mnohonárodní jednotky a britského ministerstvo obrany uvedlo, že jejich nasazení prodlouží do roku 2019.

Kam dál?
NATO neuvažuje o stažení sil KFOR z Kosova (6.12. 2017)

Zdroj: Forces Network (Velká Británie)

---

Rada bezpečnosti OSN zvažuje návštěvu Afghánistánu

Členové Rady bezpečnosti OSN jednají o návštěvě Afghánistánu, aby ukázali solidaritu s místním lidem, setkali se vládními zástupci a viděli válečnou situaci z první ruky, uvedl současný předseda Rady bezpečnosti OSN Kairat Umarov. Dodal, že Rada nenavštívila Afghánistán po sedm let a načasování příští návštěvy není známo.

O situaci v Afghánistánu informoval Radu bezpečnosti americký bezpečnostní poradce H. R. McMaster. V reakci na něj ruský velvyslanec Vasilij Nebenzja potvrdil důležitost americko-ruské spolupráce v této otázce.

Kam dál?
USA vyzdvihují úspěchy afghánských sil a tlačí Tálibán k vyjednávání (18.12. 2017)

Zdroj: The Washington Post (USA)

--

Dánsko zlikviduje staré americké vybavení v Grónsku

Dánsko a jeho autonomní součást Grónsko podepsaly dohodu o likvidaci amerického vybavení, které v Grónsku zůstalo z doby studené války. Úklid materiálu proběhne v následujících šesti letech a bude stát v přepočtu 29 milionů dolarů. Likvidace bude probíhat v oblasti jižně od hlavního města Nuuk a na západním a východním pobřeží, kde se nachází opuštěné budovy, ranveje, nefunkční vozidla a prázdné palivové barely.

Dohoda z roku 1951 dovolila USA umístit do Grónska základny a raketové stanice, ale nespecifikovala, kdo je bude likvidovat. „Jsem potěšen, že můžeme společně pracovat na úklidu,“ vyjádřil se k situaci grónský premiér Kim Kielsen. Současná dohoda o likvidaci se nevztahuje na používané základny a funkční materiál.

Kam dál?
Dánsko buduje špionážní stanici pro boj s Ruskem (22.11. 2017)

Zdroj: Bloomberg (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.