Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Změny struktury velení NATO reagují na nedostatky

21. února 2018  14:42
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Změny struktury velení NATO reagují na nedostatky

Plánovaná nová velitelská struktura Severoatlantické aliance by měla být schopna odpovědět na „nejzávaznější bezpečnostní výzvy této generace“ a lépe čelit hrozbám představovaným Ruskem. Přestože konkrétní detaily nejsou zatím známé, mělo by dojít ke zvýšení počtu velitelství. Vznikne například nové velitelství pro Atlantik, které se zaměří na zabezpečení komunikačního spojení mezi Evropou a Severní Amerikou. Další velitelství by se mělo soustředit na vojenskou mobilitu v Evropě a vznikne i nové centrum pro kyberoperace.

Důvodem změn je nedostatečná velitelská struktura, kterou interní zpráva NATO označila za klíčový faktor podkopávající alianční schopnosti. „Na konci studené války jsme zmenšili velitelskou strukturu, protože se napětí uvolnilo,“ ale nyní se musíme místo zaměření na expediční operace také soustředit na přítomnost v Evropě, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který spolu s dalšími představiteli Aliance rozhodnutí podporuje.

Kam dál?
NATO vybuduje nová velitelství na ochranu Evropy (9.11. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Nad Černou Horou bude hlídkovat letectvo NATO

Vzdušný prostor Černé Hory budou v rámci mise NATO střežit stíhací letouny z Itálie a Řecka, potvrdil ministr obrany Černé Hory Predrag Bošković. Nicméně Itálie a Řecko se mohou zapojit až poté, co bude podepsána smlouva s agenturou SMATSA řídící letový provoz v Srbsku a Černé Hoře. „Nejdříve je třeba vyřešit dohodu se SMATSA jakožto s organizací, která musí poskytnout radarový obraz Černé Hory, a já doufám, že to proběhne velmi rychle, a bude podepsána v následujících týdnech,“ řekl Bošković.

Střežení vzdušného prostoru (Air Policing) je mise NATO, jejímž cílem je zabezpečit vzdušný prostor členských států. Mise vyžaduje nepřetržitou přítomnost stíhaček, které by zachytily jeho jakékoli narušení.

Kam dál?
Černá Hora se připojí k silám NATO v Kosovu (5.2. 2018)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Šéfa americké armády Trumpův transgender zákaz překvapil, odhalily emaily

Oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zákazu služby transgender osob „bylo nečekané“ a „nebylo se mnou konzultováno“, napsal náčelník generálního štábu americké armády Joseph Dunford v emailech vysoko postaveným generálům. Stalo se tak poté, co prezident Trump oznámil svůj zákaz na Twitteru, přičemž uvedl, že rozhodnutí padlo „po konzultaci s mými generály a vojenskými experty“. Získané emaily ale ukazují, že prezident rozhodnutí s generálem nekonzultoval, a bylo pro něj značným překvapením.

Generál Dunford později při slyšení před americkým senátem uvedl, že transgender vojáci by měli i nadále sloužit v armádě. Na podzim poté federální soud zákaz dočasně zastavil a nyní posuzuje, na jakém základě prezident k rozhodnutí došel. Dunfordův mluvčí se kvůli probíhajícímu procesu nechce k uniklým emailům vyjadřovat.

Kam dál?
Od začátku roku usilují desítky transsexuálů o službu v armádě USA (16.1. 2018)

Zdroj: BuzzFeed News (USA)

---

Češi otevřou satelitní centrum pro zpravodajskou podporu NATO

Armáda České republiky plánuje otevřít nové satelitní centrum, které by mělo sloužit pro získávání vojenských zpravodajských informací pro Českou republiku a NATO. Centrum bude sbírat satelitní snímky z povrchu celé planety. Ty následně zanalyzuje a poskytne pro alianční obranné plánování a využití české armády, včetně jejích zahraničních misí.

Systém známý jako SATCEN ČR by také měl pomoci civilnímu sektoru v případě živelných katastrof.

Vojenská rozvědka oznámila, že centrum by mělo být otevřeno 1. července a plných operačních schopnostní dosáhnout koncem roku 2019. Náklady ponese Ministerstvo obrany České republiky.

Kam dál?
Česká armáda plánuje nákup houfnic za 10 miliard korun (8.2. 2018)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Bosenský premiér: Budoucnost Bosny leží v Evropě a NATO

Budoucnost Bosny a Hercegoviny leží v Evropské unii a Severoatlantické alianci, prohlásil bosenský předseda vlády Denis Zvizdić při své návštěvě Kataru. Země proto zavádí politické a ekonomické reformy, týkající se i boje s korupcí, aby zrychlila integrační proces do obou organizací. Pro Zvizdiće je integrace cestou k ekonomické prosperitě, politické stabilitě a bezpečnosti obyvatelů Bosny.

Podle premiéra, který zvažuje kandidaturu v příštích prezidentských volbách, neexistuje k budoucímu členství v EU a NATO žádná alternativa. „Nicméně není důvod, proč bychom nemohli mít dobré vztahy s dalšími zeměmi, jako je Rusko a Turecko,“ dodal Zvizdić. Premiér také zmínil ruské snahy o ovlivňování politiky na Balkáně.

Kam dál?
Bosna se postupně přibližuje standardům NATO (15.11. 2017)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.