Zemřel veterán Jaroslav Hofrichter. Kvůli boji za vlast obešel půl světa

10. května 2016  18:39
Ve věku 95 let zemřel v pondělí v Ústřední vojenské nemocnici válečný veterán a příslušník 311. bombardovací perutě Jaroslav Hofrichter. Za války bojoval v Británii jako palubní střelec a inženýr bombardérů Wellington a Liberator.  
Válečný veterán Jaroslav Hofrichter | foto: natoaktual.cz

„Odešel hrdina, který v řadách RAF neváhal nasadit život v boji za obnovení naší národní svobody. Čest jeho památce,“ uvedl v reakci ministr obrany Martin Stropnický.

Jaroslav Hofrichter se narodil v 23. září 1920 v Plzni. V roce 1938 se přihlásil do akce „1000 pilotů republice“. Stejně jako další věřil, že se Československo bude hrozícímu nacistickému Německu bránit. Po okupaci zamířil v roce 1940 přes Maďarsko a Jugoslávii do britské Palestiny, kde vstoupil do československé armády v zahraničí.

Po přesunu do Velké Británie se přihlásil k letectvu a působil u 311. československé bombardovací perutě RAF jako palubní střelec a inženýr. V letech 1941 až 1945 nalétal na strojích Wellington a Liberator 680 operačních hodin.

Po válce pak sloužil jako palubní mechanik u leteckého dopravního pluku v Praze-Kbelích. Po nástupu komunistů k moci byl v roce 1949 zatčen, vyslýchán a poté po čtrnácti dnech propuštěn. Bez udání důvodu byl s okamžitou platností uvolněn ze státních služeb s tím, že nesmí na letiště.

Pracovat mohl jen v dolech nebo zemědělství. Nakonec až do odchodu do důchodu v roce 1975 pracoval jako seřizovač automatů v podniku Tesla Karlín.

V roce 1990 byl mimořádně jmenován do hodnosti podplukovníka a následující rok byl jmenován plukovníkem. Obdržel řadu československých, českých i spojeneckých vyznamenání. V roce 2014 obdržel Záslužný kříž ministra obrany I. stupně.

„S velkou lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí plukovníka Jaroslava Hofrichtera, který se dožil krásného věku 95 let. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast jeho blízkým,“ napsal v kondolenci premiér Bohuslav Sobotka. O Hofrichterově statečnosti svědčí podle něj, že byl nositelem tří válečných křížů a medaile za chrabrost.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.