Zemětřesení v armádě! Tři generálové odcházejí pryč

16. prosince 2009  18:29
Armádu opouštějí tři generálové z nejvyššího velení. Dva zástupci náčelníka generálního štábu Josef Prokš a Jiří Halaška národní zástupce na vrchním velitelství NATO v belgickém Monsu Josef Sedlák.  

Generální štáb oznámil, že z armády generálové odcházejí na vlastní žádost. Jak natoaktual.cz potvrdila Jana Růžičková z Generálního štábu, k 31. prosinci ukončí služební poměr v armádě generálmajor Josef Prokš, generálmajor Jiří Halaška a generálmajor Josef Sedlák. Generála Prokše ve funkci prvního zástupce náčelníka Generálního štábu vystřídá velitel pozemních sil Miroslav Žižka, Halašku stávající ředitel Sekce rozvoje druhů sil Aleš Opata a Sedláka vystřídá brigádní generál Petr Pavel.

Proč chtějí generálové odejít, zatím není přesně známo. Spekuluje se například, že v případě Halašky je to kvůli nedávným pochybením jeho podřízených v misi v Kosovu.

ODCHÁZEJÍCÍ GENERÁLOVÉ

Josef ProkšGenerálmajor Josef Prokš působil v armádě od roku 1982 jako velitel v průzkumných jednotkách a speciálních silách. V roce 1996 velel 6. mechanizovanému praporu v mnohonárodní operaci IFOR v Bosně a Hercegovině. V letech 2001 – 2002 byl zástupcem České republiky na americkém velitelství CENTCOM v Tampě. V roce 2002 velel českému kontingentu v operaci Trvalá svoboda v Kuvajtu. V letech 2002 až 2003 byl náčelníkem Vojenské zpravodajské služby a poté se stal ředitelem Vojenského zpravodajství. Od března 2007 působil jako zástupce náčelníka Generálního štábu.

Jiří HalaškaGenerálmajor Jiří Halaška působil od roku 1979 v různých funkcích u tankových jednotek. Od roku 2002 byl velitel velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín (TRADOC) a poté ředitelem výcviku a doktrín. Od roku 2006 působil jako velitel sil podpory a výcviku a o rok později se stal velitele společných sil. Od počátku letošního roku zastával funkci zástupce náčelníka Generálního štábu a ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany, které má na starosti všechny mise českých vojáků v zahraničí.

Josef SedlákGenerálmajor Josef Sedlák působil od roku 1983 na velitelských postech u tankových jednotek. V letech 1997 až 1999 byl velitel 6. výcvikové a mobilizační základny. Od roku 1999 velel 4. brigádě rychlého nasazení od prosince se stal velitelem Společných sil. Dosud pak působil jako český zástupce na vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.