Zeman tradičně volal vojákům v misích, děkoval jim a přál k Vánocům

14. prosince 2017  19:48
Prezident Miloš Zeman se tradičně telefonicky spojil s českými vojáky v zahrničních misích v Afghánistánu, Iráku, Mali, na Sinaji a Golanských výšinách, aby jim poděkoval za jejich službu a popřál k Vánocům a do Nového roku.  
Prezident Miloš Zeman s ministryní obrany Karlou Šlechtovou a náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem během předvánočního spojení s českými vojáky v zahraničních misích | foto: Armáda ĆR

„Přeji vám i vašim vojákům, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám, aby se spojeneckým jednotkám dařilo v celém Afghánistánu,“ řekl Zeman veliteli české jednotky v Afghánistánu Pavlu Levému během videospojení. V alianční operaci Resolute Support tam působí přes dvě stovky českých vojáků.

Prezident se pak postupně telefonicky spojil s veliteli českých kontingentů v Iráku, Mali, na Sinaji a na Golanských výšinách.

Všem poděkoval za jejich službu a ocenil, že bojují proti různým formám islámského terorismu. Popřál jim krásné Vánoce a šťastný Nový rok 2018.

S veliteli zahraničních misí hovořila i nová ministryně obrany Karla Šlechtová. V Afghánistánu se zajímala o aktuální bezpečnostní situaci. „I já vám děkuji za vaši službu a velmi si vaší práce cením,“ řekla v telefonickém hovoru Karla Šlechtová.

V Iráku působí český letecký poradní tým, který tamější letce cvičí s letouny L-159, které Bagdád pořizuje. Velitel týmu Jan Přibyl během rozhovoru potvrdil, že irácká strana je s českými bojovými letouny plně spokojena a že se plně osvědčily při vedení operací proti islamistům. „Z mé strany mají zahraniční mise plnou podporu,“ konstatovala Šlechtová.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.