Zbraně teroristům nenabízíme, odmítá ředitel veletrhu IDET

6. května 2009  8:03
V Brně vrcholí jubilejní desátý mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET, který patří mezi nejvýznamnější evropské i světové akce tohoto druhu. Na dotazy čtenářů odpovídal v on-line rozhovoru ředitel veletrhu Karel Torn.  

Otázky a odpovědi naleznete zde

"Nevím o tom, že by někdo na IDETu zbraně teroristům nabízel," odmítl rezolutně Torn otázky některých čtenářů.

Lichá jsou podle něj také obvinění aktivistů, kteří brněnský veletrh kritizují, že na výstavišti některé firmy vystavují zakázané zbraně.

"Striktně dodržujeme všechny platné české zákony a mezinárodní konvence. Každý exponát prochází odborným hodnocením a případně licenčním řízením před tím, než je vystaven. Takže spím klidně," řekl Torn.

"V posledních letech došlo v oblasti obrany a bezpečnosti k výrazné změně. Mění se bezpečnostní rizika, dochází k nepřehlédnutelné integraci a spolupráci armádních a bezpečnostních struktur při obraně států a zejména ochraně obyvatel," konstatuje ředitel Karel Torn.

Veletrh podle něj nabízí nejen prezentaci "klasické" obranné techniky, ale také téměř celou šíři techniky a služeb spojených s činností integrovaného záchranného systému. "Náš veletrh nabídne dokonalý přehled o celé oblasti vojenské a civilní bezpečnosti.

Do Brna se kromě tří stovek vystavovatelů vypravila také třicítka armádních delegací z celého světa, například z Alžírska, Egypta, Indonésie, Paraguaye nebo Peru.

Největším vystavovatelem je už tradičně české ministerstvo obrany. Na výstavišti obsadila armáda plochu o rozloze jeden a půl hektaru. Letošní veletrh má ale i několik atraktivních novinek, například netradiční módní show. Na přehlídkovém mole předváděly modelky vojenské uniformy české armády.

V halách G1, G2 a přilehlých prostorách jsou zase k vidění historické i současné modely vojenských letounů a techniky. V bazénu vedle pavilonu Z se každý den "válčí". Na leteckou a námořní bitvu z druhé světové války si zde hrají modeláři.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.