Závod pokračuje královskou etapou

31. ledna 2006  23:35
Extrémní armádní závod Winter Survival pokračuje od úterního rána dvoudenní královskou etapou. Během ní musí závodníci urazit přes šedesát kiloemtrů nehostinou zimní krajinou s veškerou výbavou na zádech, splnit řadu úkolů a přenocovat ve volné přírodě.  

Na start druhé etapy se týmy postavily v úterý ráno. Celý den pak podle mapy a indícií musely nepřístupnými svahy Jeseníků urazit zhruba třicetikilometrovou vzdálenost až na místo, kde přenocují ve volné přírodě.

"Dneska se cítíme lépe, než při úvodních sjezdech. Zatím se nám disciplíny daří, sil je pořád dost. Úspěchem bude, když závod dokončíme," řekl Tomáš Christ z týmu Výcvikového střediska v Přerově.

Pokud si armádní závod Winter Survival vydobyl nálepku extrémní, pak právě kvůli této tradičně nejtěžší dvoudenní etapě. Silný vítr, mráz a sněžení, které provázelo několik předchozích ročníků, vystřídalo letos v Jeseníkách slunečné počasí.

Závodníkům však stěžuje pohyb po jinak nepřístupných svazích hor hluboký a přemrzlý sníh. V některých místech jsou až dvoumetrové závěje.

"Není to jenom o fyzické síle, ale jde o kompletní demonstraci znalostí a použití vybavení a výstroje," konstatoval Christian Jud z rakouského týmu horských vůdců a záchranářů. Právě jeho tým zatím v soutěži vede a v minulých dvou ročnících i celkově zvítězil.

Závod prověří fyzické i psychické síly
Asi nejatraktivnější disciplínou, kterou družstva musela na trase splnit, byla lanová dráha vysoko v korunách stromů. Organizátoři ji nazvali příznačně létající muži. Celý tříčlenný tým musel nejprve vyšplhat asi do dvacetimetrové výšky korun stromů po neobvyklém obřím provazovém žebříku z dřevěných klád a pak po lanovém mostě zdolat asi patnáctimetrový úsek.

Jeden z trojice se skokem a zhoupnutím na hrazdě pokusil 'doletět' do sítě roztažené mezi stromy nad údolím. Druhý pak sešplhal po žebřících dolů a třetí sjel z patnáctimetrové výšky po stromě na zem. To všechno na čas.

"Fyzička souvisí z psychikou. Potřebujete je mít v rovnováze. Normálně udělá každý ze závodníků třeba patnáct přítahů na hrazdě bez problémů, ale když má udělat jeden ve dvacetimetrové výšce, je to problém a stojí ho to daleko více sil. To, co by normálně zvládl, je pro něj enormní psychická zátěž," popsal náročnost disciplíny ředitel závodu Miroslav Štípek.

"Myslím, že nám to zatím jde," konstatovala stroze Kateřina Pejchová z Moravské Třebové poté, co letající úkol splnila. Je jednou ze dvou žen, které se závodu účastní.

Lanovou dráhu její družstvo absolvovalo bez větších potíží kolem poledne. Do cíle prvního dne jí a jejím kolegům v tu chvíli zbývalo ještě zhruba pět hodin horskou krajinou.

Klasickou střelbu vystřídal paintball
Tradiční střelby ze samopalů, pušek apistolí během dvoudenní etapy letos vystřídala střelba z paintballových zbraní. Celkem třikrát se týmy na trase musely pokusit barevnými kuličkami zasáhnout figuranty, kteří přebíhali v lesních úsecích a ukrývali se za stromy a sněhové závěje.

Mezi nejnáročnější disciplíny na trase však patřilo zdolání zamrzlého vodopádu. Zhruba dvanáctimetrový ledopád závodníci překonávali pomocí cepínů a lezeckých želez na botách. "Ten byl dost těžký, protože kdo tady v České republice normálně leze po ledu. Cepínama musíte zasekávat a mačkama zakopávat do ledu, ale nakonec to šlo," řekl Petr Ševčík z družstva Hradní stráže.

Jeho tým dorazil do cíle první etapy ještě za světla. "Je lepší počasí, nejsou extrémní teploty pod nulou a hlavně je ještě světlo. Jinak se jde se zátěží neprostupným terénem za světla a jinak ve tmě. Měli jsme i štěstí. Zítra se to může obrátit a můžem přijít poslední," popsal své dojmy z prvního dne etapy.

Po několika ročnících survivalu, které už s kolegy absolvoval, se cítí fyzicky dobře. Jakmile postaví stan, připraví si jídlo. Za celý den totiž snědl pouze jeden banán, přiznal. "Jasně, že to nestačí, ale na trase nemám hlad. Člověk spíš potřebuje hodně pít, než jíst," dodal.

Noc stráví závodníci ve sněhu
Noc před startem druhé dne královské etapy stráví soutěžní týmy venku, ve stanech zapasovaných do hlubokého sněhu nedaleko Videlského sedla. Do cíle dorazili jako první s náskokem zhruba tří hodin rakouští horalé, kteří patří mezi hlavní favority závodu.

Ještě kolem páté hodiny večer vyhlížela svůj soutěžní tým vedoucí výpravy z letecké základny v Náměšti nad Oslavou Věra Manová. "Zatím závod zvládají psychicky i fyzicky dobře. Viděla jsem je na lanovce, zvládli to bez problémů. Fyzická únava je ale zřejmá," zhodnotila své svěřence.

O svůj tým pečuje před každou etapou. Stará se jak o taktické rady, tak například o stravu. "Strava, kterou normálně dostávají, v extrémní zátěži nestačí. Jsou proto zásobeni sypkými potravinovými doplňky, které si s sebou nesou," dodala Manová.

Na start dalšího dne se postaví týmy ve středu v sedm hodin ráno. Čeká je opět třicet kilometrů horským terénem s veškerou výbavou na zádech a plnění několika náročných, především horolezeckých disciplín. Druhou etapu extrémního závodu obvykle dokončí zhruba polovina soutěžních týmů.

Závod v přežití Winter Survival.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.