Zásadní průlom: Nové síly NATO jsou připraveny

29. listopadu 2006  13:52,  aktualizováno  14:52
I přes původní skepsi dnes na summitu v Rize Aliance ohlásila, že její zcela nové a špičkově vybavené expediční jednotky jsou kompletně připraveny vykonávat operace.  

"Severoatlantická aliance dnes získala bezprecedentní schopnosti," okomentoval jeden z hlavních výsledků summitu generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer s tím, že dnes ohlášené dosažení plných operačních schopností Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force, NRF) nebylo vždy snadné prosadit.

NRF o síle 25 000 vojáků jsou unikátní expediční silou, která v sobě poprvé v historii NATO kombinuje pod jedním velením všechny tři vojenské složky - pozemní, letecké i námořní.

Právě počty vojáků byly do poslední chvíle nejisté a vrchní velitel NATO James Jones dával i během podzimu najevo, že nebudou-li NRF mít plný počet vojáků, prohlášení operačních schopností v Rize neproběhne. "Spojenci nakonec poskytli všechny potřebné zdroje k tomu, abych generálnímu tajemníkovi doporučil NRF k prohlášení plných operačních schopností," uvedl v Rize Jones.

"Budování Sil rychlé reakce NATO bylo zahájeno na summitu NATO v Praze a zde v Rize byl tento proces tedy zakončen," připomněl důležitou roli summitu v Praze premiér Mirek Topolánek. "Silám rychlé reakce jsme zde vyjádřili plnou podporu," doplnil prezident Václav Klaus.

NRF jsou schopné během pouze několika dní zasáhnout kdekoli na světě a jsou připraveny vykonávat celé spektrum misí - od bojových operací až po například evakuaci civilistů a boj proti terorismu.

Aktivně se do NRF zapojuje i Česká republika, která nyní velí mnohonárodnímu protichemickému praporu NATO, jenž bude od ledna příštího roku zařazen do osmé rotace NRF, a bude tak půl roku v pohotovosti pro okamžité nasazení kdekoli na světě.

pz natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.