natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Zářijové německé volby vojenský význam Berlína neposílí, ale spíše oslabí

    29. července 2013  10:34
    Na konci roku 2011 vyzval polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski Německo k převzetí vůdčí role v Evropské unii. Sice s mnoha nedostatky, ale přesto této roli v politické a finanční oblasti Německo v dalším půldruhém roce dostálo. Německo však nadále odmítá být vůdčí zemí evropské obrany a blížící se spolkové volby nevěští žádnou pozitivní změnu, spíše naopak. Armáda není v Německu žádnou z priorit a význam a stav německých ozbrojených sil zdaleka neodpovídá významu Německa jako hlavní evropské mocnosti, když německý bundeswehr zaostává jak za britskými, tak francouzskými ozbrojenými silami.  

    Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

    Do německé předvolební kampaně se navíc v posledních týdnech vrátilo téma, které mělo neblahý vliv už dříve - v době konfliktu USA se Saddámem Husajnem.

    Německo jako "nenormální" stát

    Z hlediska armády a vztahu obyvatelstva k vojenským aktivitám své země je Německo i sedmdesát let po konci druhé světové války a téměř čtvrtstoletí po sjednocení stále ještě „nenormálním“ státem, v němž mnohé věci hrají úplně jinou roli, než ve srovnatelných státech západní Evropy.

    Gerhardu Schröderovi sice před více než deseti lety pomohl odpor proti válce v Iráku vyhrát spolkové volby, vztahy se Spojenými státy však byly do jisté míry na dlouhé roky zmrazeny. Německo sice poměrně významně vojensky přispívá do mise NATO v Afghánistánu a také hraje důležitou roli v aktivitách mírových sil na Balkáně, jenže když přijde na lámání chleba, jako tomu bylo například v Libyi, drží se Německo úzkostlivě stranou a roli hlavního tahouna evropského křídla NATO ochotně přenechává Velké Británii a Francii.

    Přečtěte si související text na natoaktual.cz:

    Na tom nic nezmění ani blížící se zářijové volby do Bundestagu, protože vláda více nakloněná vojenské spolupráci NATO a výraznější roli německých ozbrojených sil ve světě z nich určitě nevzejde. Přitom i za Angely Merkelové pokračovaly v německé armádě úspory, včetně profesionalizace armády a snižování počtu vojáků pod 200 tisíc. Nevýrazné a pouze nominální zvýšení výdajů na armádu pro tento rok nic nemění na skutečnosti, že německý Bundeswehr je dlouhodobě nejméně financovanou armádou z armád klíčových evropských mocností.

    Německo, divná země

    Z hlediska armády a vztahu obyvatelstva k vojenským aktivitám své země je Německo i sedmdesát let po konci druhé světové války a téměř čtvrtstoletí po sjednocení stále ještě „nenormálním“ státem, v němž mnohé věci hrají úplně jinou roli, než ve srovnatelných státech západní Evropy.

    V jiné zemi Evropy by se asi sotva mohlo stát, aby se do centra předvolební kampaně dostal špionážní skandál s odposlechy amerických tajných služeb, který vynesl na světlo boží Edward Snowden. Ve skandálu, který se mírou odposlouchávání dozajista netýká Německa víc než kteréhokoli jiného evropského státu, se opět nehraje o nic méně než před deseti lety, tedy o vztah Německa k hlavnímu spojenci - tedy Spojeným státům.

    „Nejsme nějakou zemí osy zla, nýbrž jsme partner. A pokud jde o boj proti terorismu, můžeme o tom mluvit, ale tady jde jednoznačně o jiné věci,“ horuje proti USA předseda strany Zelených Cem Özdemir. Hlavní soupeř Angely Merkelové Peer Steinbück obvinil kancléřku, že poškodila základní práva německých občanů a jeho sociální demokraté se snaží dokázat, že špionážní protiteroristický program USA kancléřka kryla a Merkelová tak vede ústupový boj. „Spojené státy dluží Německu vysvětlení. Je třeba mezinárodní dohody o ochraně osobních údajů. Za nejdůležitější považuji, aby američtí agenti dodržovali na německém území německé zákony,“ uvedla kancléřka.

    Rudo-zelená koalice armádě nepomůže

    Přečtěte si další materiály Luboše Palaty pro natoaktual.cz:

    Volby ve smyslu změny atmosféry ve vztahu k ozbrojeným silám a silné roli Německa v NATO nemohou přinést zlepšení – vybrat si lze pouze mezi polopacifistickými a pacifistickými variantami budoucího kabinetu. Samozřejmě že z Aliance nikdo vystupovat nebude, ale o posilování vojenského významu Německa si lze nechat jen zdát – snad kromě případu, kdy by nějakým zázrakem pokračovala současná koalice CDU/CSU a liberálů (FDP).

    Role ekonomická vs. obranná

    Německo, hospodářský obr, zůstává z hlediska své obrany papírovým tygrem. A Evropská unie, jejímž by mělo být lídrem, se tímto papírovým tygrem stále více stává.

    Pro budoucí roli kontinentu ve světové politice to nevěští nic dobrého. Ostrá hádka o budoucnost americko-německých vztahů přitom probíhá na pozadí odchodu Američanů z tradičních základen v Německu, nedohody na dalším postupu Západu v Sýrii a končící společné mise v Afghánistánu, jejíž výsledek bude v lepším případě smíšený.

    Pro roli německé armády v rámci NATO i její postavení v rámci hodnot německé společnosti to nevěští nic dobrého. Německo, hospodářský obr, zůstává z hlediska své obrany papírovým tygrem. A Evropská unie, jejímž by mělo být lídrem, se tímto papírovým tygrem stále více stává. Pro budoucí roli kontinentu ve světové politice to nevěští nic dobrého. A to i za předpokladu, že by se evropská integrace posunula v příštích letech výrazně kupředu.

    Luboš Palata
    autor je redaktorem MF DNES a Lidových novin

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media