Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Začíná summit NATO, členové jsou spojeni proti Rusku, rozděleni Trumpem

11. července 2018  13:43
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na začátku summitu NATO 2018 v Bruselu. | foto: NATO Photos

Začíná summit NATO, členové jsou spojeni proti Rusku, rozděleni Trumpem

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Více než 40 představitelů států z 29 členských a dalších nečlenských států se sejde na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu uprostřed narůstajícího napětí mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a evropskými lídry. Historicky první summit NATO v novém ústředí Aliance dnes začíná s tím, že členové jsou spojeni nelibostí ohledně ruských snah o destabilizaci Západu a ofenzívy, která zahrnuje kybernetické útoky, utajené a ne-tak-úplně utajené akce, ale také s tím, že Trump se neobyčejným způsobem pustil do Německa.

Trump obvinil Berlín, že se z něj stal „zajatec Ruska“ kvůli jeho podpoře dohody o plynovodu v Baltském moři. „Všichni na světě o tom mluví. Říká se, že my vám platíme miliardy dolarů, abychom vás ochránili, ale vy platíte miliardy dolarů Rusku,“ uvedl Donald Trump před začátkem summitu, který by za běžných okolností byl pouze přátelským setkáním u snídaně s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Kam dál?
Trump se před summitem NATO pouští do spojenců (10.7. 2018)

Zdroj: France24 (Francie) 

---

Summit NATO 2018: vše, co potřebujete vědět

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Brusel hostí summit Severoatlantické aliance, který bude podle všeho velmi bouřlivý. Přestože byly pravidelné summity 29 členné Aliance tradičně spíše poklidné, tento rok tomu zřejmě bude jinak, a to hlavně kvůli Donaldu Trumpovi. Od svého nástupu do úřadu je Trump nepokrytě kritický k mnoha záležitostem týkajícím se fungování NATO, nejčastěji protože Washington vydává na obranu více peněz než ostatní státy.

Dalším velkým tématem bude přítomnost jednotek NATO ve východní Evropě. Východoevropské státy by chtěly summit využít pro zvýšení počtu vojáků umístěných na jejich území jako ukázku síly Rusku. „Od doby, kdy jsme se stali členy NATO, jsme se cítili jako druhořadí členové Aliance, protože jsme u nás nemohli mít stálé ani dočasné základny NATO,“ řekl bývalý polský velvyslanec v Afghánistánu Piotr Lukasiewicz. Rusko varovalo, že bude odporovat jakékoli expanzi NATO na jeho západním křídle.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Trumpova kritika je oprávněná, Evropa nevydává na obranu dost, říká Fallon

Americký prezident Donald Trump tlačí ostatní státy Severoatlantické aliance do toho, aby víc vydávaly víc peněž na obranu. Bývalý britský ministr obrany Michael Fallon s ním souhlasí. „Polovina Aliance – 16 z 29 států – nevydává ani 1,5 procent (HDP) a nechává plavat 2 procenta, na kterých jsme se všichni dohodli před čtyřmi lety (na summitu NATO) ve Walesu,“ řekl Michael Fallon, který v letech 2014 až 2017 zastával funkci ministra obrany Velké Británie.

„Ani po čtyřech letech nedělá mnoho evropských států pokrok k tomuto cíli, přestože by to tak být mělo, a prezidentova kritika je poměrně na místě,“ dodal Fallon.

Kam dál?
Bývalý šéf NATO radí zvýšit britské obranné výdaje (9.7. 2018)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Americký senát brání NATO proti kritice Trumpa

Senátoři ve Washingtonu se zastali Severoatlantické aliance navzdory tomu, že Donald Trump, který přijel do Evropy, aby se zde zúčastnil summitu NATO a setkal se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, opakovaně Alianci kritizoval. Hodiny poté, co Trump přistál v Bruselu, schválil americký senát nezávazné stanovisko, kterým vyjadřuje podporu NATO a jeho klauzuli ohledně kolektivní sebeobrany.

„Připojuji se k mým kolegům na podporu návrhu, který posílá důležitou zprávu našim spojencům, našim partnerům a našim nepřátelům, že Spojené státy americké stojí jasně při Evropě v jejím čelení hrozbám a vnější agresi a na podporu mezinárodního řádu založeného na pravidlech, které už po desetiletí zajišťují mezinárodní bezpečnost,“ pronesl před senátory člen komise senátu pro ozbrojené síly Jack Reed, který s návrhem stanoviska přišel.

Kam dál?
Trump se před summitem NATO pouští do spojenců (10.7. 2018) 

Zdroj: Defense News (USA)

---

Velká Británie plánuje zdvojnásobit počet vojáků v Afghánistánu

Velká Británie plánuje téměř zdvojnásobit počet vojáků umístěných v Afghánistánu, oznámila britská premiérka Theresa May. Britové by měli do Afghánistánu vyslat dalších 440 vojáků, čímž by se celkové číslo britských vojáků umístěných v zemi dostalo na 1 100. Vojáci budou pomáhat místní armádě v jejich boji proti Tálibánu a organizaci Islámský stát.

„Vysláním dalších vojáků na misi do Afghánistánu jsme znovu potvrdili, že když se NATO ozve, Velká Británie bude mezi prvními, kteří odpoví,“ řekla May. Nově vyslaní britští vojáci nebudou v Afghánistánu bojovat, budou pouze cvičit afghánské ozbrojené síly a pomáhat jim v jejich snažení.

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (Česká republika)

abo; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.