Za týden začne NATO jednat o své budoucnosti

20. listopadu 2006  14:43
Pouze týden zbývá do zahájení vrcholné schůzky Severoatlantické aliance v lotyšské Rize. Bude to první summit všech členských států NATO od rozšíření aliance před dvěma lety.  

Podle dosavadních zpráv se summit v Rize se bude věnovat spíše transformaci současné aliance než dalšímu rozšiřování. Hlavními tématy budou především pokračující operace, její vojenská způsobilost a hlavní politické problémy. Politické otázky agendy summitu v Rize budou zahrnovat téma rozšíření aliance a pokrok v otázce partnerství.

"V době globalizovaných a globálních hrozeb musíme posílit naši vzájemnou spolupráci i spolupráci s jinými organizacemi," řekl během pražské videokonference věnované summitu generální tajemník aliance. 

Jak při své nedávné návštěvě Prahy Scheffer nastínil, na summitu by stávající šestadvacítka měla dát pozitivní signál několika zemím. Na pozvánku do aliance čeká Albánie, Chorvatsko, Makedonie či Gruzie. Experti však předpokládají, že summit nerozhodne o dalších členech, ale pouze potvrdí, že další rozšiřování je možné.

V pořadí devatenáctý summit v historii aliance se vůbec poprvé uskuteční na území bývalého Sovětského svazu. Předchozí schůzka aliance se konala v červnu 2004 v tureckém Istanbulu. "Ten historicky za dlouhou dobu nejvýznamnější summit NATO se konal před čtyřmi lety v Praze, kde se odsouhlasily ty zásadní reformní kroky, " připomněl Jamie Shea z centrály NATO během pražské videokonference. Podle něj summit v Rize ukazuje, že vrcholné schůzky NATO se stávají "rutinní záležitostí, v tom dobrém slova smyslu". "Aliance už ty zásadní změny provedla, nemusí se měnit od základu, ale nyní pouze dohlížet na to, aby se věci vyvíjely správným směrem," dodal Shea.

S tím ale nesouhlasí  bývalý náměstek genrálního tajemníka NATO John Kriendler, který v této souvislosti dodal, že "NATO si nemůže dovolit rutinní summit" s tím, že pro alianci je velmi důležitá podpora veřejnosti a velmi sledovaný summit je ideální přílěžitostí pro zvýšení povědomí o činnosti aliance.

Ze summitu budeme přinášet aktuální původní zpravodajství na natoaktual.cz

pz natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.