Z extrémního závodu vypadly zatím dva týmy

30. ledna 2008  16:38
V extrémním armádním závodě Winter Survival v Jeseníkách po třech soutěžních dnech zatím překvapivě pokračuje většina soutěžních týmů. Ze závodu doposud vypadla pouze dvě družstva. Jedno kvůli zranění a druhé pořadatelé diskvalifikovali.  

Závodníci dnes absolvovali dalších 25 kilometrů náročným horským terénem s veškerou výbavou na zádech a museli splnit několik náročných lezeckých úkolů.

Na trať vystartovaly týmy po sedmé ráno, když předtím strávily noc venku. Organizátoři přitom letos zakázali používat stany. "Závodníci si mohli vybudovat jen improvizované přístřešky," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Druhý den královské etapy, během níž obvykle kvůli vyčerpání nebo zraněním odstoupí až třetina družstev, dokončily prakticky všechny týmy.

Ze závodu vypadla dvě družstva
V závodě tak pokračuje 17 z původních 19 týmů. Jeden z týmů odstoupil hned po pondělních sjezdech kvůli zranění jednoho ze závodníků a dnes organizátoři diskvalifikovali tým Vojenské akademie z Vyškova kvůli neoprávněnému použití mobilního telefonu.

"Mobilní telefon mají závodníci zapečetěný a smějí ho použít jen v případě nejvyšší nouze, tedy v případě zranění nebo kdyby se ztratili," konstatoval Pazdera.

Vyškovský tým však telefonem kontaktoval organizátory s tím, že na trati chybí jedno z kontrolních stanovišť. "Kontrola však byla tam, kde měla být. Závodníci ji prostě jen nenašli," vysvětlil Pazdera.

Závod pomalu spěje do finále
Kromě náročných lezeckých úkolů na trati, kdy soutěžící museli překonat lanový most ve zhruba patnáctimetrové výšce nebo přepravit jednoho člena přes padesátimetrovou skalní rokli, čekala v cíli druhé etapy na závodníky zcela nová disciplína.

Hod útočným nožem a sekerou na terč. "Jde o absolutní novinku, která v závodě doposud nebyla," konstatoval sportovní ředitel závodu Miroslav Štípek.

Po třech dnech extrémního závodu si zatím podle neoficiálních výsledků nejlépe vede družstvo z 22. základny taktického letectva z Čáslavi, budoucí piloti z Univerzity obrany v Brně a vojáci ze Základny munice z Týniště nad Orlicí.

Závod ve čtvrtek vyvrcholí štafetovým během na lyžích.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.