Z extrémního závodu odstoupilo už pět týmů

31. ledna 2007  6:39
Náročnost extrémního závodu Winter Survival, který vrcholí v Jeseníkách, se potvrzuje. Kvůli zraněním a vyčerpání během nejtěžší druhé etapy odstoupilo už pět družstev. V závodě tak pokračuje jen 15 týmů, které musí absolvovat další desítky kilometrů horským terénem.  

Během dvoudenní královské etapy extrémního závodu musí závodníci urazit přes padesát kilometrů horským terénem s kompletní výbavou pro přežití. Plní také řadu náročných úkolů.

"Ze závodu odstoupilo po první části druhé etapy pět družstev," řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Týmy vzdaly závod především kvůli drobným zraněním a vyčerpání. Ze soutěže tak například odstoupilo kvůli vymknutému kotníku jednoho ze členů družstvo z Týniště nad Orlicí, které po první etapě vedlo.

V závodě nepokračují ani belgičtí vojáci z výcvikového střediska Para-Commandos v Marche-les-Dames. "Dlouho v horách bloudili a to je stálo spoustu sil," konstatoval Pazdera.

Závodníci přespali ve sněhu
Po první části dvoudenní etapy, která měřila asi 25 kilometrů, vede rakouský tým ze Školy horských vůdců a záchranářů ze Saalfeldenu. V soutěži zvítězil v posledních třech ročnících.

Rakušané si suverénně nejrychleji poradili s horolezeckými úkoly a nejrychleji zvládli i celou trať první části etapy.

Mezi nejatraktivnější úkoly prvního dne dvoudenní královské etapy patřila disciplína nazvaná Jump of Death(Skok smrti). Při ní museli závodníci nejprve vylézt na vrchol skály a pak z ní skočit do natažené sítě hluboko pod ní.

"Byl to neuvěřitelný adrenalin, při odrazu nahoře na skále to ale hodně klouzalo," popsal bezprostřední dojmy Zdeněk Tvarůžek z družstva Výcvikového střediska v Přerově.

V závodě od rána pokračuje jen 15 zbylých týmů. Noc na dnešek přečkali závodníci ve sněhu nedaleko Vrbna pod Pradědem v improvizovaných přístřešcích. Během druhé části dvoudenní etapy je čeká dalších zhruba 25 kilometrů náročným terénem.

V soutěži zatím pokračuje i ženský tým z Univerzity obrany v Brně a smíšené družstvo z Hradce Králové, ve kterém závodí dvě ženy. "Dívky jsou odhodlány závod dokončit," uvedl Pazdera.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.