Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Vyslanec USA označil ruské aktivity na východě Ukrajiny za „okupaci“

29. května 2019  15:20
Zvláštní americký vyslanec pro Ukrajinu Kurt Volker | foto: NATO Photos

Vyslanec USA označil ruské aktivity na východě Ukrajiny za „okupaci“

Aktivity Ruska na východě Ukrajiny označil za „okupaci“ zvláštní vyslanec Spojených států na Ukrajině Kurt Volker a vyzval Moskvu k naplnění jejích závazků plynoucích z dohod z Minsku, podepsaných v roce 2015.

Mezinárodní dohody mezi ukrajinskými vládními silami a Ruskem podporovanými separatisty byly zaměřeny na ukončení konfliktu na východní Ukrajině. „Rusko musí učinit mnohé, aby naplnilo dohody z Minsku,“ uvedl Volker a dodal, že „Ukrajina má také své povinnosti“.

Kam dál?
Agentura OSN: Rusko musí propustit ukrajinské námořníky a lodě (27.5. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Dodávka systémů S-400 se může opozdit, hlásí Turecko

Dodávka ruských raketových systémů S-400 do Turecka by se mohla zpozdit a dorazit až po konci června, uvedl turecký ministr vnitra Hulusi Akar. „Je možné, že nestihnou červen, ale dorazí až v následujících měsících. Proces byl zahájen,“ prohlásil ministr Akar.

„Jsou zde jisté podrobnosti ohledně dohod, které jsme uzavřeli kvůli dodávce systému S-400, o nichž související instituce a organizace nadále jednají,“ dodal ministr na dotaz k době dodání systémů.

Kam dál?
USA hrozí uvalením sankcí na Turecko (27.5. 2019)
Na zrušení nákupu S-400 má Turecko dva týdny, varují USA (22.5. 2019)

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

---

Kosovská policejní operace znepokojuje OSN a rozčiluje Srbsko

Srbské jednotky byly uvedeny do stavu plné pohotovosti poté, co speciální policejní jednotky v severním Kosovu vstoupily do Srby obývané obce Mitrovica a za použití slzného plynu zadržely téměř dvě desítky lidí.

„Srbsko se pokusí udržet mír a stabilitu, nicméně bude plně připraveno ochránit naše lidi v nejkratší době,“ prohlásil srbský prezident Aleksandar Vucic. Operace byla určena k zastrašení srbské menšiny v Kosovu, jehož většinu tvoří Albánci, míní prezident.

Při operaci bylo zraněno pět policistů a šest civilistů, tvrdí kosovská policie. Ke klidu vyzývá obě strany mise OSN v Kosovu (UNMIK), která uvedla, že dva její členové byli zraněni a jejich stav následkem operace vyžadoval hospitalizaci.

Zdroj: CBC (Kanada)

---

Poradci pro národní bezpečnost se sešli v sídle NATO

K prodiskutování přístupu Severoatlantické aliance v boji proti hybridním hrozbám se sešli poradci pro národní bezpečnost členských států a další vysoce postavení představitelé v bruselském sídle organizace. Jednalo se o vůbec první schůzku svého druhu v Alianci.

„Projednali jsme způsoby zlepšení našeho situačního povědomí, a to skrze lepší sdílení zpravodajských služeb a informací,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Kam dál?
Stoltenberg: Na kybernetické útoky můžeme odpovědět všemi prostředky (24.5. 2019)

Zdroj: NATO

---

Smlouva INF může být zachráněna, je potřeba politická vůle, říká Stoltenberg

„Russland mischt sich gezielt in unsere Demokratien ein“

Přečtěte si celý původní rozhovor s Jensem Stoltenbergem

Pro záchranu Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) je zapotřebí politické vůle, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Času ubývá, nicméně stále není pozdě, smlouva může být zachráněna,“ míní Stoltenberg v rozhovoru pro německý časopis Welt am Sontag.

„V roce 1987 Moskva prokázala, že může zničit naváděné střely v rámci několika týdnů,“ připomněl generální tajemník NATO. „Neusilujeme o nové závody ve zbrojení a zcela jistě nechceme novou studenou válku,“ zdůraznil Stoltenberg.

Kam dál?
Nové jaderné zbraně nerozmístíme, reaguje NATO na zánik smlouvy INF (12.2. 2019)

Zdroj: TASS (Rusko)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.