natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Vymění Taliban zbraně za beztrestnost a peníze? Ofenziva spojenců napoví

    8. června 2010  15:13
    Afghánský prezident Hamíd Karzáí získal podporu pro ambiciózní plán na smír s povstalci Talibanu. Otázkou zůstává, zda nabídka peněz a beztrestnosti přiměje povstalce složit zbraně. Zatím to příliš nevypadá. To se ale může změnit po chystané spojenecké ofenzivě přímo v srdci povstalci ovládaného území.  

    Velká rada - Lója džirga, složená z více než patnácti set kmenových vůdců, politiků, představitelů náboženských komunit a provincií země, podpořila plán afghánského prezidenta Hamída Karzáího na smír s Talibanem.

    Karzáí chce přimět islamistické povstalce, aby složili zbraně výměnou za peníze, beztrestnost a práci. Polní velitelé by zase mohli získat azyl v zahraničí a záruky, že je OSN ani Spojené státy nebudou už dále hledat jako teroristy.

    "Teď, když je jasná cesta, kterou jste vybrali a podpořili, půjdeme po ní krok za krokem a s Boží pomocí dosáhneme cíle," řekl Karzáí účastníkům džirgy v obřím stanu.

    Džirga vyzvala k okamžitému příměří a vytvoření zvláštní komise složené ze zástupců provincií, kmenových vůdců a náboženských učenců, která podmínky nastolení míru s Talibanem projedná. Delegáti se shodli, že neexistuje jiná alternativa, která by zajistila bezpečnost v zemi.

    "Džirga vyslala k povstalcům velmi pozitivní zprávu, aby přijali mír a vrátili se do normálního života, života bez násilí," vzkázal v reakci na zasedání zvláštní vyslanec NATO pro Afghánistán Mark Sedwill.

    Taliban o míru nechce ani slyšet

    Taliban se však na takovou nabídku zatím příliš netváří. Velké rady se přímo nezúčastnil nikdo z umírněného křídla Talibanu. Povstalci účast předem odmítli s tím, že se nebudou bavit o míru, dokud zemi neopustí poslední zahraniční voják.

    "V podstatě veškeré úsilí zahraničních vetřelců, včetně svolání džirgy, sleduje ve skutečnosti jen zájmy cizinců," uvedl Taliban v prohlášení na svých internetových stránkách.

    LÓJA DŽIRGA
    Velká rada - Lója džirga je prastarý způsob jednání při mimořádných událostech. Platí při níZasedání až 1600 delegátů Lója džirgy se odehrává v obřím šapitó poblíž kábulské univerzity (2. června 2010) pravidlo, že je třeba dospět k všeobecné shodě. Diskusi často provázejí emotivní výstupy a nesmlouvavé výměny názorů. Džirga se tak může protáhnout na mnoho dní. Lója džirga byla původně jakýmsi poradním klubem paštunských kmenů, postupně do ní byly ale začleněny i ostatní klany, takže současných rad se už účastní všechny významné skupiny v zemi. I když po řadu let byla džirga pouze jen jakýmsi ceremoniálem, její rozhodnutí mají být závazná pro všechny státní orgány a dokonce s účinností zákona.

    Jednání Velké rady označili povstalci za "loutkové divalo" v režii Spojených států a reagovali na něj po svém. Hned první den zaútočili na místo konání raketami i sebevražednými atentátníky.

    Povstalecké útoky jsou přitom nejintenzivnější za poslední roky. I přes lokální úspěchy koaličních jednotek i afghánských bezpečnostních složek se zatím nezdá, že by Taliban ztrácel na síle. Podle analytiků tak existuje jen velmi málo důvodů, proč by povstalci chtěli skládat zbraně.

    Spojenci mají v Afghánistánu ještě zhruba rok na to, aby povstalce oslabili tak, že si s nimi později budou schopné poradit afghánské bezpečnostní jednotky. Spojené státy totiž plánují, že začnou stahovat své vojáky z Afghánistánu v létě 2011. Své muže stáhne ze země třeba i Nizozemsko a uvažuje o tom i Kanada.

    Udeříme přímo na srdce povstalců

    Spojenci proto připravují na letní měsíce masivní ofenzivu proti ozbrojencům v provincii Kandahár. Právě až dopady tvrdé vojenské operace v tradiční baště Talibanu by mohly podle analytiků přinutit některé povstalce k tomu, aby na smír s afghánskou vládou přistoupili, složili zbraně a začali nový život.

    Rozsáhlou několikaměsíční akci, složenou z několika dílčích operací, má řídit britský generál Nick Carter. Cíl je jasný - "vyčistit a udržet" oblasti v jižním Afghánistánu. Bojová operace má začít už tento měsíc a zapojí se do ní tisíce amerických, britských a kanadských vojáků.

    "Naším úkolem je do konce letošního roku prosadit nezvratný trend směřující k vítězství," nastínil šéf amerických operací v jižním Afghánistánu Frederick Hodges. "Už nikdy nebudeme mít takové schopnosti, jako v letos v létě," komentoval nastávající osudové měsíce v devět let trvající válce s povstalci.

    Vojenská část operace má začít vytvořením 32 opěrných bodů kolem města Kandahár, na každém vstupu do něj a podél všech nejdůležitějších silnic v provincii. Pak se společné oddíly pokusí o vyčištění odlehlých okresů ovládaných Talibanem.

    Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Mike Mullen předpovídá, že do konce roku už bude jasné, jestli je alianční operace v Kandaháru úspěšná. Podle něj je kampaň v Kandaháru tak klíčová pro otočení vývoje afghánské války, jako byl Bagdád pro americké jednotky v Iráku v roce 2007.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media