natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Jednadvacet zemí včetně Česka vyhostí ruské diplomaty. Moskva odpoví

    27. března 2018  5:50,  aktualizováno  11:36
    Celkově jednadvacet zemí včetně Česka v pondělí prakticky ve stejnou chvíli oznámilo, že vyhostí ruské diplomaty ze svých území v reakci na pokus o vraždu agenta Sergeje Skripala nervovou bojovou látkou v jihoanglickém Salisbury. USA dokonce uzavřou ruský konzulát v Seattlu. Moskva oznámila, že bude jednat recipročně.  

    Státy EU, USA a další země oznámily, že vyhostí 137 ruských diplomatů | foto: WhiteHouse.gov

    Vyhoštění tří zaměstnanců ruského velvyslanectví v Praze oznámil premiér v demisi Andrej Babiš. Podle něj jde o akt solidarity s Británií a také reakci na ruská obvinění Česka, že nervově paralytický jed „novičok“, kterým byl pravděpodobně otráven bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal s dcerou v jihoanglické Salisbury, mohl pocházet z Česka. Trojice ruských diplomatů má opustit území České republiky do 1. dubna.

    „Hlavním důvodem je fakt, že útok nervovým plynem na území cizího státu ohrožuje civilní obyvatelstvo a ukazuje na brutálnější způsob špionáže, než jsme dosud byli zvyklí,“ prohlásil Babiš.

    K podobnému kroku přistoupilo prakticky ve stejné chvíli také dalších patnáct členských zemí Evropské unie, ale i Spojené státy, Kanada, Norsko, Ukrajina či Albánie. Celkem jde o více jak 130 lidí.

    Podle Babiše je pro evropské státy neakceptovatelné, aby jiné státy operovali s takovými látkami na evropském území. „Rusové překročili veškeré hranice, když řekli, že jedovatá látka novičok mohla pocházet od nás. Je to naprostá lež, toto tvrzení odmítáme od samého začátku, kdy ho ruská strana vypustila,“ dodal premiér.

    Podle ministra zahraničí Martina Stropnického byl v pondělí odpoledne, zhruba hodinu před mimořádnou tiskovou konferencí, povolán ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij, aby mu byla předána nóta. V té ministerstvo zahraničí požadovalo, aby tři diplomatičtí zástupci, včetně jejich rodinných příslušníků, opustili české území.

    „Dnes ve 14:00 jsme si předvolali ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, abychom mu předali nótu, ve které v souladu s článkem 9 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích prohlašujme 3 členy diplomatického personálu Velvyslanectví RF v ČR za ‚personae non gratae‘,“ uvedl šéf české diplomacie. Společný postup mnoha států je podle něj reakcí na bezprecedentní útok chemickou látkou v Salisbury a vyjadřuje jednotu a podporu Británii.

    Američané uzavřou ruský konzulát

    Jednou z prvních zemí, které oznámily vypovězení ruských diplomatů, byly Spojené státy. Americký prezident Donald Trump nařídil vykázat celkem 60 ruských diplomatů a uzavřít ruský konzulát v Seattlu. Je mezi nimi i dvanáct diplomatů z ruské mise při OSN v New Yorku.

    „Útok na našeho spojence - Spojené království vystavil ohrožení nesčetně nevinných životů a vedl k vážnému zranění tří osob, včetně policisty,“ uvedla v prohlášení mluvčí mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

    Ruský konzulát v Seattlu má být podle ní uzavřen do 2. dubna. Šedesátka vyhoštěných Rusů podle amerických činitelů působí v USA jako špioni s diplomatickým krytím a zemi mají opustit do sedmi dnů. „Samostatně jsme zahájili proces vyhoštění 12 zpravodajců z ruské mise u Spojených národů, kteří zneužili své výsady pobytu ve Spojených státech,“ dodala Nauertová.

    Rusko od počátku jakoukoliv účast na útoku v Salisbury odmítá. Společné rozhodnutí řady států o vyhoštění ruských diplomatů označil mluvčí Kremlu za chybu s tím, že ruský prezident Vladimir Putin už připravuje adekvátní reakci, která bude vycházet z principu reciprocity. Lze tak očekávat vyhoštění západních diplomatů z Ruska.

    Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska je rozhodnutí unijních států přímým pokračováním diskuze z minulého týdne, kdy lídři EU útok odsoudili a postavili se za Británii. „Další opatření včetně vyhoštění dalších osob nejsou v následujících dnech nebo týdnech vyloučena,“ uvedl.

    Zeman chce hledat novičok

    Prakticky současně s tiskovou konferencí, na které premiér Babiš a ministr zahraničí Stropnický, oznámili vyhoštění ruských diplomatů, přijeli za prezidentem Milošem Zemanem do lán šéf civilní kontrarozvědky BIS Michal Koudelka a ministryně obrany Karla Šlechtová. Prezident podle Babiše projevil zájem o některé informace, které souvisejí s rozhodnutím vlády.

    Zeman přitom uložil BIS pátrat po tom, zda byl na území České republiky vyvíjen nebo skladován jed „novičok“, i když to vláda odmítla jako lež. „Probíhá koordinace na nejvyšší státní úrovni. Pan prezident je v kontaktu s premiérem, některými členy vlády i bezpečnostními složkami,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

    Zatímco plánované vyhoštění ruských diplomatů přijala politická scéna kladně, Zemanovy kroky vzbudily především u opozice rozhořčení. Hnutí Starostové a nezávislí zvažuje podání žaloby pro velezradu na prezidenta Miloše Zemana. Podpořit ji chce i další opoziční strana TOP 09.

    „Miloš Zeman dlouhodobě nehájí zájmy ČR. Tímto krokem podlamuje i autoritu předsedy vlády, který ho podporoval v prezidentské volbě. Očekávám, že Andrej Babiš se důrazně ohradí proti tomuto podivnému kroku prezidenta, který znedůvěryhodňuje ČR v mezinárodním kontextu,“ napsal předseda ODS Petr Fiala na sociálních sítích.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media