Vyčerpaný a spokojený, říká reportér

5. května 2004  8:44
"Jsem unavený až vyčerpaný. Můj bezprostřední pocit je, že bych do toho znovu nešel, ale až se mi to vše uleží, určitě budu mluvit jinak," říká první a zatím poslední český embedd v Iráku, redaktor Lidových novin, František Šulc, po absolvování letošního kurzu přežití ve Vyškově.  

Za nejdůležitější František považuje, že si v kurzu mohl otestovat sám sebe.

Jak jsi se otestoval?
"V zásadě to se mnou není ještě tak špatné, jak jsem si myslel. Zjistil jsem u sebe řadu nedostatků zejména v oblasti fyzických dovedností a schopností. Jediná věc, kterou jsem tak úplně neprošel, bylo lezení.

S výškami mám větší problém, než jsem předpokládal. Možná, že bych to i zvládnul, ale potřeboval bych pomalejší přístup ze strany instruktorů, na což samozřejmě nebyl čas. Vylezl jsem do poloviny skály, podíval jsem se dolů a…rychle jsem se vyšplhal nahoru s poznámkou, že toto tedy už nikdy v životě!."

V čem spatřuješ hlavní přínos kurzu?
"Na prvním místě je to výcvik pro minová nebezpečí, který byl velmi dobře koncipován. To je nesmírně důležitá věc, protože když vyjedeš do krizové oblasti, s minami se potkáš prakticky nejčastěji.

Potom je to zdravověda a také takové psychické testy jako lehnout si pod jedoucí tank. Zajímavé pro mě bylo dozvědět se, kam vidí tank a kde má mrtvý úhel."

Vylepšil by jsi něco v kurzu přežití?
"Určitě bych rozšířil výcvik pro minová nebezpečí. A taky bych rozšířil kurz o davové scény, s nimiž se novinář venku často setkává, když, například, pokrývá demonstrace či různá srocení lidu. Existují určité zásady, jak se chovat vůči davu, který se stává nepřátelským."

Podělíš se s námi o nějakou 'veselou historku' z kurzu?
"Dotaz, jestli je vidět sojka, když letí v noci, fakt neměl chybu. Ale my jsme se přece smáli pořád, takže teď si momentálně nemohu na nic vzpomenout. Vlastně ano, ale to zní komicky až nyní, v tu chvíli to vtipné vůbec nebylo.

Když jedna naše kolegyně, která se bojí výšek, se vyšplhala po laně několik metrů nad zemí, instruktor na ni začal křičet: Nespadni, máš špatně uvázaný uzel!"

Autorka článku je spolupracovnicí natoaktual.cz a letošní účastnicí kurzu přežití.

Pavla Jedličková natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.