natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Vondra se chopí armády. Chybí jí dlouhodobá vize, soudí

    1. července 2010  14:19
    České armádě chybí dlouhodobá vize, říká budoucí ministr obrany nové vlády Alexandr Vondra. Chce zlepšit obraz resortu v očích veřejnosti. "Vojáci musí vědět, že je o ně postaráno, a zároveň společnost musí být hrdá na svou armádu," tvrdí.  

    Vzhledem k napnutému státnímu rozpočtu a škrtům bude muset armáda výrazně šetřit, čeho se škrty, konkrétně v resortu obrany, dotknou?
    Nová vláda má schvalování rozpočtu na další rok teprve před sebou. Je řada položek, které musíme podrobit důkladné revizi. Nechtěl bych debatu o škrtech ve výdajích zužovat na příplatky na bydlení, jak je tomu v současnosti. Mým cílem je zaměřit se také na výdaje a inventarizaci majetku, u nichž je otázka, zda jejich činnost přímo souvisí s armádou nebo s jiným rezortem, jaká je přidaná hodnota jejich příslušnosti k armádě, apod.

    Zároveň je potřeba zcela nově nastavit systém finančního plánování: doposud se akvizice řídí přidělenými prostředky. Do budoucna bychom to měli obrátit a jasně si říci: toto jsou požadavky na naše bezpečnostní složky a potřebujeme na ně takové a takové prostředky, ne naopak.

    Jaké budou vaše priority při řízení resortu?
    Koaliční strany se zavázaly k rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci a zadlužování. Tento princip bude samozřejmě platit pro ministerstvo obrany. Je potřeba dokončit personální audit a provést inventuru akvizic. Je zde celá řada otázek, které se týkají organizační struktury, hodnostní struktury, velení, speciálních sil, majetku, armádního vzdělávání, a podobně. První kroky proto budou směřovat k podrobné analýze stavu v těchto oblastech.

    Jaká je vize o české armádě v očích Alexandra Vondry? Budete nadále pokračovat v budování malých expedičních jednotek, ale špičkově vybavených?
    Armádě schází dlouhodobá vize. Naši vojáci musí vědět, že je o ně postaráno. A zároveň společnost musí být hrdá na svou armádu. Absence vize se odráží na rekrutování nových profesionálů, kdy přídavky na bydlení jsou v některých případech zásadním motivačním faktorem. Profesionální armáda ale musí být schopna nabídnout více.

    Co se povahy jednotek týče, pohybujeme se někde mezi vševojskovou a specializovanou armádou. Specializace je i vzhledem k velikosti armády logická, nicméně pokud se rozhodneme jít touto cestou, musíme mít jistotu od našich spojenců, že nám pomohou i v případě, kdy tyto jednotky nebudeme mít.

    S tím souvisí i otázka ohledně zachování stíhacího letectva. Mají české vzdušné síly disponovat stíhacím letectvem? K jakému řešení byste se přiklonil - odkoupení gripenů, pořízení nových strojů nebo zrušení?
    Nemyslím si, že bychom měli na stíhací letectvo teď rezignovat. Gripeny navíc patří k tomu, co nám posloužilo relativně dobře. Opět zde platí, že bychom si měli stanovit strategii pro budoucnost našeho letectva.

    Prakticky jen několik zemí NATO dodržuje dohodu, že bude dávat na obranu 2 procenta HDP. Nemůže se za nějakou dobu odsouvání obranných investic vymstít celé Alianci, ale i jednotlivým členům?
    Výdaje na obranu v zemích NATO od roku 2002 klesají a drží se pod dvouprocentní hranicí jen díky několika zemím, které vynakládají na obranu daleko více. Je to dlouhodobý problém, který si aliance uvědomuje, a to riziko, že nebude NATO schopno dostát svým závazkům zde existuje. Už nyní se to projevuje v Afghánistánu, kdy mnohé evropské vlády plánují stáhnout své vojáky právě z ekonomických důvodů.

    Ekonomická krize už na spojence dopadla, například Dánsko vycouvalo z několika společných projektů? Nehrozí to i v případě Česka?
    Doufám, že ne. Opět zde platí, že naše ambice musí v podobných projektech vycházet z pevné strategie. Zároveň nesmíme ohrozit naši pověst důvěryhodného spojence. Prioritou vlády navíc bude dlouhodobě stabilizovat rozpočet. Rozvoj armády není možné plánovat v horizontu jednoho roku, tudíž není možné měnit objem prostředků resortu z roku na rok.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media