Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Vojenské rozpočty zemí NATO loni narostly

7. ledna 2008  15:38

Vojenské rozpočty zemí NATO loni narostly
Vojenské výdaje dvaceti pěti* členů NATO vzrostly v roce 2007 o 51 miliard dolarů a dosáhly celkové výše 855 miliard dolarů. Evropské státy se na souhrnném rozpočtu podílejí 34 procenty, Kanada dvěma procenty a Spojené státy americké zbývající částí. Většina evropských států však nedokázala splnit závazek dávat do obranného rozpočtu aspoň dvě procenta HDP.

Turecko, podobně jako Francie, Řecko a Bulharsko, dokázalo splnit své závazky. Turecké výdaje na obranu budou růst i v roce 2008, bude tomu tak ale díky vysokému počtu vojáků, tvrdí politický analytik Lale Saribrahimolu. Turecký parlament chválil nárůst rozpočtu o 1,7 procenta pro rok 2008, toto číslo ale nezahrnuje mimorozpočtové zdroje na obranu, upozorňuje Saribrahimolu.

Zdroj: Today's Zaman (Turecko)

*Pozn: NATO má 26 členských zemí, ale Island nemá svou armádu.

---

NATO se připravuje na dubnový summit
Afghánistán, Kosovo a rozšiřování Severoatlantické aliance budou hlavními body široké agendy na dubnovém summitu NATO v Bukurešti, oznámil generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer ve svém projevu na konci loňského roku.

Na summitu by mělo být zváženo členství Albánie, Chorvatska a Makedonie v NATO.  „Zatímco Spojené státy vehementně prosazují přijetí všech tří států, většina Evropanů obhajuje omezení počtu nových členů na jediného, při čemž největší šanci z těchto tří států má Chorvatsko,“ tvrdí ve své zprávě Karl-Heinz Kamp z Univerzity obrany NATO.

Podle Kampovy zprávy jsou výdaje na operaci v Afghánistánu v přepočtu na obyvatele jen zlomkem oproti misím v Bosně a Kosovu. „Konsenzuální pohled v NATO je, že jiné státy a bilaterální dárci by měli více podporovat rekonstrukci, rozvoj a vládnutí v Afghánistánu,“ řekl mluvčí NATO James Appathurai. „Není to jen o penězích, ale také o lepší koordinaci,“dodal Appathurai.

Dalšími tématy na summitu by měly být Síly rychlé reakce NATO (NRF). Na říjnovém neformálním setkání ministrů obrany byla navržena redukce NRF. Podle Appathuraie se model NRF změní na síly v stálé pohotovosti zredukované pravděpodobně na polovinu ze současných 25 tisíc vojáků a zbylé síly mohou být v případě nutnosti dodány.

NATO zvažuje svou formální reakci na možný úplný francouzský návrat do Aliance. Paříž se vrátila do Vojenského výboru NATO v roce 1996, ale zůstala mimo Skupinu pro jaderné i obranné plánování. „Skutečnou otázkou v této chvíli je, zda Washington a Londýn budou ochotni přijmout pozitivnější pohled na společnou Evropskou bezpečnostní a obrannou politiku,“ říká Kamp.

V Bukurešti bude opět navrženo, aby byla vytvořena kategorie globálního partnerství. Jeho účastníci nebudou mít hlasovací právo v NATO, ale byli by konzultováni na zvláštním fóru. Tento koncept již byl odmítnut na Summitu v Rize, ale Spojené státy a Velká Británie stále globální partnerství obhajují.

Na dubnovém Summitu by se mělo jednat i o nové strategické koncepci. NATO se musí rozhodnout, zda je institucí globálního krizového managementu, nebo zda by mělo jednat jen na základě bezpečnostních zájmů svých členů.

Čtěte také:
Scheffer: Alianci čeká rušný rok
SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA: Summit Bukurešť 2008

Zdroj: Defense News (USA) 

---

Švédsko se vyhýbá diskusi o NATO
O otevření diskuse o členství Švédska v NATO požádala křesťansko demokratická politička Else-Marie Lindgren. Její požadavek vůči Švédské obranné radě však odmítl ministr obrany Sten Tolgfors.

„Každý ví, že členství v NATO není v módě. Ale odmítnout zvážit pro a proti je čisté idiotství a odhaluje trapně protiintelektuální postoj. Každý ví, že většina lidí je proti NATO. Takže je politicky snadné zůstat tiše a předstírat, že tato záležitost je bezvýznamná. Ale ve Finsku, kde postoje k NATO jistě nejsou vřelejší než ve Švédsku, je tato otázka diskutována způsobem, který a priori nezavírá dveře členství. Vývoj v Rusku může dovést Finsko k rozhodnutí ve prospěch členství v NATO. A potom bychom my zůstali sami venku v chladu,“ komentuje vývoj švédský deník.
 
Zdroj: Courrier International (Německo)

---

Většina Gruzínců je pro vstup do NATO
Podle povolebního průzkumu se 61,8 procent gruzínských voličů v nedělním referendu vyslovilo pro přistoupení své země k NATO a jen 15,6 procent bylo proti. Samotné referendum ale bylo zastíněno prezidentskými volbami, v nichž prezident Michail Saakašvili obhájil svůj mandát i pro další volební období.

Gruzie se snaží stát členem Aliance od konce devadesátých let a v současnosti funguje mechanismus rozhovorů mezi NATO a tímto bývalým členem jejího rivala.

Čtěte také:
Gruzie se připojila k radarovému systému NATO
Gruzie se vzdává myšlenky na rychlý vstup do NATO
V Gruzii proběhne plebiscit o vstupu do NATO

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Anglický časopis české armády po 13 letech končí
S koncem minulého roku skončilo vydávání čtvrtletníku Czech Armed Forces Today. Ministerstvo obrany s ním již nadále nepočítá ve svém plánu vydavatelské činnosti pro rok 2008.

Tento časopis vycházel pod názvem Armáda České republiky pravidelně od roku 1995 ve dvou jazykových mutacích – česky a anglicky. Od ledna 1997 došlo ke změně na česko-anglický čtvrtletník Czech Army today, který byl v roce 2000 přejmenován na Czech Armed Forces Today.

Časopis sledoval vrcholná jednání NATO a EU a přinášel reportáže ze zahraničních misí, kterých se účastnila česká armáda. Na jeho stránkách se objevovaly názory mnoha významných osobností, mezi něž patřili generální tajemníci NATO George Robertson a Jaap de Hoop Scheffer a prezidenti Václav Havel a Václav Klaus.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR


 

tku natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.