Vojáci zakusili adrenalinový skok ze skály

30. ledna 2008  9:00
Každý rok čeká na účastníky extrémního závodu Winter Survival nějaká nová disciplína. Taková, při které běžným divákům doslova tuhne krev v žilách. Ani letošní ročník není vyjímkou. Skok na laně z patnáctimetrové skály patřil k vrcholům dvoudenní královské etapy.  

Během hlavní dvoudenní etapy závodu musejí závodníci s veškerou výbavou na zádech urazit řes padesát kilometrů horami a splnit přitom náročné úkoly, které prověří jejich schopnosti přežít ve volné přírodě.

Hned první den na závodníky čekala zřejmě nejatraktivnější a zároveň nejtěžší disciplína, nazvaná příznačně "Touch of Nowhere" (Dotek prázdnoty). Dva závodníci z týmu se museli nejprve vyšplhat na skalní masív a jeden z dvojice pak překonat propast po nataženém laně.

Ten hlavní úkol však čekal na druhého. Skok na laně ze skály do zhruba patnáctimetrové hloubky. Bez sítě nebo jakéhokoliv záchytného bodu. Skokan každého týmu se musel jen krátce rozběhnout po namrzlé skále, překonat strach a skočit. Zhruba tři metry před sebou pak v letu utrhnul zavěšené pouzdro s indicí, která družstvu pomohla v dalším postupu závodem.

Když se mu to nepovedlo, poslední z trojice závodníků musel vylézt po laně do poloviny skalní stěny a získat indicii jinak, což ale znamenalo časovou ztrátu.

"Ten skok byl dlouhý a pořádný adrenalin. Soustředil jsem se jen na odtržení indicie a to se povedlo," popsal své bezprostřední dojmy po splnění disciplíny Jan Tvrdík z týmu mladých pilotů z Univerzity obrany v Brně. Stejně jako on úspěšně zvládla úkol jen desítka týmů z celkových osmnácti.

"Snažíme se vymyslet pokaždé nějakou novou věc. Každým rokem takové disciplíny postupně gradují," uvedl autor a stavitel adrenalinového úkolu David Ullrich. Jako lezecký expert přiznal, že největším problémem je takovou disciplínu nachystat a vyzkoušet.

"Je to těžké, ale bezpečné. Jasně, že když jste první, který to má vyzkoušet, tak ten červíček trochu hlodá. Jestli jsem to správně propočítal a upevnil," dodal Ullrich.

Extrémní armádní závod Winter Survival, který začal o víkendu v Jeseníkách, pokračuje královskou dvoudenní etapou. Během ní musejí závodníci urazit přes padesát kilometrů horským terénem a splnit obtížné úkoly.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.