natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Vojáci v plné polní „dobyli“ po stokilometrovém pochodu Praděd

    4. září 2008  17:17
    Z kasáren v Hranicích vyrazila v úterý jednotka vojáků na více než stokilometrový pochod na nejvyšší jesenický vrchol Praděd. S veškerou výbavou na zádech vojáci urazili trasu za 50 hodin.  

    PROHLÉDNI FOTKY

    "Konečně. Zvládli jsme to. Vy všichni, co jste došli až sem, jste dobří," děkoval velitel jednotky Martin Hajduch vojákům na Pradědu.

    "Snažili jsme se jít nepozorovaně jen lesem. Přes noc jsme měli vždy pauzu, takže celkový čas chůze byl daleko kratší než padesát hodin," řekl během cesty Hajduch.

    Jeho vojáci do středečního odpoledne urazili zhruba 70 kilometrů. Do večera pak měli v nohou zhruba 90 kilometrů a došli až do Karlova u Malé Morávky, kde přečkali noc.

    "Největší krizi jsme měli asi včera večer. Kdy jsme posledních pár naplánovaných kilometrů šli už za tmy a odpočívali na každém rohu," popsal nejtěžší okamžiky putování Hajduch.

    Dnes ráno na jeho vojáky čekala poslední fáze, kdy museli vystoupat až k televizní věži na Pradědu. K cíli šli po modré turistické trase přes Velký kotel, kolem Petrových kamenů a Ovčárny. Zhruba třináctikilometrovou závěrečnou etapu urazili za čtyři hodiny.

    Na vrcholu Pradědu byli krátce po poledni a mezi turisty vzbudila vojenská jednotka se zbraněmi velký rozruch.

    Tucet vojáků odpadl cestou
    Z kasáren vyrazilo 83 vojáků v úterý v osm hodin ráno. "Dvanáct lidí po cestě odpadlo, což není zas tak špatná bilance. U takových pochodů se obvykle počítá s tím, že dojde polovina," konstatoval Hajduch.

    "Trasa měřila zhruba 106 kilometrů," uvedl pro natoaktual.cz mluvčí 71. mechanizovaného praporu z Hranic Radek Hampl. Vedla z Hranic přes vojenský prostor Libavá, Břidličnou a Malou Morávku. Veškerou výbavu, včetně zbraní a jídla, si vojáci nesli s sebou.

    Dálkový pochod byl součástí cvičení
    Dálkový přesun je součástí přípravy jednotky, která je začleněna jako rota ochrany v Silách rychlé reakce NATO. "Chtěl jsem, aby si vojáci sáhli na dno fyzických i psychických sil," konstatoval Hajduch.

    Síly rychlé reakce (NATO Response Force - NRF) jsou speciální mnohonárodní jednotky, které slouží Alianci v případě, kdy je nutné okamžitě zasáhnout kdekoli na světě.

    Jednotky jsou připraveny vykonávat různé druhy misí, včetně civilní ochrany, mírových operací nebo použití síly. Každá jednotka je součástí NRF vždy půl roku, kdy drží nepřetržitou pohotovost. Během té NATO může vojáky okamžitě vyslat kamkoliv na světě.

    NRF jsou nejvýznamnější silou NATO pro řešení aktuálních krizových situací. Operačního nasazení o síle 25 tisíc vojáků jsou schopny od podzimu 2006. Na vzniku expedičních jednotek se členské státy NATO dohodly během pražského summitu v roce 2002.

    Jednotky NRF už Aliance nasadila například na pomoc v postižených oblastech po hurikánu Katrina ve Spojených státech nebo po zemětřesení v Pákistánu. - více o jednotkách NRF čtěte zde

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media