Vojáci připravují extrémní zimní závod

2. ledna 2007  9:22
Desítky kilometrů pěšky divokou zimní horskou krajinou s veškerou výbavou na zádech, zdolávání skalních stěn i roklin, nebezpečí zranění a nevyzpytatelné počasí. To vše čeká na účastníky extrémního závodu Winter Survival, který armáda chystá tradičně na konec ledna.  
Přípravy jsou nyní v plném proudu," řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která závod každoročně pořádá.

Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev se letos uskuteční už potřinácté v Jeseníkách. Organizátoři i účastníci tvrdí, že nemá kvůli své náročnosti ve světě obdoby.

"Do závodu se může přihlásit jen ten, kdo detailně zná problematiku přežití ve volné přírodě," konstatoval Pazdera.

V okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu změří od 28. ledna do 2. února mezinárodní armádní týmy své síly v dovednostech, jak přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody.

V závodě bude dvacítka družstev soutěžit v lyžování, navigaci v zimní krajině, orientačním běhu, horolezectví, transportu raněného i v přežití ve volné přírodě.

V těchto dnech v Jeseníkách vrcholí přípravy závodu. Pořadatelé z Katedry tělesné výchovy Fakulty vojenských technologií Univerzity v Brně dokončují trasy jednotlivých etap a připravují kontrolní stanoviště s velmi náročnými disciplínami.

Vrcholem závodu a zároveň tradičně nejtěžší částí bude dvoudenní vytrvalostní etapa. Její součástí je překonávání skalní stěny, řeky a přenocování v zimní přírodě. Šedesát kilometrů horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech.

Náročnost závodu, který je považován za nejtěžší sportovní klání zimní sezóny, zatím kazí nepříznivé sněhové podmínky. Obvykle leží touto dobou v Jeseníkách už přes metr sněhu. Letos však vrcholky hor zakrývá jen několikacentimetrová vrstva.

Extrémního závodu se podle Pazdery měla zúčasnit zhruba dvacítka armádních týmů - 15 domácích z nejrůznějších jednotek v Česku a zbytek přijede ze zahraničí. "Ze zahraničí jsme pozvali zástupce armád dvaceti evropských zemí," uvedl Pazdera. Které země nakonec své týmy do závodu vyšlou, ale není podle Pazdery zatím jasné.

Organizátoři nicméně očekávají, že se na startu opět objeví tým z armádní školy horských vůdců a záchranářů v rakouském Saalfeldenu, který dokázal soutěž v posledních třech ročnících vyhrát. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.