Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Vojáci NATO prohledali Karadžičův dům

2. prosince 2008  18:40

Vojáci NATO prohledali Karadžičův dům
Jednotky NATO prohledaly dům rodiny Radovana Karadžiče s cílem najít důkazy o kontaktech, které umožnily Ratku Mladičovi uniknout zatčení. Mluvčí NATO Derek Chapell uvedl, že rodina Karadžiče byla vyslýchána v jejich domě v Pale poblíž Sarajeva. Tento bývalý bosenskosrbský vůdce je od července souzen mezinárodním soudním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu.

Karadžič je společně s generálem Mladičem obviněn z účasti na masakru muslimského obyvatelstva ve městě Srebrenica a rovněž z obléhání Sarajeva během občanské války (1992-1995).

Čtěte také:
Osud Karadžiče zpečetili noví agenti 

Zdroj: International Herald Tribune (Francie) 

---

Novým generálním tajemníkem NATO Slovinec?
Dle informací slovinského týdeníku Reporter byl post generálního tajemníka Severoatlantické aliance nabídnut bývalému premiérovi Slovinska Janezu Jansovi. Jansa ovšem popřel zprávy týkající se jeho možné kandidatury. Vyjádřil záměr aktivně se podílet na domácí politice a vést svou stranu, která se po zářijových parlamentních volbách stala největší opoziční stranou v zemi.

Týdeník dále uvádí, že se NATO při hledání nového generálního tajemníka snaží najít kompromisní řešení mezi EU a USA. Tvrdí, že Poláci a Češi jsou příliš proameričtí, zatímco Slovinec by byl dobrým kompromisem.

Čtěte také:
Slovenský ministr šéfem NATO?  

Zdroj: Xinhua (Čína)  

---

Generál Jones členem nového Obamova týmu
Bývalý vrchní velitel sil Severoatlantické aliance a generál ve výslužbě James Jones byl vybrán budoucím prezidentem USA Barackem Obamou jako poradce pro národní bezpečnost. Generál Jones tvrdí, že válka v Iráku odvedla pozornost od Afghánistánu, a varuje proto, že následky v této zemi mohou být stejně vážné jako v Iráku.

Generál Jones se stává, společně s Robertem Gatesem a Hillary Clinton, členem zahraničně- politického týmu budoucího prezidenta Obamy. Jones by se podle svých slov chtěl zasadit především o koordinovanou bezpečnostní strategii, jež bude zahrnovat širokou škálu prvků, včetně energetické bezpečnosti.

Čtěte také:
Gates asi bude ministrem obrany i za Obamy  

Zdroj: Voice of America (USA)  

---

Rice: NATO by s Ruskem mělo jednat opatrně
Severoatlantická aliance by měla být opatrná v přijímání Ruska jako příležitostného partnera a mělo by se zdržet vojenské spolupráce s jednotkami, které v létě napadly znatelně slabšího souseda, uvedla americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice během své cesty po Evropě. Dále zdůraznila, že obnovení spolupráce s Ruskem by mělo vycházet z několika předpokladů - splnění podmínek příměří či ruského postoje v otázce „neuváženého“ uznání nezávislosti dvou gruzínských provincií.

Návštěva Evropy souvisí s otázkou budoucího vztahu NATO s Ukrajinou a Gruzií. Přestože USA upustily od přímé výzvy, aby se Ukrajina a Gruzie připravovaly na členství v NATO, volají po větší pomoci při modernizaci jejich armád a při posilování demokracie.

USA se střetává s opozicí některých členských států NATO, které odmítají Ukrajině a Gruzii udělit Akční plán členství (MAP). To bylo zamítnuto na dubnovém summitu, přesto Aliance slíbila, že se Ukrajina a Gruzie v budoucnu stanou jejími členy.

Čtěte také:
NATO podpoří Gruzii a Ukrajinu poradenstvím
Rusko vítá konec tlaku na rozšíření Aliance
Rice: Británie má plán pro Gruzii v NATO  

Zdroj: AP (USA)  

---

Obama: Jižní Asie největším nebezpečím pro USA
"Afghánistán je místo, kde válka proti teroru začala a kde musí i skončit," oznámil budoucí prezident USA Barack Obama při představení svého nového zahraničně-politického týmu. Členy nového zahraničně politického týmu budoucí Obamovy administrativy se stali Hillary Clinton jako ministryně zahraničních věcí, generál James Jones jako poradce pro národní bezpečnost a Robert Gates jako staronový ministr obrany.

Obama dále potvrdil, že zamýšlí splnit svůj předvolební slib ohledně stažení bojových jednotek z Iráku do 16 měsíců a soustředění bojových operací USA na Afghánistán. Dle jeho názoru je celková situace v jižní Asii a přítomnost teroristických skupin největší hrozbou pro americký lid.

Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

sin natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.