Vojáci budou při extrémním závodu skákat ze skály

24. ledna 2008  8:16
Organizátoři extrémního armádního závodu, který o víkendu odstartuje v Jeseníkách, poodhalili jednu z nejatraktivnějších disciplín. Tou bude skok z vysoké skály do údolí, při kterém musí závodníci utrhnout pouzdro s indicií pro další pokračování v závodě.  

"Bude to jeden z hlavních adrenalinových úkolů," řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která extrémní armádní závod Winter Survival každoročně pořádá.

Závodníci se při disciplíně nazvané příznačně "Touch of Nowhere" (dotek prázdnoty) budou muset nejprve dostat na vysokou skálu, potom skočit dolů do údolí a utrhnout přitom pouzdro s indicií, která jim pomůže v dalším průběhu závodu.

Podrobné popisy jednotlivých úkolů jinak nechtějí organizátoři zveřejňovat, aby se soutěžní týmy nemohly předem na záludnosti závodu připravit.

Armáda chystá závod v zimním přežití Winter Survival na přelom ledna a února. Do obtížného čtyřdenního klání se přihlásila dvacítka tříčlenných družstev z domácích armádních jednotek, ale také ze zahraničí. Na startu se tak objeví tříčlenné týmy z Německa, Belgie a Slovenska.

"Slovenské družstvo bude z elitního 5. pluku speciálního určení ze Žiliny, Belgičané do závodu opět vyšlou tým z výcvikového střediska Para-Commandos v Marche-les-Dames a z Německa přijedou závodníci z 233. praporu horských myslivců," uvedl Pazdera.

Letošní ročník přišel o hlavní favority. Na start závodu se totiž letos nepostaví rakouští horalé ze Školy horských vůdců a záchranářů v Saalfedenu, kteří dokázali vyhrát poslední čtyři ročníky tohoto unikátního závodu v zimním přežití.

Během fyzicky i psychicky vyčerpávajícího závodu budou v rámci mnohakilometrových přesunů vojáci zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněného, na lyžích absolvují měřené výstupy a sjezdy, štafety, střelbu z pistole a vzduchovky, házení útočným nožem na cíl, v noci přespí ve volné přírodě a budou plnit praktické úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti.

"Organizátoři letos zakázali používání stanů. Závodníci si mohou vybudovat pouze improvizované přístřešky," konstatoval Pazdera.

Vrcholem celého závodu bude tradičně dvoudenní vytrvalostní etapa. Padesát kilometrů nepřístupným horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech a přitom splnit řadu disciplín. "Mezi novinky závodu patří hod nožem a sekerou," dodal Pazdera. - vše o loňském závodě zde

 

 

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.